Męski dylemat - obrzezanie częściowe czy całkowite

W ostatnich latach obrzezanie stało się zabiegiem coraz częściej wykonywanym z innych pobudek niż medyczne. Istota zabiegu rodzi u mężczyzn wiele dylematów, z których najczęstszy dotyczy ilości usuwanego napletka. Dobrze przemyślana decyzja jest niewątpliwie kluczem do osiągnięcia pełnej satysfakcji z zabiegu.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Czym jest obrzezanie?

Obrzezanie, inaczej nazywane cyrkumcyzją (łac. circumcisio) czyli chirurgiczne usunięcie części lub całości napletka jest jednym z najstarszych zabiegów, praktykowanym przez różne grupy etniczne na całym świecie. Wykonywane jest ze względów religijnych, kulturowych, medycznych i estetycznych.

W ciagu ostatnich lat znacząco wzrosła liczba mężczyzn poddających się zabiegowi obrzezania, co oczywiście ma swoich zwolenników i przeciwników. Wielu naukowców opowiadających się za wykonaniem zabiegu zwraca uwagę na jego korzyści zdrowotne. Przeprowadzone badania wykazują u mężczyzn obrzezanych znacznie niższy odsetek zachorowań na wiele chorób przenoszonych drogą płciową, a mianowicie zakażenie wirusem HIV, brodawczakiem ludzkim HPV oraz opryszczką HSV-2. Przeciwnicy obrzezania zwracają uwagę na nieodwracalność zabiegu oraz zmniejszenie wrażliwości żołędzi.

Zabieg obrzezania dotyczy niewątpliwie jednego z najważniejszych organów mężczyzny, dlatego decyzja dotycząca zabiegu powinna zostać podjęta wyłącznie przez niego.

Uwaga: Obrzezanie napletka, znane również jako cyrkumcyzja, to chirurgiczne usunięcie części lub całości napletka.

Obrzezanie częściowe czy całkowite?

Wielu mężczyzn chcących poddać się zabiegowi ma dylemat czy zdecydować się na obrzezanie całkowite czy częściowe.

Obrzezanie całkowite polega na usunięciu napletka w wyniku czego żołądź jest odkryta zarówno podczas spoczynku jak i wzwodu. Zabieg może być przeprowadzony przez lekarza urologa, wyspecjalizowanego chirurga bądź chirurga plastycznego. Procedura przebiega w znieczuleniu miejscowym lub regionalnym i trwa około 45-75 minut. Zabieg obrzezania może być wykonany metodą low and tight wówczas cięcie zostaje przeprowadzone blisko żołędzi co zmniejsza widoczność blizny. Druga technika high and tight charakteryzuje się cięciem wykonywanym nieco dalej od żołędzi. Po całej procedurze pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Rana goi się zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. W tym czasie wskazane jest unikanie stosunków seksualnych. Ból po zabiegu można złagodzić poprzez stosowanie zaleconych przez lekarza maści.

Zabieg obrzezania częściowego różni się od całkowitego ilością wycinanego napletka. W przypadku obrzezania częściowego pozostawiony napletek zakrywa całość lub część żołędzi (w stanie spoczynku). Procedura wykonywania jest w niespełna godzinę. Powrót do zdrowia następuje w ciągu dwóch tygodni. Pacjent po obrzezaniu częściowym może opuścić klinikę w tym samym dniu, jednak w okresie do 4 tygodni zalecana jest powściągliwość seksualna. Miejscowy ból tak jak w przypadku obrzezania całkowitego można zniwelować za pomocą odpowiednich preparatów.

Czy wiesz, że: Obrzezani mężczyźni mogą rzadziej doświadczać stanów zapalnych, takich jak zapalenie napletka (balanitis), co jest związane z łatwiejszym utrzymaniem higieny.

Obrzezanie - wady i zalety

Decydując się na zabieg z powodów estetycznych wybór rozległości zabiegu czyli obrzezania całkowitego bądź częściowego jest indywidualną kwestią mężczyzny związaną z jego upodobaniami dotyczącymi wyglądu członka. Warto wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem, który może naświetlić wszystkie możliwości i pokazać przykładowe zdjęcia obrazujące efekt operacji. Mężczyźni, którzy chcą poddać się obrzezaniu ze względów higienicznych w znacznej części decydują się na całkowite usunięcie napletka. Zabieg pozwala w łatwiejszy sposób utrzymać penisa w należytej higienie oraz obniżyć ryzyko wystąpienia infekcji i stanów zapalnych.

Zalety obrzezania:

  • lepsza higiena,
  • zmniejszone ryzyko infekcji dróg moczowych,
  • mniejsze ryzyko zapalenia napletka i żołędzi (balanitis),
  • niższe ryzyko zakażenia wirusem HPV i HIV,
  • zmniejszone ryzyko raka prącia,
  • możliwość dłuższego stosunku seksualnego (z powodu zmniejszonej wrażliwości).

Wady obrzezania:

  • nieodwracalność zabiegu,
  • zmniejszona wrażliwość żołędzi,
  • możliwe powikłania pooperacyjne (np. infekcje, krwawienia),
  • ból i dyskomfort w okresie gojenia,
  • potencjalne zmiany w odczuciach seksualnych.

Co daje obrzezanie?

Wielu mężczyzn uważa, iż obrzezanie całkowite korzystnie wpływa na poprawę współżycia. Wśród większości mężczyzn, która poddała się zabiegowi całkowitego usunięcia napletka panuje opinia o osiąganiu większej satysfakcji seksualnej zarówno przez siebie jak i partnerkę. Ponadto z badań wynika, iż kobiety będące w związkach z mężczyznami obrzezanymi częściej decydują się na seks oralny.

Zabieg obrzezania zarówno częściowego jak i całkowitego może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Stosunkowo odsetek ewentualnych komplikacji jest bardzo niewielki, a jeżeli występuje to najczęściej wiąże się z krwawieniem lub zakażeniem rany.

Podejmując decyzję o obrzezaniu warto więc wybrać renomowaną klinikę chirurgiczną w której zabiegi przeprowadzane są przez doświadczonych i cenionych specjalistów.

Ile kosztuje obrzezanie?

W Polsce cena obrzezania całkowitego jak i częściowego jest dość zróżnicowany i w zależności od placówki może wynosić od około 1200 zł do 3500 zł. Zdecydowanie wyższe ceny zabiegu obowiązują za granicą. Dla porównania koszt obrzezania w Wielkiej Brytanii waha się średnio od ok. £800 do £1200. Wysokie ceny panują również w Stanach Zjednoczonych w których co roku w klinikach prywatnych wykonuje się ponad 1 mln zabiegów. Całkowita cena zabiegu za oceanem to koszt rzędu 1500-3000 dolarów.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

meskie-sprawy 6 lata temu

Obrzezanie często jest również zalecane przy nawracających infekcjach układu moczowego. Pozytywnie wpływając na higienę oraz zmniejszając ryzyko pojawienia się takiej choroby jak na przykład zapalenie prostaty. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Obrzezanie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…