Biodegradowalne nici Aptos ze specjalnymi wypustkami wynalezione i opatentowane zostały przez dr Marlena Sulamanidze, pochodzącego z Gruzji specjalistę chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej o międzynarodowej renomie, mającego na swoim koncie przeprowadzenie ponad 20 tysięcy zabiegów oraz liczne publikacje naukowe. Od 16 lat produkowane są przez założoną przez niego firmę Aptos i aktualnie stosowane przez certyfikowanych specjalistów w 48 krajach świata.
Użycie nici Aptos daje długotrwały efekt odmładzajacy bez potrzeby ingerencji chirurgicznej. wykorzystywane są m.in. do podniesienia podbródka, poprawy owalu twarzy oraz odmłodzenia zwiotczałej skóry szyi, dekoltu, ramion, piersi i brzucha.
W najpopularniejszej obecnie metodzie "Exellence Visage" biodegradowalna nić wykonana bazie kwasu polimlekowego i kaprolaktonu wprowadzana jest podskórnie za pomocą kaniuli – elastycznej, tępo zakończonej igły. Specjalne mikrowypustki nici gwarantują mocne uchwycenie tkanek na całym obszarze zabiegu oraz zakotwiczają sie w nich, tworząc podtrzymujący szkielet (armirowanie) dla osiągnięcia długotrwałego efektu odmładzajacego. Nić całkowicie wchłania się w ciągu 12 miesięcy, zaś efekty zabiegu widoczne są przez ok. 2 lata. Dodatkowo, uwalniający się kwas polimlekowy działa rewitalizująco, stymuluje regenerację skóry i spowalnia procesy starzenia.
Metoda nie wymaga rozcinania skóry ani ogólnego znieczulenia pacjenta. W porównaniu do starszych technik ograniczona została liczba punktów wkłucia (miejsc wprowadzenia igły pod skórę) do jednego na wybrany obszar zabiegu oraz wyeliminowane punkty wykłucia. Cały zabieg przebiega szybciej, jest mniej bolesny, zminimalizowane zostało także ryzyko powstania krwiaków i wybroczyn.
Odmładanie z użyciem Nici Aptos
Zabiegi z użyciem nici liftingujących Aptos oferowane są przez większość klinik medycyny estetycznej w Polsce. Ceny, w zależności od obszaru poddanego zabiegowi, rodzaju i ilości zużytych nici wynoszą od 1600 do 6900 zł.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 30-40 minut w przypadku całej twarzy lub ok. 10-15 minut na wybranym obszarze. Przed jego wykonaniem przeprowadzane są badania: OB, morfologia, parametry krzepnięcia - APTT, INR. Przeciwwskazania to m.in. choroby autoimmunologiczne, ciężkie nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, stany zapalne w obszarze planowanego zabiegu, a także ciąża i laktacja. W ciągu 2-3 tygodni po liftingu pacjent powinien powstrzymywać się od intensywnych skurczów mięśni mimicznych twarzy, masaży, forsownych ćwiczeń fizycznych i intensywnego rozgrzewania ciała (np. w saunie).
„To procedura lubiana przez pacjentów, ponieważ w krótkim czasie i przy minimalnej ingerencji osiągamy efekty porównywalne z tym, które daje tradycyjny lifting. Pierwsze rezultaty można zaobserwować od razu po zabiegu. Natomiast z biegiem czasu efekt narasta – widoczne są wyraźne postępy kolejno po 2, 4 i 8 tygodniach po zabiegu, które w konsekwencji utrzymują się do 2 lat" - tłumaczy dr Michał Kowalczewski z Kliniki Ars Estetica w Warszawie.
Źródła:www.dermatologia-estetyczna.pl, medycynaestetycznaketrzyn.bib1.pl, www.arsestetica.pl, aestheticconcept.com.pl