Z wiekiem kontury twarzy stają się mniej wyraziste. Twarz młodej osoby jest symetryczna i ma kształt litery "V", natomiast z upływem czasu owal zaczyna rozszerzać się ku dołowi, zmniejsza się objętość i elastyczność skóry. Można to określić jako opadanie ramion "V", które zaczyna przekształcać się w odwrócone "U".
W celu zatrzymania tego procesu osoby, które zauważyły u siebie oznaki utraty jędrności skóry, poddają się zabiegom wypełnienia zmarszczek. Pęd za młodością powoduje, że tego typu usługi cieszą się dużym powodzeniem. Co jest istotne, systematycznie rośnie zapotrzebowanie na małoinwazyjne procedury medyczne.
Według statystyk Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych od 1992 do 2002 roku o 200% wzrosła liczba przeprowadzanych liftingów twarzy i o 300% zwiększyła się liczba wykonywanych liftingów czoła. Wydaje się, że to dużo, lecz wystarczy porównać te statystyki z danymi dotyczącymi niechirurgicznych zabiegów – w tym okresie o 250% zwiększyła się liczba iniekcji kolagenu, o 400% zwiększyła się liczba autoprzeszczepów tkanki tłuszczowej oraz peelingów chemicznych.
Te dane pokazują trend w kierunku mniej inwazyjnych procedur, co jest potwierdzone w licznych badaniach naukowych opublikowanych w czasopismach dermatologicznych. Wyraźnie widać, iż chętniej wybierane są mniej inwazyjne procedury, wiążące się z mniejszym dyskomfortem, nawet jeśli ich efekt jest mniej trwały niż rezultaty operacji z użyciem skalpela.
Popularność i bezpieczeństwo wypełniacza Radiesse
Na fali popularności niechirurgicznego odmładzania twarzy zwiększyła się liczba zabiegów z zastosowaniem wypełniacza Radiesse. To preparat służący przywracaniu konturów twarzy w naturalny sposób. Dzięki delikatnemu modelowaniu głębsze zmarszczki ulegają spłyceniu, a zapadłe policzki na nowo wypełniają się. Celem zabiegu Radiesse jest uzyskanie efektu "V".
Początkowo preparat funkcjonował w USA pod nazwą Radiance FN (jego produkcję rozpoczęto w 2000 roku), następnie narodził się ponownie w 2004 roku w Europie jako Radiesse. Został opracowany przez Bristol-Myers Squibb oraz BioForm Medical.
Wykorzystuje się go do wypełniania ubytków skórnych na bazie mikrocząsteczek hydroksyapatytu zawieszonych w specjalnym nośniku żelowym zawierającym dużą ilość wody. Opracowano go na bazie hydroksyfosforanu wapnia (hydroksyapatytu – CaHA), naturalnego minerału występującego w przyrodzie. Jest nietoksyczny i nie wywołuje alergii.
Skład preparatu jest unikalny i opatentowany – zawiera 30% CaHA i 70% unikalnego żelowego nośnika. Radiesse uzyskał także akceptację amerykańskiego stowarzyszenia FDA, co jest dobitnym potwierdzeniem zarówno jego skuteczności, jak i bezpieczeństwa. CaHA to materiał budulcowy ludzkich kości i zębów, już od 25 lat z powodzeniem stosuje się go przy wszczepianiu implantów dentystycznych i ortopedycznych. Podczas długiego okresu stosowania preparatu nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.
Mechanizm działania i skład Radiesse

Radiesse składa się z mikrokuleczek hydroksyapatytu wapnia zawieszonych w żelowym nośniku. Cała substancja ma nie tylko wypełniać zmarszczki, ale także stymulować produkcję kolagenu w skórze. Mikrokuleczki tworzą swoistą strukturę podtrzymującą, która z czasem zanika, pozostawiając nowo wytworzony kolagen na swoim miejscu.
To właśnie dzięki tej funkcji Radiesse uważa się za preparat o długotrwałym działaniu, które może utrzymywać się nawet do 18 miesięcy. W porównaniu do innych wypełniaczy dermalnych, takich jak kwas hialuronowy, Radiesse oferuje dłużej utrzymujący się efekt, co czyni go preferowanym wyborem w niektórych przypadkach.
Wspomniany żelowy nośnik (matryca żelowa) to składnik ułatwiający uzyskanie efektu natychmiastowego wypełnienia. Po iniekcji preparatu mikrocząsteczki tworzą podskórne rusztowanie, które stymuluje produkcję kolagenu. Z czasem owo rusztowanie zanika, nośnik żelowy ulega rozpuszczeniu po ok. 3-4 miesiącach od ostrzyknięcia, a mikrokuleczki – w ciągu kilku kolejnych.
Miejsce wchłoniętego żelu zajmuje wyprodukowany przez fibroblasty kolagen, który narasta wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia.
Przebieg i przygotowanie do zabiegu Radiesse
Pacjenci, którzy zdecydują się na zabieg modelowania kształtu twarzy z użyciem Radiesse, nie muszą przechodzić testów antyalergicznych – preparat nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowym atutem Radiesse jest jego stuprocentowa biokompatybilność, co oznacza, że środek wchłania się w sposób naturalny.
Przeprowadzono liczne badania kliniczne w celu potwierdzenia zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa stosowania środka. Stosuje się go w celu modelowania kształtu i konturu twarzy, a także przy spłycaniu fałdów nosowo-wargowych. Specjaliści medycyny estetycznej wykorzystują go podczas korekcji fałdy podbródkowej oraz bruzdy bródkowej, prócz tego hydroksyapatyt wapnia cechuje się dużą skutecznością i zadowalającym efektem kosmetycznym przy korygowaniu okolic kości jarzmowej oraz modelowaniu linii żuchwy i policzków.
Preparat Radiesse jest stosowany także podczas zabiegów niechirurgicznej plastyki nosa. Z powodzeniem wykorzystuje się jego właściwości podczas odmładzania grzbietów rąk i likwidacji tzw. "marionetkowych" zmarszczek. Podczas zabiegu można pozbyć się kurzych łapek i zmarszczek palacza, czyli nieestetycznych bruzd wokół ust.
Warto jednak zwrócić uwagę na ewentualne interakcje Radiesse z innymi zabiegami medycyny estetycznej, które mogą wpływać na planowanie kompleksowego leczenia.
Radiesse jest wykorzystywany w różnych obszarach medycyny estetycznej:
- modelowanie kształtu i konturu twarzy,
- spłycanie fałdów nosowo-wargowych,
- korekcja fałdy podbródkowej i bruzdy bródkowej,
- korygowanie okolic kości jarzmowej,
- modelowanie linii żuchwy i policzków,
- niechirurgiczna plastyka nosa,
- odmładzanie grzbietów rąk,
- likwidacja "marionetkowych" zmarszczek,
- usuwanie kurzych łapek i zmarszczek palacza.

Zabieg modelowania konturu i kształtu twarzy preparatem Radiesse polega na serii ostrzyknięć preparatem obszaru twarzy, który wymaga zwiększenia objętości. Wypełniacz jest podawany śródskórnie za pomocą cieniutkiej igły. Wcześniej pacjent zostaje znieczulony miejscowo – obszar zabiegowy jest smarowany kremem znieczulającym lub środek znieczulający jest podawany bezpośrednio z preparatem Radiesse.
Po iniekcji lekarz przeprowadza masaż ostrzykiwanego miejsca, by równomiernie rozprowadzić wypełniacz pod skórą i zapobiec nierównościom. Z reguły zaraz po opuszczeniu gabinetu pacjent może wrócić do pełnej aktywności. Osoby ze szczególnie wrażliwą, delikatną skórą mogą zaobserwować u siebie wystąpienie niewielkich zasinień lub zaczerwienień. Może też pojawić się lekki obrzęk bądź dolegliwości bólowe, które powinny ustąpić po 2-3 dniach.
Efekty i trwałość zabiegu Radiesse
Zazwyczaj wystarczy poddać się jednej procedurze z użyciem Radiesse, jeśli jednak pacjent odczuje potrzebę ponownego przejścia zabiegu, po 3-4 miesiącach może udać się na konsultację lekarską. W jej trakcie lekarz dokona oceny stanu skóry i ewentualnie przeprowadzi terapię uzupełniającą.
Efekty preparatu utrzymują się około 18 miesięcy, po czym ulegają zanikowi (degradacji). Z tego powodu Radiesse jest często wybierany przez pacjentów poszukujących długotrwałych efektów odmładzających.
Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Chociaż Radiesse jest uznawany za bezpieczny preparat, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Nie zaleca się stosowania wypełniacza u kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób z chorobami autoimmunologicznymi, czy u osób z aktywnymi infekcjami skóry w miejscu planowanej iniekcji.
Możliwe skutki uboczne, chociaż zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe, mogą obejmować obrzęk, zaczerwienienie, siniaki, a w rzadkich przypadkach reakcje alergiczne. Ważne jest poinformowanie lekarza o wszelkich innych zabiegach estetycznych, które były przeprowadzane lub są planowane, aby uniknąć niepożądanych interakcji.
Przeciwwskazania do stosowania Radiesse:
- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące piersią,
- osoby z chorobami autoimmunologicznymi,
- osoby z aktywnymi infekcjami skóry w miejscu planowanej iniekcji.
Możliwe skutki uboczne:
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- siniaki,
- reakcje alergiczne (rzadko).
Zabiegi medycyny estetycznej w Polsce
Coraz więcej Polaków interesuje się zabiegami przywracającymi świeży wygląd. Młodość kojarzy się z atrakcyjnością, przez co wiele osób dąży do zachowania jędrności skóry jak najdłużej. Ogromny popyt powoduje, że znalezienie kliniki medycyny estetycznej, oferującej zabiegi odmładzające, nie sprawia żadnego problemu.
W gabinetach medycyny estetycznej pojawiają się zarówno Polacy, jak i zagraniczni turyści medyczni, którzy chcą odmłodzić się pod okiem profesjonalisty, ale w korzystnej cenie. Nasi specjaliści cieszą się dużym uznaniem poza granicami kraju, więc pacjenci z Wysp Brytyjskich, Niemiec czy USA odwiedzają ich coraz chętniej.
Niskie ceny, nowoczesne wyposażenie gabinetów i liczne certyfikaty – nie może dziwić, że wielu cudzoziemców wybiera właśnie polskich lekarzy.
Źródła:
- iMeso.pl, "Hydroksyapatyt wapnia w medycynie estetycznej" (www.imeso.pl), iMeso.pl, 2017
- Miles H. Graivier, Lawrence S. Bass, Mariano Busso, Michael E. Jasin, Rhoda S. Narins, Thomas L. Tzikas, "Calcium Hydroxylapatite (Radiesse) for Correction of the Mid- and Lower Face: Consensus Recommendations" (www.semanticscholar.org), Plastic and Reconstructive Surgery, 2007
- Katelyn Fritsche, Andraia R. Li, Todd Schlesinger, "Radiesse: State of the Art and Dilute Radiesse" (www.semanticscholar.org), Semantic Scholar, 2023
zabieg metodą radiesse na szczęście dał oczekiwane rezultaty. Skalpel nie wchodził w grę, a chciałam się pozbyć niefajnych zmarszczek więc cieszę się z efektu.
Zabieg tym preparatem radiesse robiłam w jednej z klinik we Wrocławiu i efekty rzeczywiście takie jak opisane. Początkowo zastanawiałam się nad kwasem, ale ostatecznie wybrałam mniej inwazyjną i mniej bolesną metodę.
Mogę potwierdzić działanie . Ok. 4 miesięcu temu poddałam się temu zabiegowi w celu zlifintowania skóry twarzy. Co ciekawe, ostateczny efekt zabiegu zaczął się uwidaczniać dopiero ok. miesiąc temu. Fajne jest to, że wypełniacz cały czas "pracuje" w naszej skórze i, jak powiedział mi lekarz, zmusza skórę do produkcji kolagenu. Dzięki temu ten liftting wygląda bardzo naturalnie. Super!
Efekt po Radiesse jest świetny, ale ważne jest, aby znaleźć dobrego lekarza, który dobierze odpowiednią ilość preparatu. Ja ten zabieg wykorzystałam już dwa razy. Raz w celu poprawy owalu twarzy i byłam zachwycona, skóra podniesiona, od razu 10 lat mniej. Ostatnio zrobiłam nim też dłonie i nie widać już tych wystających żył czy ścięgien.
To dobra metoda, zwłaszcza dla takich pań, które zaczynają już mieć problemy z opadającą skóra (lifting) oraz liczą na długotrwałe i naturalne efekty (ponad rok).
Witam ,jestem po zabiegu modelowania policzków preparatem Radiesse .Zaproponowano mi go na konsultacji w jednej z warszawskich klinik. Zabieg został wykonany fachowo i profesjonalnie .Preparat bardzo dobrze ułożył się i wymodelował moje policzki .Jestem bardzo zadowolona z efektu...