Alkoholizm jako niebezpieczna choroba
Alkoholizm jest niczym innym, jak chorobą i w takich kategoriach należy go rozpatrywać. Przekonują się o tym Ci, którzy w końcu zdają sobie sprawę ze swojej niemocy względem tej znieczulającej substancji lub ci, którzy przerywają ciąg alkoholowy i zaczną mierzyć się reakcjami własnego organizmu.
Wielu alkoholików znajduje się w ciągu alkoholowym, ponieważ tylko wtedy mogą oni podtrzymać stan upojenia. W niektórych przypadkach jest to forma odwlekania tego, co nieuchronne, czyli bardzo szkodliwych dla ciała następstw. Dotyczą one nie tylko odczuć fizycznych, takich jak np. przyspieszone bicie serca, drżenie mięśni, nadpotliwość czy biegunka, ale także objawów psychicznych - rozdrażnienia, lęku lub nasilenia epizodów depresyjnych. Warto wiedzieć, że niektóre objawy mogą być dla organizmu nieodwracalne.
Kiedy zdecydować się na detoks?
Detoks właściwie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dopiero nagłe odstawienie trunków będzie pierwszym krokiem w stronę terapii alkoholowej.
Detoks, czyli odtrucie alkoholowe, niejednokrotnie uratował życie uzależnionego. Nagromadzone toksyny i utrata tak wielu niezbędnych dla organizmu elektrolitów i mikroelementów może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zgonu.
Dlatego na detoks należy zdecydować się jak najprędzej. Ważne jednak, by konsultować się ze specjalistą lub być pod jego opieką.
Detoks
Detoks, czyli detoksykacja, polega na odtruwaniu organizmu z trawiących go szkodliwych substancji. Tym bardziej zaawansowana była choroba alkoholowa, tym dłuższy i trudniejszy będzie jego przebieg. Najczęściej jednak detoks przeprowadzany w placówkach leczniczych trwa od 3 do 5 dni.
Odtrucie alkoholowe można uznać za udane, gdy ustabilizowane zostaną parametry biochemiczne organizmu i rzecz jasna, gdy ustąpią wszelkie psychofizyczne objawy. Aby tak się stało, wraz z detoksem przeprowadzana jest terapia alkoholowa kierowana przez terapeutę.
Czy detoks to jedyna szansa na zerwanie z nałogiem?
Odtrucie alkoholowe przeprowadzane pod okiem specjalistów od toksykologii i psychologii jest najlepszą formą walki z nałogiem. Sama detoksykacja dla osoby po ciągu alkoholowym jest również najlepszą metodą, by powrócić do zdrowej kondycji.
Ze względu na właściwości detoksu łagodzące objawy zespołu odstawienia, jest on również najbezpieczniejszą drogą ku trzeźwości.