Metody usuwania tatuaży

W przeszłości tatuaże usuwano techniką elektrokoagulacji oraz krioterapii, później coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się metody laserowe z użyciem systemu CO2. Każdy z wymienionych sposobów pozostawiał na skórze nieestetyczną bliznę, do tego nierzadko tatuaż nie był usunięty, a jedynie rozjaśniony. Szczególne trudności sprawiało pozbycie się kolorowych barwników, które głęboko wniknęły w skórę właściciela tatuażu. Współcześnie nowoczesne systemy laserowe umożliwiają usunięcie nawet bardzo kolorowego motywu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Tatuaż – dla jednych fanaberia, dla drugich znak indywidualności i chęć wyróżnienia się, dla jeszcze innych moda. Jakie by nie były powody umieszczenia go na swojej skórze, nierzadko nadchodzi moment, w którym zaczyna przeszkadzać, a jego właściciel poszukuje sposobów, by się go pozbyć bądź zamaskować. Współcześnie istnieje wiele metod usuwania tatuażu. Niestety, większość z nich pozostawia na skórze ślad w postaci mniejszej bądź większej blizny. Osoba, która zdecyduje się na usunięcie tatuażu, powinna wybrać się do profesjonalnego gabinetu – w żadnym wypadku nie próbować pozbyć się go „domowymi” sposobami.

Jedną z metod kamuflażu jest pokrycie starego motywu nowym, a technika nosi nazwę „cover-up”. Jest najskuteczniejsza przy maskowaniu niedużych tatuaży o łatwym do zmodyfikowania szablonie. Innym sposobem jest wprowadzenie do starego motywu barwników koloru skóry oraz rozmazywanie rysunku poprzez zastrzyki z roztworem soli fizjologicznej.

Do metod tuszowania tatuażu należy również tzw. skaryfikacja, wykorzystująca słabe kwasy. Jest uważana za najmniej efektywną, ponieważ w efekcie zamiast tatuażu uzyskuje się bliznę w jego kształcie. Zabieg przeprowadza się na kilka sposobów – poprzez wycinanie fragmentów skóry, wypalanie ich bądź odmrażanie.

Metody usuwania tatuaży

Wśród sposobów usuwania tatuażu można wymienić peeling chemiczny, który powtarzany kilkukrotnie skutkuje nie tylko zniknięciem ze skóry barwników, ale i jej odnową. Proces regeneracji naskórka oraz stopniowego blaknięcia motywu trwa kilka miesięcy. Doborem odpowiednich preparatów zajmuje się lekarz, dokonując wcześniej dokładnej analizy skóry i zapoznając się ze strukturą barwnika.

Pozbyć się tatuażu można także dzięki użyciu specjalnego kremu zmiękczającego barwniki. Wprowadzony pod skórę za pomocą mikrostrzykawki stymuluje układ odpornościowy do rozpoczęcia procesów gojenia. W ciągu kilku tygodni od zabiegu w miejscach poddanych iniekcji wytwarza się strupek, który następnie odpada.

Do mniej inwazyjnych sposobów usuwania tatuażu należy również dermabrazja, czyli zabieg polegający na mechanicznym bądź chemicznym złuszczeniu warstw skóry aż do miejsca, w które wprowadzono barwniki. Wadą procedury jest jej ograniczony zasięg – zbyt głębokie starcie skóry doprowadziłoby do powstania rozległych blizn, a zabieg zbyt płytki skutkuje jedynie rozjaśnieniem tatuażu.

Kolejny sposób to elektrokoagulacja, podczas której wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości. Z powodu bolesności zabieg z użyciem elektrod, igieł bądź igieł ze specjalną kulką przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Efektem elektrokoagulacji jest naturalne wyłuszczanie się barwnika z głębszych warstw skóry. Terapia wymaga kilku seansów powtarzanych nie częściej niż raz w miesiącu. Proces stopniowego usuwania tatuażu jest łagodny i nie pozostawia blizn. Tą metodą można usuwać niewielkie tatuaże z okolic pach i szyi. Nie można jej stosować u osób z rozrusznikami serca, zaburzeniami krzepnięcia i krążenia oraz u cukrzyków i kobiet w ciąży.

Najnowsze techniki usuwania tatuażu

Przy usuwaniu tatuaży wykorzystuje się także światło IPL (Intense Pulsed Light). Emitowane podczas seansu promieniowanie jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę, podgrzewając komórki zawierające barwniki i w efekcie je niszcząc. W trakcie zabiegu tkanki są chłodzone elektroniczną chłodziarką. Zalecane jest poddanie się serii 3-5 seansów powtarzanych co 3-4 tygodnie. Już następnego dnia po zabiegu rozpoczyna się proces łagodnego złuszczania naskórka (trwa ok. 2 tygodni), w którym należy unikać opalania oraz stosować kremy rozjaśniające.

Do najnowszych metod usuwania tatuaży należy zabieg z wykorzystaniem lasera Q-Switch. Ów system cechuje się bardzo krótkim czasem trwania impulsu (liczonym w nanosekundach). Energia jego wiązki jest wybiórczo pochłaniana przez dany rodzaj barwnika – na każdy kolor oddziałuje inna długość fali. W efekcie zabiegu zniszczona zostaje zarówno osłonka barwnika, jak i sam barwnik, który ulega rozdrobnieniu na mniejsze fragmenty. Do systemu Q-Switch należą lasery: Nd:YAG, aleksandrytowy i rubinowy.

Najszybszą metodą jest chirurgiczne usunięcie tatuażu. W przypadku większych wzorów procedurę poprzedza przeszczep skóry lub umieszczenie pod motywem specjalnego ekspandera rozciągającego skórę. Usunięcie tatuażu skalpelem wykonuje się najczęściej w sytuacjach, gdy laseroterapia okazała się niewystarczająco skuteczna.

Źródło: kosmetykaprofesjonalna.pl, polki.pl, banzaj.pl


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usuwanie chirurgiczne tatuaży

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…