Liposukcja w świecie medycznym jest dostępna od drugiej połowy XX. wieku. Pierwsze opisy, dotyczące przeszczepiania odessanego z ciała pacjenta tłuszczu, pochodzą natomiast z 1984 roku. Pierwotne próby implantowania wspomnianej tkanki podejmowane były już pod koniec XIX wieku, jednak dopiero pojawienie się liposukcji pozwoliło na rozwój tej metody.
Przeszczepianie dopiero co usuniętego tłuszczu może pozornie wydawać się pozbawione sensu - istnieją jednak pacjenci, u których można dzięki temu osiągnąć poprawę wyglądu ciała. Szczególną korzyść odniosą te osoby, które w jednym rejonie mają nadmiar tkanki tłuszczowej, a w innej okolicy jej niedostatek.
Zastosowania liposukcji z przeszczepem tłuszczu
Odsysanie tłuszczu metodą liposukcji ma na celu poprawę wyglądu sylwetki pacjenta. Regionami, poddawanymi zabiegowi mogą być m.in. brzuch, uda czy pośladki. Standardowo procedura związana jest z umieszczeniem w ciele pacjenta kaniuli, poprzez którą dochodzi do usuwania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W przypadku przeprowadzania samej liposukcji, odessany materiał ulega utylizacji - nie jest to jednak równoznaczne z tym, że jest on bezwartościowy.
Odpowiednie przygotowanie pobranej od pacjenta tkanki tłuszczowej (m.in. jej oczyszczenie oraz odwirowanie) umożliwia późniejsze jej wykorzystanie. Przeszczep tłuszczu może okazać się pomocny np. w przypadku tych osób, które chciałyby powiększyć pośladki. Zdaniem American Society for Aesthetic Plastic Surgery, to właśnie ta okolica ciała w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych była najczęstszym miejscem implantowania wymienionej tkanki.
Kolejną grupę osób, u których przeszczep tłuszczu może dać korzystne rezultaty, stanowią pacjenci, chcący zwiększyć rozmiar swoich piersi. Postępowanie tego typu stanowi alternatywę dla zastosowania do powiększenia biustu implantów z tworzyw sztucznych.
Twarz stanowi kolejne miejsce, do którego może zostać przeszczepiony tłuszcz, uzyskany podczas liposukcji. Dzięki opisywanej metodzie możliwe jest poprawienie kształtu ust czy wypełnienie różnego rodzaju zmarszczek, korekcie mogą być poddane również policzki. Uzyskana z ciała pacjenta tkanka tłuszczowa może również służyć do odtworzenia zaników, pojawiających się u osób, chorujących na połowiczy zanik twarzy.
U pacjentów, u których planuje się przeszczepić uzyskany podczas liposukcji tłuszcz, pobiera i przygotowuje się go więcej niż ostatecznie zostanie poddane implantacji. Naturalnym zjawiskiem jest bowiem to, że w trakcie procedury część komórek obumiera, dodatkowo już po umieszczeniu tkanki we właściwym miejscu jej niewielka część ulega samoistnemu wchłonięciu. Początkowe umieszczenie nadmiernej ilości tłuszczu w okolicy biorczej zmniejsza ryzyko nieuzyskania planowanego efektu zabiegu, jeżeli jednak uzyskany rezultat nie będzie zadowalał pacjenta, możliwe jest jego powtórzenie.
Liposukcja z przeszczepem tkanki tłuszczowej trwa od 30 minut do kilku godzin - czas zależny jest od zakresu zabiegu. W trakcie procedury pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu. Pierwszy efekt widoczny jest bezpośrednio po zakończeniu zabiegu, ostateczny pojawia się po upływie kilku do kilkunastu tygodni.
Opracowano na podstawie: www.emedicine.medscape.com; www.surgery.org; www.plasticsurgeons.com.au; www.breastcancer.org; www.aafprs.org;