Co to jest prostata?
Łagodny (niezłośliwy) przerost prostaty, zwanej też gruczołem krokowym, to jedna z najczęstszych przypadłości mężczyzn po 40 roku życia. Prostata jest narządem gruczołowo-mięśniowym wielkości kasztana, wchodzącym w skład męskiego układu rozrodczego. Umiejscowiona w miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego, odpowiada m.in. za wytwarzanie ejakulatu, czyli zawiesiny zawierającej plemniki. Na skutek związanych z wiekiem zmian hormonalnych w organizmie może dojść do jej rozrostu w efekcie zwiększenia ilości budujących stercz komórek gruczołowych oraz mięśniówki.
Przerost prostaty - objawy
Powiększona prostata uciska przechodzącą przez jej środek cewkę moczową, utrudniając lub w zaawansowanym stadium nawet uniemożliwiając oddawanie moczu. Schorzenie to nazywane jest łagodnym przerostem prostaty (z ang. BPH - Benign Prostate Hyperplasia) lub hiperplazją a jego objawami są m.in.:
- trudności z rozpoczęciem lub zakończeniem oddawania moczu
- słaby strumień moczu
- kilkukrotne oddawanie moczu w ciągu nocy
- uczucie nagłego parcia, powodujące konieczność częstego opróżniania pęcherza
Radioterapia prostaty aparatem Tempro
Wśród wielu sposobów leczenia przewlekłego BPH coraz większą popularność na świecie zyskują metody wpisujące się w obowiązujący w medycynie trend jak najmniejszej inwazyjności przeprowadzanych zabiegów. Zalicza się do nich także termoterapia radiofrekwencyjna dwubiegunowa wykorzystująca urządzenie Tempro niemieckiej firmy Direx – jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie aparatów dostępnych na rynku medycznym.
Jej istotą jest wykorzystanie wysokiej energii fal o częstotliwości radiowej TURF (490 kHz), emitowanych przez wprowadzony bezpośrednio do wnętrza gruczołu krokowego specjalny aplikator (bipolarną antenę). Uruchomienie urządzenia powoduje delikatne podgrzanie przerośniętych tkanek do temperatury 50-60 stopni Celsjusza, wywołując tzw. koagulacyjną martwicę tkanek. Efekt zabiegu jest podobny jak w przypadku metody przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP), przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i powikłań pozabiegowych. Gruczoł prostaty zmniejsza się, ustępują przykre objawy, takie jak: utrudnione i częste oddawanie moczu, parcia, pieczenia, bóle podbrzusza, ból w jądrach, uczucie ogólnego dyskomfortu oraz niekiedy zaburzeń erekcji.
Do leczenia metodą Tempro kwalifikują się pacjenci ze sterczem o masie do 60 gramów. Trwający ok. 1 godziny zabieg nie wymaga narkozy, jest szybki, bezpieczny i nie niesie za sobą ryzyka powikłań. W 90% przypadków pacjent może opuścić szpital bezpośrednio po jego zakończeniu, bez potrzeby zakładania cewnika. Przywrócenie pełnego komfortu następuje w ciągu ok. 2-3 tygodni po zabiegu. W większości przypadków nie występuje także konieczność dalszego przyjmowania stosowanych leków na przerost prostaty
Leczenie przerostu prostaty urządzeniem Tempro – gdzie i za ile?
Metoda termoterapii radiofrekwencyjnej dwubiegunowej urządzeniem Tempro nie jest niestety jeszcze zbyt popularna w naszym kraju. Jedną z nielicznych placówek w Polsce przeprowadzających procedurę jest Ośrodek Urologii Małoinwazyjnej i Laserowej w Częstochowie, gdzie koszt zabiegu zaczyna się od 5 tys. złotych. Urządzeniem dysponuje także Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy.
Nieco niższe ceny proponują kliniki w Czechach. Uro-Clinic w Brnie wycenia zabieg na 18 tys. Kč, czyli ok. 900 €.
Źródła:
- Mehmet Akif Diri, Murat Gul, "Effect of bipolar radiofrequency thermotherapy on benign prostate hyperplasia Mehmet", Andrologia, 52(2), 2020
- C. Beck, "Tempro, a new transurethral bipolar radio frequency device for BPH thermal treatment: one-year follow-up", Urology, Volume 68, 192-193, 2006