Najbardziej kosztowne leki na świecie

Lekarstwa na nietypowe schorzenia są bardzo drogie. Istnieją choroby, na które na świecie choruje tylko kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, co stanowi zaledwie ułamek procenta wszystkich ludzi na globie. Te choroby wymagają niezwykle drogich medykamentów.

Czas czytania
1 min.

Jeśli wymienimy kilka z nich, będących na samym szczycie listy najdroższych lekarstw, zobaczymy, że są to sumy olbrzymie.

Najdroższe leki na świecie

Pierwsze miejsce zajmuje Soliris, środek skuteczny w walce z syndromem Marchiafava-Micheli'ego. To bardzo rzadkie schorzenie (dotyka kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie), w którym układ odpornościowy atakuje czerwone krwinki. Jedynym lekiem jest Soliris, jednak z powodu jego ceny mogą go dostać tylko najbardziej zamożni. Roczna kuracja kosztuje ok. 400 tys. dolarów, czyli ponad milion złotych.

Kolejną lokatę w rankingu najdroższych leków zajmuje Elaprase, stosowany w leczeniu zespołu Huntera – schorzenia polegającego na niedoborze enzymu rozkładającego cukry. Roczna terapia wiąże się z kosztem w wysokości ponad 375 tysięcy dolarów. 10 tys. dolarów rocznie mniej wyda chory, który zamiast Elaprase będzie stosował Naglazyme. Rzadkie są również przewlekłe powikłania alergiczne. Nieleczone, w przypadku silniejszego ataku mogą zakończyć się śmiercią chorego. Jedynym skutecznym środkiem jest Cinryze – lek, którego roczny zapas kosztuje 350 tysięcy dolarów.

Drogie choroby genetyczne

Kolejną rzadką chorobą wymagającą drogiego leczenia, jest zespół Pompego. Organizm chorego nie jest w stanie metabolizować cukrów i węglowodanów, co przy braku leków może skończyć się zgonem. Roczny zapas skutecznego środka, czyli Myozyme, kosztuje 300 tysięcy dolarów. Genetyczną chorobą jest też zespół Muckle-Wellsa, dotykający głównie dzieci. Podczas leczenia stosuje się Arcalyst, który kosztuje 250 tys. dolarów rocznie.

200 tys. dolarów to cena rocznej kuracji lekami takimi jak Cerezyme, Aldurazyme i Fabrazyme. One także pomagają w leczeniu chorób genetycznych, a ich działanie polega na odbudowie uszkodzonych struktur DNA.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…