Maska z osocza bogatopłytkowego - Regeneris Cellular Mask

Zabiegi autologicznej odnowy komórkowej to jedne z najbezpieczniejszych form regeneracji tkankowej. Wśród nich wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe, które regeneruje skórę poprzez aktywację procesów naprawczych i pobudzenie syntezy kolagenu. Zabieg ten stosowany jest coraz szerzej w medycynie anti-aging w celu odmłodzenia wyglądu.

Data publikacji
Czas czytania
8 min.

Osocze bogatopłytkowe określane jest również skrótem PRP od angielskiej nazwy tej mieszaniny - Platelet Rich Plasma. Preparat gotowy do aplikacji to Regeneris Cellular Mask. Jest to koncentrat, który otrzymuje się poprzez odwirowanie pobranej wcześniej krwi obwodowej. Mieszanina jest bogata w płytki krwi oraz wiele naturalnych czynników wzrostu. Zawiera m.in. trzy izoformy płytkopochodnego czynnika wzrostu (ang. Platelet-Derived Growth Factor, PDGF), który odpowiada za regulowanie wzrostu i różnicowanie się komórek. Pełni on również istotną rolę w czasie gojenia się ran poprzez pobudzenie syntezy kolagenu I i III oraz glikozaminoglikanów. Bierze udział w procesie angiogenezy (powstawanie nowych naczyń krwionośnych) oraz regulacji napięcia naczyniowego poprzez zmniejszenie agregacji płytek. Transformujący czynnik wzrostu beta (ang. Transforming Growth Factor β, TGF-β) to również rodzina białek złożonych z trzech izoform. Płytki krwi po zranieniu uwalniają dużą ilość głównie TGF-β1, którego zasadnicze działanie polega na przywołaniu monocytów do miejsca uszkodzenia skóry i aktywacji ich do działania naprawczego. Stymuluje również produkcję składników macierzy zewnątrzkomórkowej, a zwłaszcza fibronektyny, kolagenu i proteoglikanów.

Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) bierze udział w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych, czyli w procesie angiogenezy. Najsilniejsze działanie wywiera na komórki śródbłonka naczyniowego, ale substancja ta pobudza też przemieszczanie się monocytów i makrofagów, które biorą udział w procesie naprawy tkankowej. Czynniki wzrostu naskórka (ang. Epidermal Growth Factor, EGF) to kolejna silnie działająca substancja odpowiadająca za wzrost, podziały i różnicowanie się komórek. Osocze bogatopłytkowe jest bogate również w białka fibrylarne tworzące rusztowanie dla tworzącego się skrzepu i nowej skóry. Wszystkie czynniki wzrostu łączą się bezpośrednio z błoną komórkową i stymulują procesy naturalnej odnowy komórkowej oraz powrót do homeostazy.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie

Idea wykorzystania osocza bogatopłytkowego do regeneracji różnych tkanek organizmu ludzkiego znana jest w medycynie od wielu lat. Przez ponad 30 lat przeprowadzono ponad 5 tysięcy badań klinicznych, w których udokumentowano pozytywny wpływ tej mieszaniny na regenerację tkanki kostnej, ścięgien i chrząstki, gojenie się ran, gojenie się rogówki oka, czy procesy odnowy skóry. W medycynie estetycznej stosowane jest od 2003 i cieszy się coraz większym zainteresowaniem chirurgów plastycznych i innych specjalistów. Często osocze bogatopłytkowe stosowane jest jako jedyna substancja lecznicza w postaci iniekcji lub okładów stosowanych na okolicę skóry wymagającą terapii. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna możliwa forma jego zastosowania.

Połączenie osocza z własną tkanką tłuszczową jest korzystne z punktu widzenia trwałości przeszczepów tłuszczu. Dodanie osocza bogatopłytkowego, które zawiera wiele czynników wzrostu jest istotne w pierwszej fazie przyjmowania się przeszczepionych adipocytów. Szybkie tworzenie się nowych naczyń krwionośnych i aktywacja procesów naprawczych znacznie zwiększa szanse na przyjęcie się przeszczepu i polepsza końcowy efekt kosmetyczny.

Przebieg zabiegu nałożenia maski Regeneris

W medycynie estetycznej preparat z osocza bogatopłytkowego określany jest mianem maski komórkowej - Regeneris Cellular Mask. Zabieg może być stosowany jedynie w postaci typowej maski lub w połączeniu z wykonaniem nakłuć na skórze, co znacznie zwiększa penetrację substancji aktywnych w głąb skóry i skutkuje znacznie większą efektywnością.

Zabieg z użyciem Regeneris przeprowadzany w gabinecie to proces dość szybki i prosty. Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z własnej krwi pacjenta. Krew pobierana jest w gabinecie lekarskim lub zabiegowym w podobny sposób jak na badania biochemiczne. Z żyły łokciowej pobiera się zależnie od potrzeb od 10 do 40 ml krwi do specjalnej próbówki zawierającej substancję przeciwkrzepliwą. Następnie próbówkę umieszcza się specjalnej wirówce, która dzięki odpowiednio dobranej sile odśrodkowej w ciągu pięciu minut rozdziela krew na trzy warstwy. Na samym dole znajdują się ciężkie komórki (erytrocyty i leukocyty), druga warstwa to płytki krwi wraz z czynnikami wzrostu, a trzecią stanowi osocze ubogopłytkowe. Do dalszego wykorzystania stosuje się drugą warstwę umieszczając ją w strzykawce zawierającą substancję aktywującą płytki krwi do produkcji i uwalniania czynników wzrostu.

Regeneris Cellular Mask podaje się techniką klasycznej mezoterapii w postaci iniekcji. W ten sposób odmładza się m.in. skórę twarzy, dekoltu, dłoni. Nakłucia wykonuje się równomiernie na całej powierzchni leczonej okolicy lub jedynie wzdłuż bruzd i zmarszczek. Maskę stosuje się również w celu przyspieszenia regeneracji skóry po innych zabiegach odmładzających jak na przykład terapii laserem frakcyjnym. Metoda aplikacji osocza bogatopłytkowego stosowana jest również w terapii łysienia. Zabiegi wykonuje się zarówno i kobiet jak i u mężczyzn. Przeciwwskazań do zabiegu jest niewiele i obejmują choroby nowotworowe, występowanie zaburzeń krzepnięcia oraz ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe. Procedury tej nie wykonuje się u kobiet w czasie miesiączki, ciąży i podczas karmienia piersią.

Zabieg jest zazwyczaj niebolesny i nie wymaga znieczulenia, ani innego przygotowania skóry. W przypadku większej wrażliwości można znieczulić miejscowo okolicę poddaną zabiegowi smarując ją kremem Emla. Zabieg trwa około 30-40 minut. Może być wykonany jednorazowo i powtarzany co pół roku lub rok. Intensywna terapia obejmuje wykonanie serii 3-4 zabiegów co 4-6 tygodni.

Po nałożeniu Regeneris Cellular Mask skóra może był lekko podrażniona i opuchnięta. W miejscach nakłuć mogą pojawić się drobne zasinienia. Wszystkie te dolegliwości ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Skuteczność osocza bogatopłytkowego

Terapie odmładzające osoczem bogatopłytkowym zdobywają coraz więcej zwolenników wśród specjalistów medycyny estetycznej ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo. Zabieg ten wykorzystywany jest w ramach autologicznej odnowy komórkowej (ang. Autologous Cellular Regeneration, ACR), tj. regeneracji własnej tkanki dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek. Zabiegi takie z założenia nie dają reakcji alergicznych i są dobrze tolerowane przez organizm. O ich skuteczności świadczą pozytywne wyniki wielu badań klinicznych. Doktor Sabrina Fabi w wydziału dermatologii Uniwersytetu w Kalifornii jest zwolenniczką zastosowania osocza bogatopłytkowego zarówno w formie maski jak i iniekcji. Na łamach czasopisma Facial Plastic Surgery stwierdziła, że obie formy aplikacji czynników wzrostu wywołują podobny skutek, aczkolwiek podanie bezpośrednio do skóry działa bardziej dynamicznie. Skuteczność preparatów zastosowanych na skórę zależy w dużej mierze od możliwości przeniknięcia substancji aktywnych do głębszych warstw skóry. Znacznie większą przenikalnością cechują się mieszki włosowe i gruczoły potowe. Czynniki wzrostu zwiększają syntezę kolagenu w skórze i aktywują procesy naprawcze co przekłada się bezpośrednio na odmłodzenie skóry. Ich aplikacja rozpoczyna proces przypominający ten, jaki zachodzi w czasie gojenia się rany, a więc podczas intensywnej odbudowy zniszczonej tkanki.

Zespół lekarzy pod kierunkiem doktor Esry Yuksel z Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Ondokuz Mayis w Samsun w Turcji ocenił działanie osocza bogatopłytkowego na skórę twarzy. Preparat był zastosowany trzykrotnie co dwa tygodnie. Podano go za pomocą dermarollera w okolice czoła, kości jarzmowej i szczęki oraz w formie iniekcji w okolice zmarszczek określanych jako kurze łapki. Efekty oceniono po trzech miesiącach od zabiegu. Pacjenci ocenili ogólny wygląd twarzy, jędrność skóry i stan zmarszczek jako znamiennie statystycznie lepszy w porównaniu do stanu sprzed zabiegu.

W czasopiśmie JAMA Facial and Plastic Surgery, lekarze Kim i Gallo z Miami Institute for Age Management and Intervention na Florydzie przedstawili wyniki zastosowania maski PRP jako leczenia wspomagającego po zabiegu laserem frakcyjnym CO2. U pacjentów, u których wykorzystano PRP znacznie szybciej doszło do ustąpienia rumienia i obrzęku. Obserwowano też znacznie szybsze gojenie się, co umożliwiło pacjentom na skrócenie rekonwalescencji po zabiegu i szybszy powrót do pracy. Specjaliści uważają, że zastosowanie osocza bogatopłytkowego powinno być rutynowym postępowaniem skracającym rekonwalescencję po zabiegach chirurgii estetycznej.

Doktor Valerio Cervelli z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjne na University of Rome Tor Vergata we Włoszech specjalizuje się w leczeniu łysienia. Wraz ze swoimi współpracownikami ocenił skuteczność iniekcji osocza bogatopłytnowego w leczeniu utraty owłosienia na głowie. U pacjentów wykonano trzy serie iniekcji w odstępie jednego miesiąca, a oceny dokonano dwa tygodnie po ostatnim zabiegu. Porównując do stanu sprzed terapii stwierdzono znaczy wzrost średniej liczby i gęstości włosów. Ocena mikroskopowa wykazała zwiększenie grubości naskórka. Zaobserwowano także zwiększenie ilości keratynocytów naskórka oraz niewielki wzrost liczby naczynek krwionośnych przy mieszkach włosowych.

Cena terapii Regeneris Cellurar Mask

W Warszawie, w gabinetach medycyny estetycznej cena terapii osoczem bogatopłytkowym rozpoczyna się od 1500 złotych. W Szczecinie, doktor Violetta Grącka-Chrzanowska wykonuje zabieg nałożenia maski Regeneris na twarz, szyję i dekolt w cenie 1300 złotych. W tym samym gabinecie zabieg terapii łysienia kosztuje 750 zł. Za granicą zabiegi te są znacznie droższe. W gabinecie Cobb Wellness and Aesthetics w Rosswell w USA doktor Linda Kelley przeprowadza zabieg liftingu twarzy osoczem bogatopłytkowym za 1500 dolarów.

W Bydgoszczy terapię osoczem bogatopłytkowym oferuje luksusowa klinika Softly Clinic. Ceny za zabieg zaczynają się od 700 zł. Pracujący w placówce lekarze medycyny estetycznej wykonują zabiegi na wybrane partie takie jak twarz, szyja czy dekolt. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z oferty zabiegu ujędrniania i regeneracji skóry ciała osoczem bogatopłytkowym.

Zalety terapii z wykorzystaniem Regeneris Cellular Mask

Osocze bogatopłytkowe składa się z własnych krwinek i substancji aktywnych wyprodukowanych przez własny organizm. Jego zastosowanie nie niesie ryzyka wywołania reakcji alergicznych i działań niepożądanych. Dla niektórych, bardzo wrażliwych pacjentów pozostaje jedyną formą terapii. Maskę wybierają pacjenci ceniący sobie produkty naturalne pozbawione dodatkowych substancji chemicznych. Pobrany materiał nie wymaga przetwarzania i jako świeży produkt jest natychmiast aplikowany na skórę. Jest również sprawdzona metoda regeneracji przebadana w wielu klinikach na całym świecie.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Maska regenerująca z osocza bogatopłytkowego Regeneris Cellular Mask

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…