Na jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej kobiety decydują się najczęściej

Medycyna estetyczna to dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny, nastawiona przede wszystkim na poprawę komfortu życia i samopoczucia pacjentów poprzez zabiegi odmładzające i zwiększenie atrakcyjności fizycznej. Mimo zauważalnego wzrostu popularności wśród mężczyzn, klientkami specjalistów z tej dziedziny wciąż w ok. 90% są kobiety. Jakie zabiegi są wśród nich najpopularniejsze?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Początków medycyny estetycznej doszukać można się już w starożytnych cywilizacjach Egiptu, Grecji i Rzymu. Chociaż ówczesne zabiegi upiększające nie miały wiele wspólnego z dzisiejszymi, to jednak przyświeciał im ten sam cel – poprawa wyglądu zewnętrznego i samopoczucia poddającej się im osoby. Wyodrębnienie medycyny estetycznej jako dziedziny nauk medycznych datuje się na lata siedzemdziesiąte XX wieku. Za jej ojca uważany jest lekarz-endokrynolog Jean Jacques Legrand, który w roku 1973 założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej, będące pierwszą tego typu organizacją na świecie.

Do Polski medycyna estetyczna dotarła na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a w roku 1993 przy Polskim Towarzystwie Lekarskim powstała Sekcja Medycyny Estetycznej, funkcjonująca od 2010 r. jako Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

W odróżnieniu od chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna skupia się na procedurach małoinwazyjnych, które jednak są znacznie bardziej zaawansowane niż powierzchowne zabiegi kosmetyczne i kosmetologiczne. Chociaż ich celem jest zwłaszcza zapobieganie i minimalizacja skutków starzenia się skóry (zmarszczki, utrata jędrności), to przynoszą wymierne efekty także w walce z innymi defektami, takim jak: blizny, znamiona i przebarwienia, modelowanie i ujędrnianie twarzy oraz sylwetki, leczenie nadmiernej potliwości, zamykanie naczynek, likwidacja cellulitu i wiele innych.

Specjaliści skupieni w Polskim Towarzystwie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Stowarzyszeniu Lekarzy Dermatologów Estetycznych jako najpopularniejsze wśród swoich pacjentek (kobiety stanowią ok. 90% klientów gabinetów) wymieniają:

  • Toksynę botulinową (Botox, Azzalure, Bocouture) – zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej, stosowanej najczęściej w górnej części twarzy, służy czasowemu zablokowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych (tzw. „lwie zmarszczki”, „kurze łapki” oraz zmarszczki poziome czoła). Likwidacja zmarszczek z jej użyciem jest szybka, bezbolesna a jej efekty prawie natychmiastowe i utrzymują się przez ok. pół roku. Coraz częstszym zastosowaniem botoksu jest także leczenie nadpotliwości skóry głowy, dłoni, pach bądź stóp.
  • Preparaty kwasu hialuronowego (Juvederm, Surgiderm, Neuavia, Desirial) – kwas hialuronowy cechuje się bardzo dużą zdolnością do wiązania wody w skórze a bazujące na nim wypełniacze żelowe wykorzystywane są powszechnie do wygładzania zmarszczek, nieinwazyjnego powiększania ust i piersi a nawet zabiegów korekty kształtu warg sromowych. Efekty terapii utrzymują się przez 12-18 miesięcy.
  • Mezoterapia – to zbiorcza nazwa zabiegów odmładzających i regeneracyjnych, których wspólnym mianownikiem jest pobudzanie skóry poprzez wykonywanie w niej tysięcy mikronakłuć, często połączonych z wprowadzeniem w jej głębsze warstwy substancji odżywczych lub leczniczych. Zakres wskazań do mezoterapii jest szeroki i obejmuje m.in. leczenie blizn, zmian potrądzikowych, rozstępów, cellulitu oraz usuwanie objawów starzejącej się skóry (zmarszczki, utrata jędrności).
  • Osocze bogatopłytkowe (Regeneris,Terapia ABC-Angel System) - autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza jest bogatą w czynniki wzrostu substancją, którą otrzymuje się z krwi pacjenta. Poprzez wstrzyknięcie osocza w odpowiednio dobrane warstwy skóry uzyskuje się efekt przyspieszenia odnowy tkanek i doskonałe efekty regeneracyjne. Może być stosowane nawet na tak trudne i wrażliwe miejsca, jak skóra powiek, dekolt, szyja oraz dłonie.
  • Lasery frakcyjne (eCO2, Mosaic) - zabiegi tzw. liftingu laserowego dają spektakularne efekty odmładzające w postaci ujędrnienia i pogrubienia skóry, spłycenia lub likwidacji zmarszczek oraz zamknięcia rozszerzonych porów. Stosowana w nich technika mikropunktowa pozwala na tworzenie w skórze wielu maleńkich otworów a kontrolowane uszkodzenie pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny a tym samym regeneracji. Znajdują zastosowanie także w leczeniu blizn potrądzikowych, rozstępów i przebrawień skóry.
  • Fale radiowe (Thermage, PellevÉ, Zaffiro) - technika ujędrniania i odmładzania skóry z użyciem energii o częstotliwości fal radiowych (RF) nazywana jest niechirurgicznym liftingem. Ogrzewa i modyfikuje tkanki miękkie pod skórą, prowadząc do ich kurczenia się i napinania włókien kolagenowych. Skóra staje się zauważalnie bardziej napięta i wygładzona już po jednym zabiegu.



Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

ada78 8 lata temu

Do w/w popularnych zabiegów dodałabym jeszcze metodę liposukcji nil jest ona coraz bardziej popularna. Odpowiedz

blogchirurgicznieprecyzyjny.pl 9 lata temu

Bardzo ciekawy artykuł ;) Do wymienionych przez Państwa zabiegów dodałabym jeszcze zabiegi z użyciem nici (Happy Lift,First Lift ) Ostatnio coraz bardziej popularne jako metoda pozbycia się zmarszczek, lub poprawy napięcia skóry. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Medycyna estetyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…