Longo to nowa metoda leczenia żylaków odbytu, mniej inwazyjna od dotychczas proponowanych pacjentom. Powstała w 1993 roku - jej wynalazcą był włoski chirurg z Palermo, a technika zabiegu bierze swą nazwę od jego nazwiska. Do dziś poświęcono jej kilkadziesiąt publikacji naukowych, lecz mimo to w Polsce pozostaje stosunkowo mało znana. W wyniku ankiety, której rezultaty opublikowano w Przeglądzie Gastroenterologicznym w 2016 roku, spośród połowy członków Towarzystwa Chirurgów Polskich, którzy ją wypełnili, żaden nie wskazał metody Longo jako sposobu leczenia swoich pacjentów. Jednak, jak mówią światowe publikacje naukowe, to właśnie ta metoda wiąże się ze znikomym dyskomfortem i bólem pooperacyjnym, i szybkim powrotem do zdrowia, w odróżnieniu od innych zabiegów chirurgicznych. Potwierdzają to obserwacje czeskich lekarzy, którzy w 2011 r. dokonali przeglądu danych 750 zoperowanych pacjentów.
Na łamach Rozchledy v chirurgii inni autorzy zauważają też, że długoterminowe skutki operacji są dla pacjentów wysoce zadowalające. Przy właściwej kwalifikacji do zabiegu ryzyko nawrotu i konieczności kolejnej operacji jest niewielkie, co sprawia, że wśród zachodnich specjalistów metoda Longo w leczeniu hemoroidów cieszy się dużym uznaniem.
Kto może się poddać operacji hemoroidów metodą Longo?
Najlepszymi kandydatami do leczenia hemoroidów metodą Longo są pacjenci, u których zawiodły metody nieinwazyjne, jak zmiana stylu życia czy odpowiednia dieta. Zarówno guzki które krwawią, jak i wypadające poza odbyt nie stanowią przeciwwskazania do zabiegu. Jedynie nieodprowadzalne, np. poprzez zwłóknienie żylaki odbytu, jak i powodujące niewielkie dolegliwości nie kwalifikują się do zabiegu metodą Longo.
Zabieg metodą Longo polega na użyciu staplera o okrągłym przekroju, który wykonuje wycięcie części śluzówki oraz leżącej poniżej tkanki w kanale odbytu. Zawijana jest niczym „donut”, co hamuje krwawienie, a jednocześnie odcina dopływ krwi drogą naczyń krwionośnych zasilających żylaki. Dzięki czemu leczony jest nie objaw a jego przyczyna. Operacja hemoroidów metodą Longo pozwala na powrót do sprawności już po 7 dniach, oraz skrócenie pobytu w szpitalu do maksymalnie 3 dni. To znacznie mniej niż dotychczasowe metody, wymagające nawet miesięcznego okresu rekonwalescencji.
W przypadku metody Longo, komplikacje występują rzadko. Badania na grupie 750 czeskich pacjentów ujawniają, że dochodzi do nich u około 1/10 pacjentów. Najczęściej występuje niewielkie krwawienie po zabiegu. Mniej niż 5% pacjentów, którzy przeszli zabieg leczenia hemoroidów metodą Longo, wymaga ponownej operacji. Z kolei greckie czasopismo medyczne In Vivo stwierdza, że konieczność ponownego zabiegu z powodu nawrotu dolegliwości może być jeszcze mniejsza (rzędu 1,4% po 1 roku obserwacji).
Zabieg leczenia hemoeroidów metodą Longo wykonywany jest w wybranych klinikach z Polsce, a cena procedury to około 2 000 zł.
Źródła: Cerný, S., J. Král, and Z. Sebesta. "[750 satisfied patients? Stapled haemorrhoidopexy (Longo procedure) for the treatment of haemorrhoids and anal canal prolapse: a review of our 10-year experience]." Rozhledy v chirurgii: mesicnik Ceskoslovenske chirurgicke spolecnosti 90.7 (2011): 414-418. Zanella, Simone, et al. "Long-term outcome of stapled transanal rectal resection (STARR) versus stapled hemorrhoidopexys (STH) for grade III-IV hemorrhoids: preliminary results." In Vivo 28.6 (2014): 1171-1174. Yagmur, Yusuf, et al. "Stapled Hemorrhoidopexy With Longo Process in the Treatment of 3rd and 4th Degree Internal Hemorrhoids and Rectal Mucosal Prolapsus: A Prospective Study." Journal of Gastroenterology and Hepatology Research 4.8 (2015): 1730-1733. Dziki, Lukasz, et al. "Surgical treatment of haemorrhoidal disease–the current situation in Poland." Gastroenterology Review 11.2 (2016). Sultan, S. "Longo procedure (Stapled hemorrhoidopexy): Indications, results."Journal of visceral surgery 152.2 (2015): S11-S14.