Jak podaje Internacional Association of Aesthetic Plastic Surgery, w 2018 r. ponad 1 862 000 kobiet na świecie zdecydowało się na zabiegi powiększające piersi. Stanowi to odważny krok – i wiele kobiet jest zadowolonych z uzyskanego rezultatu. Jak wykazują badania naukowe, taki zabieg nie tylko poprawia samoocenę, satysfakcję z własnego wyglądu ale również – z życia seksualnego. Jednak zanim oczekiwania staną się rzeczywistością, pacjentka powinna wiedzieć, jakich efektów może oczekiwać po operacji plastycznej powiększania piersi – i od czego te efekty zależą. Chociaż ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje specjalista chirurgii plastycznej na podstawie swojej praktyki, warto wiedzieć o znaczeniu kształtu implantu oraz miejsca jego wprowadzenia dla wyniku operacji.
Jak wybiera się miejsce wprowadzenia implantu piersiowego?
Kształt gruczołu piersiowego po zabiegu powiększania piersi implantami zależy m.in. od miejsca wprowadzenia implantu piersiowego. Wyróżnia się dwa umiejscowienia – pod mięśniem piersiowym większym (podmięśniowe), popularne w USA, lub pod tkanką gruczołową tworzącą pierś (podgruczołowe). W wyborze bierze się pod uwagę ilość tkanki podskórnej i gruczołowej u pacjentki, szerokość klatki piersiowej oraz jej kształt. Jeśli ilość tkanek, budujących gruczoł, okaże się wystarczająca do dokładnego pokrycia implantu, a pierś nie jest "opadająca" można go wszczepić podgruczołowo. Pozwoli to również uniknąć zbytniego spłaszczenia implantu, przez co pierś będzie się wydawać „szersza”.
Podmięśniowe umieszczenie implantu
Przy mniejszej ilości tkanki gruczołowej, konieczne jest podmięśniowe umiejscowienie implantu piersiowego, ponieważ w innym wypadku nie będzie on odpowiednio „spłaszczony” w swojej górnej części, krawędzie mogą być widoczne, a także uzyska się wrażenie nienaturalnie okrągłego biustu. Jednak nie wszyscy specjaliści się z tym zgadzają twierdząc, że podgruczołowe umiejscowienie może dać równie dobry efekt nawet u bardzo szczupłych kobiet. Ponadto, przy podgruczołowo wszczepionym implancie, jego umiejscowienie nie zmienia się w trakcie skurczu mięśnia – dzięki czemu kobiety czują się bardziej komfortowo. Jednak takie umiejscowienie może zaburzać obraz uzyskiwany w mammografii, stąd bezpieczniejsze wydawałoby się umiejscowienie podmięśniowe implantu.
Rodzaj implantu a miejsce jego wprowadzenia
Drugim istotnym powodem, który decyduje o miejscu wprowadzenia implantu piersiowego, jest rodzaj stosowanego implantu, co decyduje o wyglądzie piersi w jej górnej części. W przypadku, gdy implant pokryty mięśniem piersiowym, mięsień ten wywiera dodatkowy nacisk na wszczepiony implant. Dzięki temu u góry jest lekko spłaszczony – tak jak w naturalnej piersi. Ponieważ implanty, wypełnione solą fizjologiczną, są z reguły nieco bardziej sztywne niż silikonowe, chirurdzy przy stosowaniu tych pierwszych częściej decydują się na umiejscowienie podmięśniowe. Wadą umiejscowienia podmięśniowego jest większy ból po operacji, ale jedynie w pierwszych dniach. Wynika on z konieczności naruszenia dużego mięśnia, który uczestniczy w oddychaniu i poruszaniu kończyną górną. Z kolei wśród wad umiejscowienia podgruczołowego implantu piersiowego wylicza się większe prawdopodobieństwo kontraktury kapsułkowej, która prowadzi do deformacji, możliwość utrudnienia interpretacji mammografii, oraz zwiększone ryzyko opadania implantu w przyszłości.
Źródła:
- International Society of Aesthetic Plastic Surgery, "ISAPS Global Statistics 2018" (www.isaps.org)
- Sachin M Shridharani, Justin L Bellamy, Mark M Mofid, Navin K Singh, "Breast Augmentation" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Eplasty, 2013