Dlaczego ICSI jest kluczową opcją w leczeniu niepłodności męskiej?
Inracytoplasmic Sperm Injection (ICSI) nazywana również tak zwaną mikromanipulacją jest jedną z metod wspomaganego rozrodu i najogólniej ujmując polega na iniekcji plemnika do cytoplazmy oocytu. Powyższa technika sztucznego zapłodnienia jest składową innej metody wspomaganego rozrodu jaką jest in vitro, kiedy to para nie została zakwalifikowana do klasycznej metody in vitro z powodu dysfunkcji procesu zapłodnienia wynikającej ze zbyt słabych parametrów męskiego nasienia. Stosowana jest w przypadkach małej liczby i słabej ruchliwości plemników w nasieniu mężczyzny (m.in. plemniki z dyskinezją witek - zespół nieruchomych rzęsek, plemniki z okrągłymi główkami - globozoospermia).
Wzrost bezpłodności u mężczyzn - analiza przyczyn i skutków środowiskowych
Od wielu lat obowiązująca definicja niepłodności określa ten stan jako brak potomstwa w danym związku po całorocznym współżyciu, przy braku stosowania środków antykoncepcyjnych. Problem ten od lat się pogłębia i jest coraz częściej zauważalny, co skutkuje tym, iż w wielu krajach niepłodność uznawana jest za chorobę społeczną, która według danych statystycznych może dotykać nawet 10-20% związków danej społeczności.
Dane ukazują również, iż przyczyna niepłodności w 40% leży zarówno po stronie kobiet i mężczyzn, jednak zauważalne są tendencje pokazujące, że ten odsetek przesuwa się na niekorzyść mężczyzn i wraz z wiekiem może osiągnąć nawet 60%. Wśród potencjalnych przyczyn tego zjawiska należy wymienić m. in.:
- rozwój przemysłu skutkujący zanieczyszczeniem naturalnego środowiska,
- chemizacja życia (powszechnie występujące konserwanty w żywności oraz związki wpływające na gospodarkę hormonalną),
- postępujący techniczny rozwój (Wi-fi, radio, telefonia komórkowa, telewizja).
Skutkiem tego wszystkiego jest stopniowe obniżanie się wartości parametrów męskiego nasienia (głównie zaburzona morfologia i prawidłowa ruchliwość plemników).

Zgodnie z dostępnymi statystykami do roku 2012 w wyniku zastosowania technik wspomaganego rozrodu na świat przyszło około 3 500 000 dzieci. Od narodzin pierwszego dziecka poczętego in vitro (Louise Brown - 1978) minęło już ponad 40 lat, a przez ten czas metoda in vitro cały czas była rozwijana i dopracowywana. Na początku lat 90-tych by zaradzić męskiej przyczynie niepłodności po raz pierwszy zastosowano metodę Intracytoplasmic Sperm Injection, czyli tzw. mikromanipulacji. Podstawowym wskazaniem do zastosowania tej techniki in vitro (ICSI) są nieprawidłowe wyniki parametrów nasienia, które nie mogą dać pewności powodzenia zapłodnienia w warunkach standardowego in vitro.
Sztuczne zapłodnienie metodą ICSI - na czym polega?
Metoda docyplazmatycznego transferu plemnika (ICSI) do wnętrza komórki jajowej jest jedną z technik in vitro. Cała procedura wygląda niemal identycznie jak w przypadku klasycznej metody wspomaganego rozrodu (in vitro) i składa się z kilku etapów, a mianowicie:
- przygotowania wstępnego,
- terapii hormonalnej,
- pobrania komórek jajowych,
- zapłodnienia in vitro,
- embriotransferu i późniejszego przechowywania embrionów.
ICSI vs. standardowe IVF - jakie są kluczowe różnice i zalety?

Metodę docyplazpatecznej iniekcji plemników wyróżnia sam proces zapłodnienia i przygotowania do niego komórki jajowej. Kiedy to w standardowej technice in vitro plemnik samodzielnie przenika do komórki jajowej, w efekcie czego dochodzi do zapłodnienia, tak w przypadku metody ICSI pobrany z nasienia plemnik za pomocą cienkiej szklanej mikropipety wprowadzany jest bezpośrednio tylko do dojrzałej komórki jajowej. Następnie po około 18-20 godzinach przeprowadzana jest weryfikacja całego procesu, czy doszło do zapłodnienia. Zgodnie ze statystykami do zapłodnienia dochodzi w 70% przypadkach. Dalsze etapy przebiegają zgodnie z powyższym schematem.
Niepodważalną zaletą techniki ICSI jest to, iż do powodzenia całej procedury zapłodnienia in vitro potrzebnych jest tylko kilka plemników, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku mężczyzn ze słabym wynikiem nasienia. Ponadto istnieje również szansa na zapłodnienie nawet w przypadku braku plemników w ejakulacie, kiedy mamy do czynienia z obturacyjną azoospermią. Taki mężczyzna wysyłany jest do urologa, który to w określonych przypadkach za pomocą aspiracji bezpośrednio z najądrza lub jądra jest w stanie pozyskać plemniki.
Źródła:
- Cezary Grygoruk, Grzegorz Mrugacz, Karol Ratomski, Mirosław Grusza, Tomasz Dębczyński, Piotr Pietrewicz, "Wpływ procedur wspomaganego rozrodu na zdrowie dzieci", Nowa Pediatria, 4, 78-80, 2012
- Roman Kotzbach, Marcin Kotzbach, "Niektóre współczesne problemy prokreacji", Postępy Andrologii Online, 1(1), 5-11, 2014
- Emre Seli, Aydin Arici, "Niepłodność", Niepłodność
- Ching-Wen Chou, Shee-Uan Chen, Chin-Hao Chang, Yi-Yi Tsai, Chu-Chun Huang, "Aggressive sperm immobilization improves reproductive outcomes in patients with suboptimal semen parameters and previous ICSI fertilization failure" (www.nature.com), https://www.nature.com/, 2024