PDO (polidioksanon) jest syntetycznym włóknem stosowanym od lat w chirurgii plastycznej, a także gastroenterologii, urologii, ginekologii i okulistyce. Od niedawna wykorzystuje się je również w medycynie estetycznej. Wykonane z niego nici składają się z jednego lub dwóch skręconych stałych włókien, które po pewnym czasie rozpuszczają się w tkance, pobudzając procedury regeneracyjne skóry.
Jak działają nici PDO?
Przeprowadzane w wielu ośrodkach obserwacje kliniczne wykazały, że polidioksanon pobudza w tkankach proces neokolagenezy (stymuluje produkcję nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry). Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę naturalnego (endogennego) kwasu hialuronowego. Wymienione właściwości polidioksanonu sprawiają, że wprowadzone podskórnie nici PDO zwiększają jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, a także ograniczają siłę mięśni mimicznych, dając efekty podobne do działania toksyny botulinowej – relaksację i złagodzenie rysów twarzy. Efekt jest jednak bardziej naturalny, gdyż w przeciwieństwie do botoksu nie paraliżują one mięśni, a jedynie osłabiają ich działanie.
Fenomen nici z haczykami
Dostępną w Polsce od 2013 r. nowością w dziedzinie nici PDO są nici liftingujące z haczykami First Lift Barb 4D firmy Croma Pharma, czyli nici z haczykami dwukierunkowo zbieżnymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań, system mikrohaczyków rozłożony jest tu gęsto dookoła nici w dwóch kierunkach, czyli w czterech wymiarach (4D). Umieszczone w ultracienkiej igle nici wprowadzane są pod skórę, gdzie zakotwiczają się w tkankach i podtrzymują je, pracując jak mięśnie napinające i pełniąc funkcje "rusztowania" dla zwiotczałej skóry.
Dodatkowo, po mniej więcej 2 tygodniach od implantacji rozpoczyna się trwający około roku proces biodegradacji (stopniowego rozkładu) polidoksanonu, z którego wykonane są nici. Powoduje on biostymulację skóry i pobudzenie jej do tworzenia nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. Zwiększa się także ilość zawartego w skórze naturalnego kwasu hialuronowego, mającego silne właściwości nawilżające i wiążące cząsteczki wody. W efekcie wzrasta napięcie i poprawia się jędrność skóry. Efekty te utrzymują się nawet przez 2 lata.
Nici z haczykami – opinie
Zabieg z użyciem nici liftingujących z haczykami First Lift Barb 4D jest przeznaczony dla osób powyżej 30. roku życia, pragnących poddać się nieinwazyjnemu liftingowi twarzy, m.in. poprawie owalu twarzy, podniesieniu podbródka, brwi, zmianie konturu linii policzków i żuchwy. Przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym procedura jest prosta, bezpieczna i trwa zwykle od 30 do 60 minut. Wprowadzona podskórnie nić jest niewidoczna i niewyczuwalna w dotyku. Zabieg nie pozostawia blizn, ale możliwe jest wystąpienie przejściowego opuchnięcia i zaczerwienienia skóry. Opinie o niciach z haczykami nie pozostawiają wątpliwości – jak na tak niski poziom inwazyjności, zabieg ten daje doskonałe efekty.
Źródła:
- Andrzej Kępa, Gabriela Mercik, "Polidioksanowe nici liftingujące – nowość w medycynie estetycznej", Kosmetologia Estetyczna, 2013
- Mehmet Unal et al., "Experiences of barbed polydioxanone (PDO) cog thread for facial rejuvenation and our technique to prevent thread migration" (www.researchgate.net), Journal of Dermatological Treatment, 2019