Istotą nietrzymania moczu (inkontynencji) jest niekontrolowane, niezależne od świadomej decyzji oddawanie moczu, prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza. Na rozwój dolegliwości wpływ mogą mieć m.in. operacje lub urazy miednicy, poród, infekcje, zmiany hormonalne (w tym związane z ciążą i porodem) oraz zmiany związane z wiekiem. Jak wskazują badania, problem z utrzymaniem moczu ma ok. 8% populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych, z czego aż 85% to kobiety.
Metody leczenia nietrzymania moczu
Istnieją różne typy inkontynencji, z których najczęściej występującym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mimowolny wyciek moczu powodowany jest wówczas naciskiem na pęcherz wskutek śmiechu, kaszlu czy wysiłku fizycznego. Schorzenie dotyczy najczęściej kobiet po wielu porodach z osłabionymi mięśniami miednicy, osób otyłych oraz starszych. Nieco rzadziej pacjenci mają do czynienia z nietrzymaniem moczu z parcia oraz nietrzymaniem moczu z przepełnienia.
Stosowane obecnie metody leczenia inkontynencji podzielić można na trzy główne grupy. Są to:
- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (czyli tzw. mięśnie Kegla), polegające na napinaniu odpowiednich partii mięśni co najmniej trzy raz dziennie przez kilka miesięcy.
- Farmakoterapia – stosowana w przypadkach, gdy ćwiczenia mięśni Kegla okazały się niewystarczające. Leki (m.in. fezoterodyna, oksybutynina, solifenacyna) muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza.
- Zabiegi chirurgiczne – stosowane przede wszystkim w sytuacjach, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne. Zaliczamy do nich m.in. podwieszenie szyi pęcherza moczowego oraz operacje pętlowe.
NeoControl® – fotel na nietrzymanie moczu
Nową, nieinwazyjną i obiecującą metodą walki z inkontynencją jest terapia urządzeniem o nazwie NeoControl®, produkowanym w Stanach Zjednoczonych przez firmę Noetonus. Działa ono w oparciu o metodę zewnętrznej neurostymulacji magnetycznej (ExMI - Extracorporeal Magnetic Innervation). Urządzenie wytwarza silnie, pulsujące pole magnetyczne, które oddziałuje na poszczególne grupy nerwów i mięśni dna miednicy, odpowiedzialnych za kontrolę trzymania moczu. Generowane impulsy wywołują mimowolne skurcze mięśni miednicy, tym samym ćwicząc je i wzmacniając. W przeciwieństwie do metod elektrostymulacji, wykorzystujących elektrody podłączane do miejsc intymnych, terapia urządzeniem NeoControl® przeprowadzana jest bezdotykowo, bez konieczności rozbierania się pacjenta. Impulsy magnetyczne działają na tak zwaną depolaryzację płytki mięśniowo-nerwowej, a pacjent nie musi nic robić podczas zabiegu.
Jak często trzeba korzystać z fotela do nietrzymania moczu?
Terapia aparatem NeoControl® zalecana jest zwłaszcza w przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nietrzymania z parcia. Dodatkowo "fotel do leczenia nietrzymania moczu" znajduje zastosowanie w sytuacji wystąpienia przejściowej inkontynencji w okresie poporodowym. Procedura jest całkowicie bezbolesna, odczuwa się tylko lekkie wibracje lub dotyk. W celu uzyskania optymalnych efektów leczniczych, zalecane jest wykonanie ok. 10-20 zabiegów, odbywanych 2-3 razy w tygodniu po 20 minut. Cała terapia trwa do półtora miesiąca i kosztuje kilkadziesiąt złotych za jeden zabieg. U części kobiet jeden cykl zabiegów powoduje odzyskanie pierwotnej sprawności mięśni dna miednicy i całkowite zatrzymanie gubienia moczu. U pozostałych procedura musi być powtarzana co 2-3 lata w celu utrzymania kontroli mięśni.