Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje niepłodność za chorobę i precyzuje, że z takim stanem rzeczy mamy do czynienia, gdy w obrębie danej pary, po roku regularnego pożycia bez stosowania antykoncepcji, nie dochodzi do uzyskania ciąży. Dane WHO pokazują, że problem niepłodności może dotyczyć nawet co piątego małżeństwa na świecie, chociaż w większości wysokorozwiniętych krajów odsetek niepłodnych par jest podobny, na przykład w Stanach Zjednoczonych – 14%, w Wielkiej Brytanii – 16,8%, we Francji – 18,4%, a w Polsce – 15%. 35% przyczyn niepłodności leży po stronie kobiety, tyle samo po stronie mężczyzny, 25% to najczęściej problemy obojga małżonków, a w 5% mówi się o przyczynach nieznanych.
Jedną z metod walki z niepłodnością jest naprotechnologia (ang. Natural Procreative Technology), która w 1991 roku została opracowana i rozpropagowana przez amerykańskiego ginekologa z Omaha – profesora Thomasa W. Hilgersa.
Co to naprotechnologia?
Narotechnologia to przede wszystkim dokładne diagnozowanie, a w kolejnym kroku terapia osób cierpiących na niepłodność, którą można uleczyć. Jest to metoda w pełni naturalna, ale która również chętnie wykorzystuje osiągnięcia współczesnej ginekologii czy chirurgii. Ta metoda naturalnej prokreacji analizuje przede wszystkim cykl kobiety. W ten sposób naprotechnologia wykorzystywana jest do diagnozowania oraz leczenia nie tylko niepłodności, ale również między innymi zaburzeń cyklu miesiączkowego, endometriozy, bólów menstruacyjnych, przedwczesnych porodów oraz wielu innych problemów zdrowotnych, związanych z układem rozrodczym.
Rola naprotechnologii w rozwiązywaniu problemów z płodnością
Podstawowe elementy naprotechnologii obejmują:
- Edukację na temat samoobserwacji cyklu miesiączkowego kobiety, w szczególności obserwację i zapisywanie takich wskaźników jak śluz szyjkowy, długość cyklu, oraz inne symptomy towarzyszące cyklowi, które mogą wskazywać na okresy płodności i niepłodności.
- Szczegółową diagnostykę medyczną, aby znaleźć przyczyny problemów z płodnością.
- Leczenie ukierunkowane na konkretne problemy, takie jak zespół policystycznych jajników, endometrioza, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz inne zaburzenia, które mogą wpływać na zdolność do poczęcia.
Jak naprotechnologia pomaga parom w przezwyciężaniu niepłodności?
Leczenie niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii można podzielić na kilka cykli. Pierwszy z nich to praca z instruktorem, który uczy kobietę samoobserwacji dni płodnych w miesięcznym cyklu z wykorzystaniem tzw. Modelu Creightona (ang. Creighton Model, Creighton Model FertilityCare System, CrMS), który opiera się na analizie takich elementów, jak śluz szyjkowy, krwawienia miesiączkowe, plamienia okołomiesiączkowe i wydzielina pochwowa. Obserwacje zapisywane są na specjalnej karcie.
Kolejny krok na drodze do leczenia niepłodności z zastosowaniem naprotechnologii to wizyta obydwojga partnerów u lekarza naprotechnologa, gdzie pacjenci poddawani są szczegółowej diagnostyce, która ma wskazać przyczyny niepłodności. Wykonuje się wtedy szereg badań internistycznych i ginekologicznych, a także dokonywana jest analiza laboratoryjna. Dzięki takim działaniom, stawiana jest diagnoza i wdrażane jest leczenie. Naprotechnologia pomaga również określić czas najodpowiedniejszy do zapłodnienia.
Naprotechnologia - naturalna alternatywa w leczeniu niepłodności dla par
Naprotechnologia może stanowić szansę na doprowadzenie do poczęcia w przypadku wielu par, mających problemy z zajściem w ciążę, należy jednak mieć świadomość, że naprotechnologia wyklucza rozród wspomagany, który często jest jedynym rozwiązaniem w przypadku niepłodności męskiej, przy niedrożności jajowodów czy przy zaawansowanej endometriozie, a także w wielu innych chorobach związanych z niepłodnością.
Źródła:
- K. Kozioł, P. Lewandowski, J. K. Wolsk, "Rozród człowieka. Malejąca rola kobiety w niepłodności małżeńskiej", Nowa Medycyna, 5, 38, 2000
- https://naprotechnology.com/, "Male Infertility" (naprotechnology.com), https://naprotechnology.com/
- Tomasz Kandzia, "Naprotechnologia – szansa na potomstwo czy oszustwo?" (ejournals.eu), Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2023