Z badania "Stosunek do własnego ciała - ideał pięknej kobiety i przystojnego mężczyzny", opublikowanego w 2003 r. przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że aż 90% Polaków wiąże atrakcyjny wygląd zewnętrzny z odnoszeniem sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Według ankietowanych, atrakcyjny mężczyzna powinien być wysoki i bogato umięśniony, a kobieta szczupła i zgrabna. To samo badanie pokazuje, że aż 27% badanych nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu. Ponad połowa respondentów chciałaby zrzucić zbędne kilogramy, a 3% osób chciałoby tylko zmniejszyć brzuch. Jeśli uwzględni się ilość Polaków okaże się, że z kompleksami spowodowanymi zbyt dużą masą ciała oraz za dużym brzuchem zmaga się ogromna grupa ludzi.
Coraz większą popularnością cieszy się aktywny tryb życia i zdrowy sposób odżywiania. Powoduje to, że zwiększa się ilość osób, które zrzuciły zbędne kilogramy. Efektem ubocznym odchudzania jest jednak często nadmiar skóry, szczególnie widoczny na brzuchu. Podobny problem mają kobiety po urodzeniu jednego lub więcej dzieci. Są także osoby, które mimo prawidłowej masy ciała, mają nadmiar tkanki tłuszczowej wyłącznie na brzuchu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem w powyższych przypadkach może być skorzystanie z oferty chirurgów plastycznych.
Co to jest miniabdominoplastyka?
Usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z całego brzucha to abdominoplastyka. Jest to bardzo duży zabieg chirurgiczny, który wiąże się ze stosunkowo długim okresem absencji. Dla osób, które nie są zadowolone wyłącznie z części brzucha znajdującej się pod pępkiem, idealnym rozwiązaniem może być miniabdominoplastyka, czyli tzw. dolna plastyka brzucha.
Cięcie podczas zabiegu miniabdominoplastyki jest przeprowadzane na linii włosów łonowych, co pozwala na zakrycie blizny bielizną lub strojem kąpielowym. Jeśli kobieta wcześniej przeszła poród drogą cięcia cesarskiego, nie ma konieczności tworzenia nowej blizny, ponieważ można wykorzystać już istniejącą do przeprowadzenia zabiegu. Linia cięcia jest znacznie krótsza, niż podczas klasycznej plastyki brzucha. Chirurg usuwa fałd skórno-tłuszczowy, a następnie zszywa z sobą krawędzie skóry. Uzyskuje się w ten sposób naprężenie skóry i efekt płaskiego brzucha.
Podczas miniabdominoplastyki, w przeciwieństwie do klasycznej plastyki powłok brzusznych, nie jest wycinany i tworzony na nowo pępek. Pępek zostaje lekko przemieszczony ku dołowi, wraz z płatem skórno- tłuszczowym. Jeżeli u pacjenta mięśnie proste brzucha uległy rozejściu, podczas miniabdominoplastyki można je zszyć. Takie działanie również ma wpływ na końcowy efekt płaskiego brzucha.
Miniabdominoplastyka jest przeprowadzana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Okres rekonwalescencji jest krótszy niż w przypadku abdominoplastyki i trwa 2-3 tygodnie. Po zabiegu konieczne jest noszenie bielizny uciskającej, która ułatwia proces gojenia i umożliwia jego prawidłowy przebieg. Ostateczny efekt miniabdominoplastyki jest widoczny po kilku miesiącach, kiedy to całkowicie zniknie opuchlizna i wytworzy się blizna.
Zabieg plastyki brzucha powinien stanowić uzupełnienie, a nie zamiennik zdrowego stylu życia. Operacja ułatwia osiągnięcie pięknej sylwetki, jednak nieprawidłowa dieta i brak aktywności fizycznej mogą doprowadzić do ponownego nagromadzenia się tłuszczu w okolicy brzucha i zmniejszenia efektu zabiegu. Już przed miniabdominoplastyką należy podjąć kroki w stronę utrzymywania lub osiągnięcia prawidłowej masy ciała, aby podczas zabiegu usunąć cały nadmiar skóry na brzuchu.
Ceny zabiegu miniabdominoplastyki są bardzo zróżnicowane, w zależności od miasta i doświadczenia kliniki. Za operację, znieczulenie oraz pobyt w klinice trzeba zapłacić od 4 000 do 20 000 zł.
Źródła: www.cbos.pl; "Miniabdominoplasty" Acta Chirurgiae Plasticae 2010;52(1):23-6; www.termedia.pl