NAjczęstsze obszary stosowania nici liftingujących.

Nici biowchłanialne cieszą się powodzeniem zarówno ze względu na małoinwazyjny proces ich umieszczania w ciele, jak i uzyskiwane przy ich użyciu rezultaty. Ta metoda odmładzania twarzy pozwala zlikwidować wiele oznak starzenia. Na czym polega fenomen biowchłanialnych nici liftingujących?

Data aktualizacji
Czas czytania
6 min.

Upływ czasu jest bezwzględny i jego skutki prędzej czy później dopadają każdego. Na wygląd ciała wpływ mają jednak nie tylko mijające lata, ale i nasze nawyki, takie jak choćby stosowanie używek czy spożywanie niezdrowego jedzenia. W konsekwencji szybciej tracimy młodzieńczy wygląd, co szczególnie widoczne jest w obrębie twarzy.

Pogłębienie bruzd wargowych, zmarszczki czy obniżenie się brwi stanowią tylko kilka defektów estetycznych, z którymi mogą stykać się pacjenci. Poprawić wygląd twarzy można dzięki wielu zabiegom medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, np. dzięki zastosowaniu nici biowchłanialnych. Jak przebiega procedura z ich wykorzystaniem?

Odmładzanie twarzy nićmi biowchłanialnymi

Początki stosowania nici w medycynie estetycznej sięgają lat 50. XX wieku. Zabiegi liftingu wykonywane z ich użyciem stopniowo ewoluowały, aż na rynku pojawiły się nici biowchłanialne. Stosuje się je do odmładzania różnych części ciała, w szczególności zaś twarzy. Zakres defektów, których można się dzięki nim pozbyć, jest dość szeroki.

Wskazania do zabiegu:

  • poziomo przebiegające zmarszczki na czole,
  • zmarszczki palacza,
  • linie marionetki,
  • obniżenie się brwi,
  • pogłębienie bruzd nosowo-wargowych,
  • wiotkość skóry pod powiekami czy w dolnej części twarzy,
  • obecność tzw. podwójnego podbródka,
  • lwie zmarszczki.
Pamiętaj: Nici biowchłanialne są efektywne przede wszystkim u osób z umiarkowanymi oznakami starzenia się skóry.

Oprócz wymienionych defektów, nici biowchłanialne mogą być również stosowane w modelowaniu konturów twarzy, co pozwala na uzyskanie bardziej harmonijnego wyglądu. Warto jednak podkreślić, że zabiegi te są najbardziej efektywne u osób z umiarkowanymi oznakami starzenia się skóry.

Rodzaje nici biowchłanialnych

Nici biowchłanialne można podzielić na gładkie oraz te z wypustkami bądź haczykami. Do tych pierwszych zalicza się np. nici PDO First Lift, przedstawicielami drugiej kategorii są z kolei nici Silhouette Soft. Jeżeli zmarszczki w okolicy twarzy pojawiły się niedawno i są stosunkowo drobne, pacjentowi poleca się nici biowchłanialne gładkie. W sytuacji, gdy utrata jędrności skóry jest bardziej widoczna, lepsze rezultaty będzie można uzyskać przy wykorzystaniu nici z wypustkami.

Na polskim rynku dostępnych jest kilka systemów nici biodegradowalnych, różniących się między sobą składem chemicznym oraz sposobem implantacji. Zależnie od budowy podstawowy podział to: nici gładkie (m.in. PDO, Light Lift Spring, Aptos Wire) oraz nici z haczykami - ułatwiającymi zakotwiczenie w tkance (m.in. Silhouette, Happy Lift, Aptos Light Lift Thread, Needle, Excellence).

Różnice w trwałości efektów:

  • nici z haczykami często oferują dłuższe utrzymanie efektu,
  • lepsze zakotwiczenie w tkankach może być kluczowe dla trwałych rezultatów,
  • różnice w trwałości efektów między poszczególnymi rodzajami nici,
  • ważne dla pacjentów oczekujących długotrwałych efektów.

Warto również zwrócić uwagę na różnice w trwałości efektów między poszczególnymi rodzajami nici. Nici z haczykami często oferują dłuższe utrzymanie efektu dzięki lepszemu zakotwiczeniu w tkankach, co może być kluczowe dla pacjentów oczekujących trwałych rezultatów.

Mechanizm działania nici biowchłanialnych

Implantacja nićmi liftingującymi

Efekty uzyskiwane dzięki zastosowaniu nici biowchłanialnych są związane z kilkoma mechanizmami. Już samo wprowadzenie tych struktur pod skórę powoduje jej podniesienie. Oprócz tego, z nici podczas ich rozkładu uwalniane są różne substancje (np. związki kwasu mlekowego), dzięki którym dochodzi do pobudzenia czynności fibroblastów oraz syntezy kwasu hialuronowego i kolagenu.

Dzięki tym zjawiskom, mimo faktu, iż nić biowchłanialna w końcu całkowicie się rozpuszcza, efekty jej wprowadzenia są widoczne znacznie dłużej. Działanie nici biodegradowalnych nie ogranicza się do korekcji mechanicznej. Dzięki substancji aktywnej (np. kopolimer kwasu L-polimlekowego i kaprolakton w niciach Aptos) następuje stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, pobudzenie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych, a tym samym stymulacja skóry do odnowy.

Dzięki procesom neokolagenezy i pobudzeniu syntezy elastyny i kwasu hialuronowego, skóra poddana zabiegowi po rozpuszczeniu się nici nie opada i nie wraca do poprzedniego stanu. Proces starzenia oczywiście zachodzi nadal, ale w zwolnionym tempie. Dla utrzymania pełnego efektu zalecane jest jednak powtarzanie zabiegu co około 2 lata - mówi dr Adam Gumkowski z warszawskiej AG Klinik.

Ciekawostka: Nici biowchłanialne mogą także opóźniać pojawianie się nowych zmarszczek, stymulując procesy regeneracyjne skóry.

Warto dodać, że nici biowchłanialne nie tylko poprawiają wygląd skóry, ale także mogą mieć działanie profilaktyczne, opóźniając pojawianie się nowych zmarszczek poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu.

Przebieg zabiegu i zalecenia

O wyborze rodzaju nici decyduje lekarz po wnikliwym wywiadzie, badaniu skóry i rozpoznaniu uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Procedura ich wprowadzenia pod skórę przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i zależnie od zakresu zabiegu oraz ilości użytych nici trwa od kilku minut do około godziny.

Wprowadzona podskórnie nić jest niewidoczna i niewyczuwalna w dotyku, jednak bezpośrednio po zabiegu może być widoczne zaczerwienienie i obrzęk skóry lub bardzo rzadko pojawienie się krwiaków. Objawy te są przejściowe i nie trwają dłużej niż tydzień. Efekt terapii, zależnie od rodzaju zastosowanych nici, utrzymuje się nawet przez 2-3 lata.

Zalecenia po zabiegu:

  • unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
  • unikać ekspozycji na słońce przez kilka tygodni,
  • zapewnić optymalne warunki gojenia się skóry.

Zabiegu z użyciem nici liftingujących nie powinno się stosować u osób z bardzo zniszczoną i wiotką skórą, ponieważ mogą wówczas powstać swoiste "falbanki" na jej powierzchni. W takim wypadku należy skórę odmłodzić laserem lub metodą radiofrekwencji (RF) i dopiero po jakimś czasie zaimplantować nici.

Po zabiegu zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce przez kilka tygodni, aby uniknąć powikłań i zapewnić optymalne warunki gojenia się skóry.

Alternatywne metody odmładzania twarzy

Alternatywne metody odmładzania twarzy.

Warto rozważyć alternatywne metody odmładzania twarzy, które mogą być porównane z niciami biowchłanialnymi.

Do popularnych metod należą:

  • Botoks: stosowany jest do redukcji zmarszczek dynamicznych poprzez tymczasowe paraliżowanie mięśni.
  • Wypełniacze dermalne: takie jak kwas hialuronowy, stosowane do wypełnienia bruzd i zwiększenia objętości.
  • Laseroterapia: wykorzystuje energię światła do poprawy tekstury skóry i redukcji zmarszczek.
  • Peelingi chemiczne: złuszczają powierzchniowe warstwy skóry, poprawiając jej wygląd.
Informacja: Wybór odpowiedniej metody odmładzania twarzy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i konsultowany z doświadczonym specjalistą.

Badania kliniczne i kwalifikacje lekarzy

Skuteczność nici biowchłanialnych została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych, które wykazały ich zdolność do poprawy napięcia skóry i redukcji zmarszczek. Ważne jest, aby zabieg przeprowadzał doświadczony lekarz, który posiada odpowiednie kwalifikacje.

Wymagania dotyczące kwalifikacji lekarzy obejmują ukończone kursy z zakresu medycyny estetycznej oraz praktyczne szkolenia dotyczące technik implantacji nici. Przeprowadzenie wywiadu medycznego i ocena stanu skóry pacjenta są kluczowe dla bezpiecznego i skutecznego wykonania zabiegu.

Nici biowchłanialne - cena

Ceny odmładzania nićmi biowchłanialnymi (dane z listopada 2020 r.) zależą zarówno od rodzaju i liczby zastosowanych nici, jak i od okolicy twarzy, która poddawana jest liftingowi. Przykładowo, za lifting czoła nićmi PDO zapłacimy średnio 800 zł. Poprawa wyglądu tego samego obszaru twarzy przy użyciu nici Silhouette Soft wiąże się z wydatkiem rzędu 2300 zł.

Należy pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji kliniki oraz doświadczenia specjalisty wykonującego zabieg. Warto zasięgnąć opinii kilku lekarzy przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Źródła:

  • A. Kępa, G. Mercik, "Polidioksanowe nici liftingujące – nowość w medycynie estetycznej", Kosmetologia Estetyczna, 215-219, 2013
  • Candelaria Contreras, Amin Ariza-Donado, Amin Ariza-Fontalvo, "Using PDO threads: A scarcely studied rejuvenation technique. Case report and systematic review", Wiley Online Library, 2023
  • Journal of Cosmetic Dermatology Journal of Cosmetic Dermatology CLINICAL COMMENTARY Open Access Revolutionizing thread lifting: Evolution and techniques in facial rejuvenation Gi-Woong Hong MD, PhD, Soo Yeon Park MD, Kyu-Ho Yi, "Revolutionizing thread lifting: Evolution and techniques in facial rejuvenation", Journal of Cosmetic Dermatology, 2024
  • Marian W. Gerges, Ghada Hassan, Walid A. Mostafa, Iman H. El- Maadawy, "The Efficacy of the Absorbable Polydioxanone (PDO) Thread Lift in Lower Face (Marionette Line) Rejuvenation", Journal of Advances in Medicine and Medical Research, 2021

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Zabiegi nićmi liftingującymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…