Marzec miesiącem zdrowych zębów

Piątego marca przypada Dzień Dentysty, a 20.03 obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. W związku z tym warto w tym miesiącu szczególnie zadbać o zdrowie swoich zębów – zwłaszcza, że, według danych Światowej Federacji Dentystycznej, statystyczny Polak odwiedza dentystę rzadziej niż raz do roku.

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Polacy wciąż boją się dentysty i odwlekają wizytę na fotelu stomatologicznym jak długo się da. A to błąd, bo kontrole dentystyczne powinny być przede wszystkim regularne. Najlepiej, by odbywały się średnio co pół roku – przy takiej częstotliwości wizyt można wykryć ubytki i inne zmiany w obrębie jamy ustnej na wczesnym etapie ich zaawansowania, co skraca czas leczenia i – co nie mniej istotne – znacząco obniża jego koszty. 

Tymczasem Polacy odwiedzają gabinet stomatologa średnio 0,8 razy w roku, a niemal co czwarty przyznaje, że w ogóle nie chodzi do dentysty. Skutki zaniedbań w tej materii uwidaczniają statystyki i badania: według różnych danych, na próchnicę cierpi około 98% Polaków (w tym coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym), prawie milion mieszkańców naszego kraju nie ma szczoteczki do zębów, a jedynie mniej niż 30% posiada komplet naturalnych zębów. Już w 2012 roku raport Ministerstwa Zdrowia wykazał, że ponad 40% osób, które ukończyły 65 lat, nie ma już ani jednego własnego zęba, a od tego czasu niewiele zmieniło się na lepsze: dziś co trzeci Polak nosi ruchomą protezę zębową, a statystyczny czterdziestolatek ma tylko 21 własnych zębów.

Dlaczego o zęby warto dbać?

Choroby zębów i dziąseł mogą być przyczyną wielu chorób

Troska o zdrowie zębów to troska o zdrowie całego organizmu. Wciąż mało kto wie, że nieleczona próchnica może wywoływać chroniczne bóle głowy, choroby serca, nerek i stawów, a nawet problemy ze wzrokiem – a to tylko niektóre z konsekwencji zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej. Bakterie chorobotwórcze, rozwijające się w obrębie zębów i dziąseł, mogą przenikać do krwiobiegu, co zapewnia im dostęp praktycznie do wszystkich organów – z tego powodu ubytki czy choroby dziąseł mogą skutkować nawet zawałem.

Choroby przyzębia mogą mieć wpływ na rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów, a u seniorów, którzy utracili więcej niż pięć zębów, rośnie ryzyko wystąpienia osteoporozy, cukrzycy i chorób krążenia. Stan zębów jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży: naukowcy z RPA dowiedli, że zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej u ciężarnych mają wpływ na masę urodzeniową dziecka i mogą prowadzić do przedwczesnych porodów.

To nie wszystko: według prowadzonych w USA przez 15 lat badań, których wyniki przedstawiono podczas konferencji American Stroke Association's International Conference 2017, dorośli pacjenci z chorobami przyzębia są narażeni na wystąpienie udaru dwa razy bardziej niż osoby zdrowe. Z kolei naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska przeprowadzili badania kliniczne dowodzące, że kobiety, cierpiące na przewlekłe choroby dziąseł, które utraciły zęby, były aż 11 razy bardziej narażone na rozwój raka piersi w porównaniu do pacjentek, u których problemy z dziąsłami i zębami nie występowały.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Do regularnych kontroli dentystycznych warto zachęcać już małe dzieci

By uniknąć przykrych konsekwencji zaniedbań, do dentysty należy chodzić regularnie, a do systematycznego odwiedzania stomatologa warto zachęcać już małe dzieci. Według specjalistów, na pierwszą wizytę do gabinetu stomatologicznego można zabrać dziecko jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, kiedy pojawiają się u niego pierwsze ząbki, a w wieku trzech lat mały pacjent powinien znajdować się już pod stałą opieką dentysty – zwłaszcza, że pierwsze ubytki mogą pojawić się nawet u dwulatków. Takie wizyty kontrolne pozwolą od najmłodszych lat oswoić się z gabinetem dentysty i jego wyposażeniem, a wiele placówek oferuje dziecku atrakcje, które pozwalają umilić przebieg kontroli: mogą to być nagrody, wyświetlanie bajki podczas przeglądu uzębienia czy specjalne kolorowe lub brokatowe plomby, służące do wypełniania ubytków w mlecznych ząbkach. Istotne jest także to, że regularne wizyty na fotelu dentystycznym pozwalają oswoić lęk przed zabiegami stomatologicznymi i zwiększają szanse na dbałość u zęby również wtedy, gdy dziecko dorośnie.

Systematyczne wizyty u dentysty umożliwiają wyleczenie ubytku wówczas, gdy jest on jeszcze niewielki

Także dorośli pacjenci powinni pamiętać o systematyczności w kwestii kontroli dentystycznych: warto mieć na uwadze fakt, że wcześnie wykryty ubytek można na ogół wyleczyć prawie bezboleśnie. Rośnie liczba gabinetów, mających w swojej ofercie nowoczesne metody opracowywania niewielkich ubytków bez pomocy wiertła – takie leczenie możliwe jest na przykład przy wykorzystaniu lasera, specjalnego żelu czy strumienia powietrza. Dobrze też mieć świadomość tego, że zadbane zęby to przede wszystkim zęby zdrowe: nie na wiele zdadzą się kosztowne zabiegi estetyczne, jeśli nieleczony ząb po jakimś czasie trzeba będzie wyrwać. Dlatego warto potraktować marzec jako miesiąc zdrowych zębów i umówić się na kontrolę dentystyczną – zwłaszcza, jeśli w ciągu ostatnich miesięcy permanentnie nie mogliśmy znaleźć na to czasu.

Źródła: www.dentonet.pl, www.dental-tribune.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Konsultacja stomatologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…