Naukowcy odkryli, jak można przewidzieć ryzyko zachorowania na raka?

Współczesna onkologia zna wiele genów, których mutacje znacząco zwiększają ryzyko rozwoju raka. Jak jednak ustalili australijscy naukowcy, także jednoczesne wystąpienie dwóch lub więcej mutacji "niskiego ryzyka" może doprowadzić do wczesnego wystąpienia choroby.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Mianem nowotworu określa się w dużym uproszczeniu stan, w którym dochodzi do niekontrolowanego podziału komórek organizmu i zaprzestania przez nie pełnienia funkcji typowej dla danej tkanki czy narządu. Organizm traci kontrolę nad procesem namnażania się komórek w wyniku mutacji genów kodujących białka, które pełnią istotną rolę w cyklu komórkowym, czyli serii zdarzeń zachodzących w danej komórce i prowadzących do jej podziału. Mutacje poszczególnych genów mogą w mniejszym lub większym stopniu wpływać na ryzyko rozwoju choroby nowotworowej – powszechnie znany jest np. silny związek mutacji genów BRCA1 i BRCA2 z ryzykiem wystąpienia raka piersi u kobiet

Jak jednak donosi renomowane czasopismo medyczne "Lancet Oncology", kierowany przez Davida Thomasa zespół naukowców z Garvan Institute of Medical Research w Sydney odkrył, że także łączne występowanie dwóch (a tym bardziej trzech) mutacji "niskiego ryzyka" może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu.

Badacze porównali profile genetyczne osób zdrowych oraz profile 1162 pacjentów z mięsakiem (sarcoma) - nowotworem kości i tkanek miękkich, który atakuje głównie osoby młode. Skoncentrowano się na 72 wybranych genach, z których część była silnie związana z rozwojem mięsaka (np. TP53), a część znacznie słabiej. U nosicieli mutacji genu TP53 mięsak rozwinął się u połowy badanych przed 32. rokiem życia. W przypadku posiadaczy dwóch mutacji genów luźno związanych z nowotworem rozwój choroby stwierdzono u połowy badanych przed osiągnięciem 25. roku życia. Zależność znacząco wzrastała u nosicieli trzech lub więcej mutacji genów "niskiego ryzyka".

Jak podkreślają autorzy badań, analizując występujące u danej osoby mutacje różnych genów można w przybliżeniu określić prawdopodobieństwo i czas rozwoju raka, a tym samym wykryć go we wcześniejszym stadium, co zdecydowanie zwiększy skuteczność leczenia i szanse na całkowite wyzdrowienie.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne predyspozycji do nowotworów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…