Turystyka medyczna - niemieccy pacjenci szukają za granicą dobrej jakości leczenia

Już po raz czwarty The Wineg-Institute, ośrodek naukowy jednej z największych niemieckich kas chorych, Techniker Krankenkasse, opublikował coroczny raport dotyczący zagranicznych zabiegów, jakim planują się poddać członkowie TK.

Czas czytania
3 min.

Sondaż dotyczył zadowolenia z jakości usług, kompetencji personelu i wyposażenia gabinetów, a jego rezultaty są bardzo pozytywne – dla członków TK jakość leczenia jest głównym powodem planowanych zagranicznych zabiegów.

Z przedstawionych danych wynika, że większość osób planujących leczenie za granicą to emeryci w wieku 70-79 lat. Ich celem będą kurorty, w których pracuje niemieckojęzyczny personel, a wśród czterech państw z najlepszą opieką medyczną znajdują się Włochy, Czechy i Węgry oraz Polska. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze kraju niemieccy turyści medyczni kierują się trzema wyznacznikami: przede wszystkim dobrym doświadczeniem z wcześniejszego leczenia, możliwością połączenia terapii z wypoczynkiem, a także oszczędnością.

Techniker Krankenkasse – lider i nowator

Według informacji serwisu How to Germany liczba klientów Techniker Krankenkasse w styczniu 2013 roku wynosiła ponad 8,2 mln, co czyni TK największym ustawowym funduszem ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech. Jego klienci cechują się dużą lojalnością – bardzo rzadko (bądź wcale) zmieniają ubezpieczyciela, przechodząc do innego funduszu. Według statystyk mniej niż 1% członków TK kiedykolwiek leczyło się w innym kraju Unii Europejskiej.

Techniker Krankenkasse jako pierwszy w Europie umożliwił swoim członkom wyjazdy na zabiegi za granicę. Aktualnie to wciąż jeden z nielicznych ubezpieczycieli zdrowotnych w UE, którzy oferują taką formę leczenia. W przypadku zabiegów w uzdrowisku czy klinice stomatologicznej niemiecki pacjent dużą część kosztów musi pokryć z własnej kieszeni. Tym, którzy korzystają za granicą z leczenia stomatologicznego, ubezpieczyciel wypłaca kwotę, za jaką wykonywane są zabiegi w Niemczech. Ponieważ ogólny koszt leczenia za granicą jest znacznie niższy, oznacza to, że mniejsza będzie też kwota, jaką będzie musiał pokryć pacjent.

Ubezpieczony, który nie chce opłacać całości kosztów, nie ma możliwości swobodnego wyboru kraju i placówki, w której chciałby się leczyć. Wszelkie opłaty są dzielone na niego i na TK oraz dotyczą wyłącznie leczenia w uzdrowisku z akredytacją. Opłacane jest zakwaterowanie i wyżywienie, a także podróż w obie strony. Członek TK może wybrać uzdrowisko mieszczące się poza granicami Niemiec, ale musi ono należeć do sieci TK (dzięki czemu ubezpieczyciel opłaca leczenie, bazując na podstawowych stawkach). Aktualnie fundusz posiada 26 oddziałów we Włoszech, Austrii, Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Każdy z nich przechodzi dokładne kontrole TK pod względem przestrzegania norm jakości.

Niemieccy pacjenci za granicą

Niemiecki pacjent, planujący poddać się leczeniu za granicą, musi pamiętać o skrupulatnym gromadzeniu rachunków, w tym recept i faktur z nazwiskami lekarzy, zawierającymi szczegółowe informacje o zabiegach i ich cenach. Dopiero po powrocie do kraju i po przedstawieniu rachunków uzyska od TK zwrot kosztów leczenia – kwotę, jaką zapłaciłby za zabiegi wykonane w Niemczech. Zwrócona suma będzie odpowiednio pomniejszona o kwotę, jaką pacjent wcześniej zgodził się pokryć, a także o inne odliczenia przewidywane przez prawo niemieckie.

W ramach stosowania się do dyrektywy o leczeniu transgranicznym TK umożliwia swoim członkom wybór i pokrycie kosztów wszystkich zabiegów objętych ubezpieczeniem i zgodnych z przepisami niemieckiej służby zdrowia. Oznacza to, że mogą udać się na leczenie do jakiegokolwiek kraju UE, ale ubezpieczyciel musi wstępnie zaakceptować zarówno zabiegi, jak i wybraną placówkę.

Każdy, kto pracuje lub mieszka w Niemczech, musi mieć ubezpieczenie zdrowotne. Jest ono częścią niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych. Wszystkie osoby pracujące są ubezpieczone obowiązkowo lub dobrowolnie – w ustawowej kasie ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródło: International Medical Travel Journal, How to Germany

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 17

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…