Łysienie androgenowe, zwane również łysieniem typu męskiego, jest najczęstszą przyczyną postępującej utraty włosów u mężczyzn. Za proces stopniowego wypadania włosów odpowiada w tym przypadku szczególna wrażliwość mieszków włosowych na tzw. dihydrotestosteron (DHT). DHT powstaje natomiast w wyniku przemian testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Uwarunkowana w dużej mierze czynnikami genetycznymi indywidualna wrażliwość mieszków włosowych na DHT powoduje ich obkurczenie, a konsekwencji spowolnienie i zahamowanie produkcji włosów. Jedną z charakterystycznych cech męskiego typu łysienia jest ubytek włosów w okolicy czołowej i skroniowej - to właśnie w tych miejscach wrażliwość mieszków włosowych na DHT jest największa. Najmniejszą wrażliwością na DHT cechują się natomiast włosy w okolicy potylicznej skóry pacjenta i to właśnie one najczęściej stanowią miejsce, z którego pobiera się materiał do przeszczepu włosów u mężczyzn.
Zagęszczenie włosów u mężczyzn - przeciwwskazania

Do zagęszczenia włosów poprzez przeszczep kwalifikują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety z łysieniem androgenowym. Zabieg transplantacji włosów przeprowadzić można również u osób, które utraciły część owłosienia z powodu urazów czy blizn pooperacyjnych. Podczas wstępnej wizyty kwalifikacyjnej oceniony zostaje stan ogólny pacjenta oraz zaawansowanie procesu łysienia. Na liście przeciwwskazań do zabiegu znajdują się m.in.:
- przewlekłe przyjmowanie leków
- wpływających na krzepliwość krwi
- niewyrównaną cukrzycę
- niekontrolowane nadciśnienie tętnicze
Sama procedura, najczęściej niezależnie od wybranej metody czy techniki, przebiega zwykle z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, co ogranicza do minimum wystąpienie ewentualnych powikłań czy działań niepożądanych.
Metody przeszczepu włosów u mężczyzn
Wyróżniamy wiele technik zagęszczania włosów u mężczyzn, spośród których wymienić należy przede wszystkim metody transplantacji, takie jak FUT, FUE, BHT, GHO czy S.A.F.E.R. Niezależnie od wybranego sposobu, zabieg przeszczepu włosów polega na pobraniu określonej ilości tzw. graftów z okolicy dawczej i ich wszczepieniu w okolicę docelową (biorczą).
Metoda FUT
Zagęszczanie włosów męskich metodą FUT polega na pobraniu i przeszczepieniu wąskiego paska włosów. W ten sposób mieszki przeznaczone do uzupełnienia ubytków w owłosieniu, pobierane są w jednym bloku tkankowym, co znacząco zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Z racji miejsca i lokalizacji, z której pobiera się wycinek skóry z mieszkami włosowymi do przeszczepu, powstała w tym procesie blizna jest praktycznie niewidoczna. Pobrany "pasek" z mieszkami włosowymi dzielony jest na mniejsze przeszczepy (tak zwane grafty), które następnie są umiejscawiane w okolicy biorczej.
Metoda FUE
Kolejną popularną metodą jest zabieg przeszczepu włosów dla mężczyzn FUE, która polega na precyzyjnym i odpowiednim pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych za pomocą specjalnych instrumentów. Takie działanie skutkuje pozostawieniem niewidzialnych gołym okiem, mikroskopijnych blizn. Wadą tej metody jest jednak, z racji pobierania pojedynczych mieszków włosowych, długi czas trwania całej procedury i ryzyko mechanicznego uszkodzenia przeznaczonych do implantacji graftów.
Metoda S.A.F.E.R.

Pewnym unowocześnieniem metody FUE jest nowoczesna technika transplantacji włosów S.A.F.E.R., w przebiegu której, dzięki zastosowaniu podciśnieniowego pobierania poszczególnych mieszków włosowych i ich pneumatycznego transportu, znacznie skraca się czas trwania zabiegu oraz ryzyko uszkodzenia cennych przeszczepów. Dodatkowo metoda ta, wraz z techniką BHT, pozwala również na uzupełnienie ubytków w męskim zaroście.
Metoda BHT
Jedną z metod przeszczepu włosów, która dedykowana jest w głównej mierze mężczyznom, jest BHT. W odróżnieniu od innych wymienionych technik, w przebiegu transplantacji włosów tą techniką, włosy do uzupełnienia powstałych ubytków pobiera się nie z głowy pacjenta, a innych owłosionych okolic. Pozwala to na rekonstrukcję owłosienia u mężczyzn, którzy w wyniku różnych czynników stracili zdecydowaną większość włosów ze skóry głowy. Za okolicę dawczą do pobrania zespołów mieszkowych mogą służyć m.in.:
- broda
- klatka piersiowa
- kończyny
- pachy
Wadą tej metody jest natomiast inny, z racji odmiennego pierwotnego umiejscowienia, charakter samych włosów oraz konieczność znieczulenia większych niż zazwyczaj obszarów skóry pacjenta.
Metoda GHO
Na koniec warto także wspomnieć o metodzie przeszczepu włosów GHO. W jej przebiegu przygotowane do pobrania, przystrzyżone z okolicy potylicznej mieszki włosowe pacjenta, są wydobywane z wykorzystaniem specjalnej mikroigły o średnicy około 0,60 mm. Następnie za pomocą igły o określonym profilu wykonuje się mikronacięcia w okolicy biorczej. Technika ta bardzo dobrze sprawdza się w korekcji zakoli i innych miejsc, w których doszło do całkowitej utraty owłosienia. Do zalet transplantacji włosów metodą GHO należy m.in. minimalna bolesność, a do wad względnie długi czas trwania całego procesu.
Rekonwalescencja po zagęszczaniu włosów

W ciągu pierwszej doby od przeszczepu włosów u mężczyzn skórę oczyszcza się delikatnie za pomocą roztworu soli fizjologicznej i jałowych gazików. Zazwyczaj po przebytym zabiegu, w wyniku reakcji organizmu na ingerencję w obrębie tkanek, dochodzi do przejściowego wypadania włosów. Ze względu na to, ostateczny efekt przeprowadzonej transplantacji włosów można ocenić przeważnie dopiero po upływie 6 miesięcy. Mogące wystąpić w pierwszych dniach od zabiegu dolegliwości bólowe są normą, a w łagodzeniu ich nasilenia pomagają ogólnodostępne środki przeciwbólowe. W celu zmniejszenia ewentualnego obrzęku tkanek, warto spać z głową uniesioną pod kątem 45 stopni.
Źródła:
- Marc R. Avram, Shannon Watkins, "Robotic Hair Transplantation" (www.researchgate.net), Facial Plastic Surgery Clinics of North America, 2020
- Bessam Farjo, Nilofer Farjo, Greg Williams, "Hair Transplantation" (www.researchgate.net), Dermatologic Surgery, 2018