Mommy makeover – poprawa wyglądu ciała po ciąży

Ciąża to stan fizjologiczny, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian – począwszy od hormonalnych, a skończywszy na tej najbardziej charakterystycznej, czyli systematycznie powiększającym się brzuchu. Nie u wszystkich kobiet mięśnie proste brzucha oraz skóra, rozciągnięte w trakcie ciąży, wracają po porodzie do poprzedniego stanu – dotyczy to zwłaszcza kobiet po kilku porodach, choć problem może pojawiać się i u tych pań, które rodziły po raz pierwszy. Także biust po ciąży, porodzie oraz okresie karmienia może ulec zmianom, tracąc kształt oraz zmieniając rozmiar. Gdy domowa pielęgnacja, ćwiczenia i dieta nie przynoszą efektów, płaski brzuch oraz jędrne piersi można odzyskać dzięki interwencji chirurgicznej.

Data publikacji
Czas czytania
10 min.

Plastyka brzucha to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, od lat znajdujący się w czołówce najchętniej przeprowadzanych procedur estetycznych. Według raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Estetycznej Chirurgii Plastycznej (American Society for Aesthetic Plastic Surgery, ASAPS), dotyczącego ilości operacji plastycznych, przeprowadzonych w USA w 2016 roku, abdominoplastyka znalazła się na trzecim miejscu najpopularniejszych procedur chirurgicznych – w ubiegłym roku wykonano ponad 181 tysięcy zabiegów tego rodzaju, z czego największa liczba (53,5%) przeprowadzona była u kobiet w wieku 35-50 lat. W Polsce nie prowadzi się oficjalnych statystyk, dotyczących ilości operacji plastycznych, wiadomo jednak, że i w naszym kraju abdominoplastyka należy do szczególnie popularnych zabiegów. 

ArtClinik Centrum Zdrowia i Urody, Kraków, ul. Krakowska 39

Jednym z głównych wskazań do abdominoplastyki jest ciąża, po której wielu kobietom nie udaje się odzyskać poprzedniej figury. Po porodzie rozciągnięte mięśnie oraz skóra zaczynają się wprawdzie stopniowo obkurczać, jednak nierzadko brzuch pozostaje obwisły i traci jędrność oraz odpowiednie napięcie. Problemem może być także nadmiar tkanki tłuszczowej, nagromadzonej w trakcie ciąży, kiedy to wiele pań folguje swoim kulinarnym zachciankom, przekraczając zalecane normy przyjmowanych kalorii. Po porodzie natomiast szczególnie trudno jest schudnąć, co ma związek ze zwiększoną ilością obowiązków i stresu, połączoną z niedoborami snu – taka sytuacja sprzyja wydzielaniu kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Kortyzol nie tylko utrudnia pozbycie się nadmiaru tłuszczu z brzucha, ale także ułatwia odkładanie się nowej tkanki tłuszczowej właśnie w tej okolicy.

Zmiany w ciele kobiety po ciąży i porodzie obejmują także piersi - zdarza się, że stają się one obwisłe, tracą jędrność, przez co są przyczyną wstydu i kompleksów, zwłaszcza że – w przeciwieństwie do pociążowej "oponki" na brzuchu – na ten problem bardzo trudno jest cokolwiek zaradzić. I właśnie dla kobiet, które chciałyby poprawić wygląd jednocześnie brzucha oraz piersi, skierowana jest procedura, zwana mommy makeover, będąca połączeniem abdominoplastyki oraz korekcji piersi. Istnieje wiele wariantów tego zabiegu: można go uzupełnić o liposukcję, a oprócz liftingu piersi część kobiet decyduje się także na ich powiększenie, lub przeciwnie – pomniejszenie.

Abdominoplastyka i korekcja piersi po ciąży: kiedy warto wykonać zabieg?

Zabieg abdominoplastyki po ciąży skierowany jest do tych kobiet, które pragną odzyskać płaski brzuch, a nie są w stanie tego osiągnąć przy pomocy ćwiczeń i diety. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce u pań, które rodziły kilkukrotnie, jednak również kobiety po jednym porodzie mogą po ciąży i porodzie zmagać się ze zwiotczałymi mięśniami i obwisłą skórą na brzuchu, zwłaszcza jeśli przed ciążą nie wykonywały żadnych ćwiczeń i nie dbały o utrzymanie silnych mięśni w obrębie brzucha. Luźna, zwisająca po ciąży skóra oraz nadmiar tkanki tłuszczowej mogą znacząco obniżać samoocenę kobiety i wywoływać kompleksy oraz frustrację, zwłaszcza gdy nie udaje się ich zlikwidować mimo podejmowanych wysiłków. Wówczas warto rozważyć operację plastyczną, która pozwala skutecznie spłaszczyć i ujędrnić brzuch. Na tle innych zabiegów modelujących sylwetkę plastyka brzucha wyróżnia się tym, że pozwala jednoczasowo usunąć zarówno nadmiar tkanki tłuszczowej, jak i skóry. Dodatkową korzyścią jest fakt, że abdominoplastyka nierzadko pozwala zlikwidować pozostałe po ciąży rozstępy na brzuchu, umożliwia także jednoczasowe zaopatrzenie przepukliny, która również bywa pozostałością po ciąży i porodzie.

Trzeba jednak pamiętać, że zabiegu nie należy przeprowadzać, jeśli kobieta planuje kolejne ciąże – fizjologiczne zmiany w obrębie brzucha, związane z rozwojem płodu, mogą bowiem zniweczyć efekty operacji. Dlatego plastykę brzucha można rozważyć jedynie u tych kobiet, które nie planują rodzić więcej dzieci. Istotne jest również to, że plastyka brzucha może być przeprowadzona dopiero po upływie sześciu miesięcy od zakończenia karmienia piersią, kiedy to brzuch osiąga swój ostateczny kształt. Warto także mieć na uwadze fakt, że abdominoplastyka nie powinna stanowić substytutu odchudzania, a jedynie uzupełnienie zbilansowanej diety oraz ćwiczeń – specjaliści zalecają, by decyzję o zabiegu podjąć dopiero po ustabilizowaniu wagi po ciąży i porodzie.

Z kolei korekcja piersi po porodzie ma zastosowanie u kobiet, które po ciąży i okresie karmienia nie są zadowolone z wyglądu swoich piersi. Do najczęstszych problemów należy biust nadmiernie obwisły, pozbawiony jędrności i odpowiedniego kształtu – część kobiet po ciąży porównuje swoje piersi do "pustych woreczków" czy "zwisających gruszek" lub wręcz "jamniczych uszu". Opadający biust może być zarówno zbyt mały, jak i za duży, co dodatkowo obciąża podtrzymujące go mięśnie, wpływając na kształt piersi. Zależnie od przypadku, można wówczas zastosować lifting piersi, czyli ich odpowiednie wymodelownie i podniesienie, powiększanie biustu implantami bądź operację pomniejszenia piersi, możliwe jest także łączenie tych procedur – np. liftingu z jednoczasowym powiększaniem biustu.

Podobnie jak w przypadku plastyki powłok brzusznych, istotne jest, by po operacji piersi kobieta starała się utrzymać ustabilizowaną wagę, ponieważ jej gwałtowne wahania mogą wpływać na wygląd biustu. Operacje korekcyjne piersi nie stanowią przeciwwskazania do kolejnych ciąż, które jednak również mogą mieć wpływ na ostateczny wygląd gruczołów piersiowych. Wszystkie zabiegi chirurgiczne w obrębie piersi mogą być przeprowadzone dopiero po upływie kilku miesięcy od zakończenia karmienia.

Mommy makeover – na czym to polega?

Podstawowym elementem mommy makeover jest abdominoplastyka, czyli operacja z zakresu chirurgii plastycznej, której głównym celem jest usunięcie nadmiernie rozciągniętego fałdu skórnego i depozytów tłuszczowych z przedniej ściany brzucha oraz wzmocnienie i wymodelowanie osłabionych po ciąży mięśni. Plastyka brzucha może być także uzupełniona o liposukcję, co pozwala usunąć więcej depozytów tłuszczowych oraz dodatkowo poprawić wizualne efekty zabiegu. Istnieje kilka typów abdominoplastyki, stosowanych w zależności od stanu brzucha pacjentki – jest to plastyka pełna, miniabdominoplastyka (korekta jedynie dolnej części brzucha) oraz odwrócona plastyka brzucha (nacięcie wykonywane jest tuż pod piersiami; zabieg polecany u osób, których problemem jest nadmiar skóry w górnej części brzucha).

Z kolei korekcja piersi w ramach mommy makeover może obejmować ich powiększenie, zmniejszenie, a także lifting, czyli podniesienie biustu. Operacyjne powiększenie piersi można przeprowadzić przy pomocy implantów silikonowych lub wypełnionych solą fizjologiczną, których kształt dostosowany jest do preferencji oraz sylwetki pacjentki: mogą to być implanty anatomiczne, w kształcie kropli wody (zapewniają bardziej naturalny efekt zabiegu), lub okrągłe (piersi po zabiegu są bardziej wyeksponowane w ich górnej części).

Przed każdym zabiegiem, wchodzącym w skład mommy makeover, należy wykonać badania ogólnego stanu zdrowia oraz szereg badań laboratoryjnych (m.in. morfologia, OB, wskaźniki krzepnięcia, badanie ogólne moczu, TSH). Na miesiąc przed operacją należy zaprzestać palenia papierosów, a przez dwa tygodnie przed procedurą chirurgiczną nie należy przyjmować aspiryny. W dniu zabiegu pacjentka musi być na czczo, powinna być zdrowa i nie może miesiączkować.

Sam zabieg, trwający na ogół kilka godzin, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas korekcji powłok brzusznych chirurg przeprowadza w dole brzucha, w okolicy spojenia łonowego, cięcie w kształcie litery W, a następnie odpreparowuje skórę od mięśni brzucha. Mięśnie są modelowane i zszywane w taki sposób, by uzyskać efekt szczupłej sylwetki, a nadmiar tkanki tłuszczowej jest usuwany. Następnie chirurg napina skórę ku dołowi oraz wycina jej nadmiar. W trakcie zabiegu przeprowadza się także nacięcie wokół pępka, który wszywany jest w nowe miejsce, na tej samej co poprzednio wysokości. Po operacyjnym modelowaniu brzucha na ciele pacjentki pozostaje blizna, która jednak umiejscowiona jest pomiędzy kolcami biodrowymi, dzięki czemu można ją skutecznie ukryć pod bielizną.

Część zabiegu, dotycząca operacyjnego modelowania piersi, zależna jest od wybranych przez pacjentkę elementów procedury. Podczas powiększania piersi przy pomocy implantów chirurg przeprowadza cięcie wokół otoczki brodawki sutkowej, pod pachą lub w bruździe podsutkowej, a następnie wytwarza w piersi kieszeń, w której umieszczany jest implant. Przestrzeń dla implantu umiejscowiona może być zarówno między mięśniem piersiowym a ścianą klatki piersiowej, jak i pomiędzy mięśniem piersiowym a tkanką gruczołową. Po wprowadzeniu implantu lekarz zakłada na ranę szwy kosmetyczne.

W trakcie podniesienia piersi chirurg również ma możliwość przeprowadzenia cięcia w kilku lokalizacjach, co jest zależne zarówno od wyjściowego kształtu biustu, jak i od ostatecznego efektu, który chce osiągnąć pacjentka. Istotą zabiegu jest usunięcie nadmiaru luźnej skóry oraz odpowiednie podszycie i ukształtowanie piersi, często dokonuje się także przeniesienia brodawki piersiowej (zostaje przesunięta do góry w stosunku do swojej pierwotnej pozycji). Efektem takiej operacji jest uniesienie i poprawa kształtu biustu, a także przywrócenie mu jędrności.

Z kolei zabieg pomniejszenia piersi polega w skrócie na redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej i gruczołowej oraz skóry w obrębie piersi, co pozwala zredukować ich rozmiar i nadać im pożądany przez pacjentkę kształt. Ponieważ kobiety z obfitym biustem często mają problem z nadmiernym opadaniem piersi, operacja zmniejszenia gruczołów piersiowych nierzadko połączona bywa z liftingiem, jednak podniesienie piersi może być także wykonane jednoczasowo z ich powiększaniem przy pomocy implantów. W przypadku wszystkich operacji korekcyjnych w obrębie biustu blizny są tak zlokalizowane, by łatwo można było je ukryć pod biustonoszem lub strojem kąpielowym. 

Ceny plastyki brzucha w Polsce i za granicą

Cenę mommy makeover trudno podać ze względu na mnogość wariantów tego zabiegu, z tej samej przyczyny trudno je także porównać pomiędzy klinikami w Polsce i na świecie. Jednak, by uwidocznić różnicę w cenach pomiędzy polskimi i zagranicznymi placówkami medycznymi, można porównać koszty plastyki brzucha, będącej podstawową składową mommy makeover.

W polskich placówkach medycznych ceny abdominoplastyki są dość zróżnicowane. W Warszawie dr n. med. Tadeusz Witwicki przeprowadza zabieg w cenie 8 000 – 16 000 zł, w Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej Sfera abdominoplastyka kosztuje 13 000 – 14 000 zł, a w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt za plastykę brzucha trzeba zapłacić 16 000 – 20 000 zł. W Krakowie zabiegi przeprowadza m.in. dr n. med. Rafał Pabiańczyk (12 000 – 15 000 zł), abdominoplastykę można także wykonać w klinice Dermedik (8 000 – 14 000 zł), z kolei w Poznaniu procedurę ma w swojej ofercie m.in. Mandala Beauty Clinic (15 000 zł).

Za granicą ceny abdominoplastyki są na ogół znacznie wyższe niż w Polsce. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons – ASPS), średni koszt plastyki brzucha w amerykańskich klinikach chirurgii plastycznej w 2016 roku wynosił 5 798 $, czyli prawie 22 000 zł, podobne wartości uśrednione podaje w swoim raporcie także ASAPS (5 935 $). W praktyce ceny są bardzo zróżnicowane: podczas gdy w klinice Spectrum Aesthetics w Miami na Florydzie zabieg plastyki brzucha można wykonać już za 3 500 $ (13 100 zł), a w Hess Plastic Surgery w Fairfax w Wirginii cena takiej procedury wynosi 6 520 – 6 875 $ (24 400 zł – 25 700 zł), dr Dean E.Sorensen M.D. w Boise Cosmetic Surgery Centre (Boise w staniu Idaho) wykonuje abdominoplastykę w cenie 6 400 – 7 500 $ (24 000 – 28 000 zł), a u dr S. Seana Younai M.D. w kalifornijskim Bakersfield cena plastyki brzucha może osiągnąć nawet 15 000 $ (ponad 56 000 zł).

Również w Europie za pociążową plastykę brzucha trzeb na ogół zapłacić znacznie więcej niż w polskich placówkach medycznych. Według portalu nhs.uk, ceny abdominoplastyki na terenie Wielkiej Brytanii wahają się między £4 500 a £6 000, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 21 500 – 28 700 zł, a portal surgeryprice.co.uk podaje w przypadku tej procedury przedział cenowy 6 900 – 7 300 € (28 800 – 30 500 zł). Przykładowo, w Belvedere Clinic w Londynie cena zabiegu wynosi £5 500 (26 300 zł), a w klinikach The Harley Medical Group, znajdujących się m.in. w Manchesterze, Liverpoolu czy Birmingham, za pełną abdominoplastykę trzeba zapłacić £5 850 (28 000 zł). Także w innych europejskich państwach ceny plastyki brzucha są stosunkowo wysokie: średnia cena abdominoplastyki w Irlandii to 7 200 € (30 100 zł), a w placówkach medycznych w Danii trzeba za tę procedurę zapłacić 5 300 – 5 900 €, czyli 22 150 – 24 600 zł (dane za portalem surgeryprice.co.uk).

Bibliografia: www.surgery.org; www.plasticsuegery,org; www.isaps.org; www.surgeryprice.co.uk

ArtClinik Centrum Zdrowia i Urody, Kraków, ul. Krakowska 39

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 68

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…