Liposukcja wodna została opracowana w 2006 roku w Niemczech, natomiast pierwszy zabieg wykorzystujący tę technikę wykonano w Singapurze rok później. Od tamtej pory metoda ta przeszła nieznaczne modyfikacje mające na celu jej udoskonalenie i jest uważana obecnie za jedną z najefektywniejszych oraz precyzyjnych technik liposukcji.
Na tle pozostałych metod redukcji tkanki tłuszczowej, liposukcję wodną wyróżnia stosunkowo niskie ryzyko wystąpienia powikłań oraz minimalna inwazyjność. Dzięki temu liposukcja metodą WAL pozwala pacjentom na szybki powrót do codziennych aktywności.
Na czym polega zabieg liposukcji metodą WAL?
Liposukcja WAL do redukcji tkanki tłuszczowej wykorzystuje strumień wody, który wprowadzany jest w okolice nadmiaru tkanki tłuszczowej pod odpowiednio dobranym ciśnieniem za pomocą specjalnej kaniuli, czyli plastikowej rurki. Roztwór wodny dodatkowo wpływa znieczulająco na tkanki, które otacza zaś główne działanie strumienia polega na rozluźnieniu struktury tkanki tłuszczowej bez uszkodzenia naczyń krwionośnych czy nerwów. Woda wnika w przestrzenie międzykomórkowe, a dzięki wykonywanym przez chirurga niewielkim ruchom kaniuli dochodzi do uwolnienia komórek tłuszczowych. Następnie za pomocą tej samej kaniuli, która wprowadzała strumień wody w wybrane okolice ciała, chirurg usuwa płyn wraz z zawieszonymi w nim komórkami tłuszczu. Dzięki takiemu natychmiastowemu odsysaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej minimalizowane jest ryzyko występowania obrzęków i opuchlizny operowanych miejsc. Metoda ta, dzięki ochronie drobnych naczynek sprawia, że utracona krew stanowi zaledwie do 3% odessanego materiału - dla porównania, w przypadku tradycyjnych technik krew może stanowić nawet 40% usuniętych tkanek.
Liposukcję za pomocą techniki WAL można stosować nie tylko do modelowania okolic brzucha, ale także usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z bioder, ud, kolan czy pleców. Możliwe jest również wykorzystanie tej metody do modelowania twarzy kiedy chcemy pozbyć się tzw. "drugiego podbródka". Technikę liposukcji wodnej można stosować różnorodnych lokalizacjach dzięki temu, że chirurg ma możliwość stałego regulowania ciśnienia strumienia wodnego, dzięki czemu jego siła jest adekwatna do stopnia "zbicia" tkanki tłuszczowej w danym miejscu ciała. Bardzo często podczas jednego zabiegu wykonuje się modelowania kilku wybranych okolic jednocześnie - zwykle jednak modeluje się nie więcej niż 3 wybrane strefy. Idealnymi kandydatami do wykonania liposukcji metodą WAL są osoby, które pragną jedynie wyrzeźbić czy wysmuklić swoje ciało bądź osoby, które sporo schudły - jednak pomimo stosowania diety i ćwiczeń nie mogą pozbyć się niechcianych fałdek z pewnych obszarów ciała. Należy pamiętać, że liposukcja nie jest metodą odchudzania i osoby borykające się ze sporą nadwagą lub otyłością powinny w pierwszej kolejności podjąć próbę redukcji masy ciała. Technikę WAL można natomiast stosować w redukcji ginekomastii.
Niewątpliwą zaletą liposukcji wodnej WAL jest możliwość wykonania zabiegu jedynie w znieczuleniu miejscowym - dzięki temu pacjent po zabiegu szybciej może opuścić klinikę, a sam zabieg również jest dzięki temu bezpieczniejszy. Ponadto, materiał odessany podczas zabiegu po odpowiedniej obróbce może być podany w inne miejsce ciała, które wymaga modelowania jak np. piersi, pośladki czy głębokie bruzdy. Okres powrotu do pełnej aktywności fizycznej trwa zwykle kilka dni.
W Polsce cena liposukcji wodnej WAL zależy od rozległości obszaru poddawanego zabiegowi - w przypadku podbródka ceny zaczynają się od około 2 tys. złotych, liposukcja brzucha, ud czy pleców to wydatek rzędu 7 tys.złotych.
Bibliografia: www.yourplasticsurgeryguide.com;