"Czym dla Polek jest medycyna estetyczna?" - takim problemem badawczym zajęli się pracownicy TNS OBOP tworzący raport dla kliniki ESTELL. Wyszli od pytania o to, czym dla pań jest młody wygląd. Okazało się, że to przede wszystkim dbanie o siebie, atrakcyjność i brak zmarszczek. Aż 93% ankietowanych przyznało, że kobiety zdecydowanie powinny dbać o swoją urodę. Służą temu m.in. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, dzięki którym (według wspomnianego badania) Polki bardziej podobają się sobie, pozbywają się kompleksów i odmładzają swoje ciało.
Do tego rodzaju usług należy modelowanie wolumetryczne twarzy, które przywraca jędrność i elastyczność skóry, nawilża ją, spłyca zmarszczki i bruzdy mimiczne, wyrównuje kontur twarzy, podnosi owal twarzy i wypełnia zapadnięte policzki. Zabieg sprawdza się także u osób, które chcą powiększyć usta, skorygować kształt kości policzkowych lub nosa. Aby osiągnąć ten efekt, lekarze używają specjalnej odmiany usieciowanego kwasu hialuronowego. Charakteryzuje się większą gęstością niż u klasycznych wypełniaczy i aplikowany jest bezpośrednio pod skórę za pomocą wstrzykiwania. Istotne jest to, że hialuronowy kwas występuje naturalnie w ludzkiej skórze, więc jego stosowanie jest w pełni bezpieczne. Po samym zabiegu na twarzy przez kilka dni mogą pozostawać delikatne zaczerwienienia i obrzęki, które jednak znikną same - nie ma potrzeby leczenia ich żadnym dodatkowym preparatem. Dodatkowo po wolumetrii można od razu wrócić do wykonywania codziennych zajęć - proces rekonwalescencji nie jest konieczny.
Jak przebiega modelowanie wolumetryczne twarzy?
Na kilka dni przed wykonaniem wolumetrii pacjent nie powinien przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwkrzepliwych oraz aspiryny. Przy użyciu igły zakończonej tępo (tzw. kaniuli) lub igły klasycznej pod skórę twarzy wprowadza się wypełniacz z bioplastycznego, gęstego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Dostarcza się go do głębokich warstw skóry, co jest niemal bezbolesne (pacjent odczuwa jedynie delikatne rozpieranie tkanek). Niekiedy stosuje się znieczulenie miejscowe. Modelowanie wolumetryczne trwa od 20 do 30 minut, a jego efekty utrzymują się od 12 miesięcy do 1,5 roku.
Od razu po zakończeniu wolumetrii twarz może być pokryta małymi siniaczkami, niedużymi stanami obrzękowymi czy niewielkim zaczerwienieniem. Bez problemu można je ukryć za pomocą prostego makijażu korekcyjnego, a po 2-3 dniach nie będzie po nich śladu. Pacjenci poddający się tej terapii podkreślają także, że uzyskiwany z jej pomocą efekt jest naturalny i równomierny, a sama skóra wygląda na wypoczętą.
Mimo, że modelowanie wolumetryczne twarzy jest leczeniem bezpiecznym, zaleca się w kilku przypadkach rezygnację z jego zastosowania. Są to przede wszystkim: nieustabilizowana cukrzyca, uczulenie na kwas hialuronowy oraz ciąża i okres karmienia piersią. Przeciwwskazaniem są również choroby autoimmunologiczne, opryszczka, nowotwory oraz predyspozycje do powstawania bliznowców. Przez kilka dni po poddaniu się wolumetrii odradza się opalanie (zarówno w solarium, jak i na słońcu naturalnym), a także rezygnację z mocnych ćwiczeń fizycznych. Przez kilka godzin nie powinno się dotykać miejsc poddawanych iniekcji oraz wykonywać mocnych ruchów twarzą. Wszystko po to, by dać skórze i naczyniom krwionośnym czas na zregenerowanie się.
Ile kosztuje wolumetria? - koszt w wybranych gabinetach
Lifting wolumetryczny wykonuje się w klinikach medycyny estetycznej. Koszt zabiegu zależy od ilości preparatu, który w jego trakcie zostanie wykorzystany. Przykładowo, klinika Derm-Al z Sopotu posiada następujący cennik: ampułka 1 mililitr preparatu - 1 300 złotych, 2 mililitry preparatu - 2 200 złotych, 3 mililitry preparatu - 2 500 złotych.
Klinika SkinLaser Lubelscy z Katowic proponuje następujące ceny wolumetrii: 1 mililitr - 1 500 złotych, 2 mililitry - 2 000 złotych, 3 mililitry - 2 500 złotych. Z kolei w Bydgoszczy, w klinice FENOMED, za wolumetryczne modelowanie twarzy zapłaci się od 1 500 złotych (za i mililitr wypełniacza) do 2 500 złotych (za 4 mililitry wypełniacza).
Szczegółowe wskazania do wolumetrii
Wolumetria polecana jest w równej mierze kobietom, co mężczyznom. W przypadku osób w wieku średnim i starszym służy przede wszystkim walce z oznakami starzenia, zaś u młodszych pacjentów pomaga w korekcji rysów twarzy. Kwestie, które są wskazaniami do wolumetrycznego liftingu twarzy, to m.in. potrzeba uwydatnienia kości policzkowych, chęć uniesienia opadających policzków oraz całościowe modelowanie policzków. Dzięki zabiegowi wypełni się też tzw. dolinę łez (obszar pod oczami), wykonturuje się zarys żuchwy oraz wyrówna się ubytki dotyczące objętości twarzy.