Łydki po zabiegu modelowania własnym tłuszczem

Modelowanie łydek własnym tłuszczem to nowoczesna metoda dla osób zmagających się z problemem zbyt chudych łydek, często wynikającym z zaniku mięśni lub urazów. Artykuł omawia procedurę polegającą na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej, co minimalizuje ryzyko powikłań i reakcji alergicznych. Dowiedz się, jakie są zalety i wady tej techniki, jak przebiega zabieg oraz jakie istnieją przeciwwskazania i alternatywne metody poprawy wyglądu łydek.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Niektórzy pacjenci zmagają się z problemem zbyt chudych łydek – może to być spowodowane zanikiem mięśni i przebytymi urazami. Kiedy trening nie przynosi oczekiwanych efektów, alternatywą staje się operacyjne powiększenie łydek przy użyciu własnego tłuszczu. Ta procedura jest bezpieczniejsza niż powiększenie za pomocą implantów lub preparatu Macrolane. Przeszczepiany jest tłuszcz własny pacjenta, co eliminuje ryzyko wystąpienia powikłań czy reakcji alergicznej.

Nazbyt chude i kościste łydki zaburzają harmonię całej sylwetki, a przede wszystkim kończyny dolnej. Zdarza się też, że z powodu zaniku mięśni łydek cierpi tylko jedna noga, a widoczna różnica jest przyczyną kompleksów pacjenta. Niekiedy mężczyźni dbający o rozwój tkanki mięśniowej całego ciała nie są w stanie zadbać o odpowiednie umięśnienie łydek, co może prowadzić do komicznych efektów wizualnych. Wówczas przeszczep własnego tłuszczu staje się naturalnym rozwiązaniem.

Ciekawostka: Metoda modelowania łydek własnym tłuszczem jest coraz bardziej popularna w medycynie estetycznej, głównie ze względu na naturalność uzyskanych efektów.

Przebieg zabiegu plastyki łydek własnym tłuszczem

Pobieranie tłuszczu do wstrzyknięcia w łydki

Pierwszym krokiem w modelowaniu łydek własnym tłuszczem jest pozyskanie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj pobiera się ją z brzucha lub ud. Czasem, jeśli pacjent jest szczupły, tłuszcz pobiera się z różnych części ciała. Następnie tłuszcz jest oczyszczany i przygotowywany do ponownego wszczepienia. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu częściowym lub ogólnym. W celu zminimalizowania blizn do pozyskania i przeszczepienia tłuszczu używa się cienkich kaniul.

Po zabiegu należy unikać:

  • kontaktów łydek z wodą przez pierwsze kilka dni,
  • masażu i okładów przez pierwszy miesiąc,
  • uprawiania sportów i długich spacerów przez pierwsze 30 dni.

Pacjent może wrócić do normalnych czynności zaraz po zabiegu i prowadzić samochód, a niewielki ból może być łagodzony ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi. Operacja nie powoduje absencji w pracy. Kluczem do długotrwałego utrzymania rezultatów operacji jest postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego.

Po upływie około miesiąca zaleca się regularne kontrole lekarskie, aby monitorować proces gojenia i ocenić długoterminową stabilność wyników zabiegu. W niektórych przypadkach może być konieczne ponowne przeszczepienie tłuszczu, aby osiągnąć trwałe efekty.

Zalety zabiegu modelowania łydek tłuszczem

Zaletą zabiegu są natychmiast widoczne rezultaty. Jednakże, początkowo pacjent może skarżyć się na tzw. hiperkorekcję – łydki będą wyglądać na „nazbyt” wymodelowane, ale efekt ten zniknie z czasem, kiedy część z przeszczepionego tłuszczu wchłonie się. Tłuszcz, jak inne naturalne tkanki naszego organizmu, podlega przemianom w naszym ciele. Oznacza to, że po pewnym czasie może dojść do konieczności ponownego przeprowadzenia operacji.

Zalety zabiegu:

  • bardziej naturalne rezultaty,
  • niższy koszt w porównaniu do implantów,
  • mniejsze ryzyko powikłań i reakcji alergicznych.

Modelowanie łydek z użyciem tłuszczu przynosi nie tylko bardziej naturalne rezultaty, ale jest także zabiegiem tańszym niż modelowanie za pomocą implantu lub preparatu Macrolane. Cena zabiegu z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej pacjenta waha się od 4.500 do 12.000 zł, podczas gdy powiększanie łydki implantem to 9.000 - 12.000 zł.

Modelowanie łydek własnym tłuszczem - ryzyko powikłań i przeciwwskazania

Zbyt chude łydki

Chociaż zabieg modelowania łydek własnym tłuszczem jest uznawany za stosunkowo bezpieczny, jak każda interwencja chirurgiczna niesie pewne ryzyko. Możliwe powikłania to infekcje, asymetria łydek, a także niewielkie krwiaki w miejscach pobrania i przeszczepienia tłuszczu.

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują m.in.:

  • problemy z krzepliwością krwi,
  • ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • aktywne infekcje skórne w okolicy planowanego zabiegu.

Alternatywne metody poprawy wyglądu łydek

Pacjenci powinni być świadomi, że istnieją alternatywne metody poprawy wyglądu łydek, takie jak ćwiczenia fizyczne skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni łydek lub inne zabiegi medycyny estetycznej. Dla pacjentów z zanikiem mięśni, warto rozważyć alternatywne metody rehabilitacji, takie jak fizjoterapia, zanim zdecydują się na interwencję chirurgiczną.

Pamiętaj: Przed podjęciem decyzji o zabiegu, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje i skonsultować się z doświadczonym specjalistą.

Ważne jest, aby pacjenci przed podjęciem decyzji o zabiegu przeszli dokładną konsultację z lekarzem, aby omówić wszystkie potencjalne ryzyka i korzyści oraz upewnić się, że są odpowiednimi kandydatami do tego typu interwencji.

Źródła:

  • Gerhard S. Mundinger, James E. Vogel, "Calf Augmentation and Reshaping with Autologous Fat Grafting", Aesthetic Surgery Journal, 36(2), 2015
  • Stephanie Nemir, Summer E. Hanson, Carrie K., "Surgical Decision Making in Autologous Fat Grafting: An Evidence-Based Review of Techniques to Maximize Fat Survival", Aesthetic Surgery Journal, 41(1), 2021
  • Ufuk Bilkay i inni, "Augmentation of the Calf Region with Autologous Fat and Platelet-Rich Plasma-Enhanced Fat Transplants: A Comparative Study", Turkish Journal of Plastic Surgery, 29(5), 2021

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Modelowanie łydek własnym tłuszczem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 62

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…