Prostata (gruczoł krokowy) jest częścią męskiego narządu rozrodczego. W wyniku zadziałania czynników rakotwórczych (onkogennych) pojawić może się w nim niekontrolowany rozrost nieprawidłowych komórek prostaty, prowadzący do tworzenia się guzowatej masy tkankowej – raka prostaty. Jego rozwojowi może sprzyjać m.in. powiększenie się gruczołu krokowego spowodowane tzw. przerostem łagodnym (niezłośliwym) lub przewlekłe zapalenie prostaty.
Rak gruczołu krokowego diagnozowany jest w Polsce co roku u około 7 tys. mężczyzn, zwykle po 50 roku życia. Ryzyko zachorowania znacząco wzrasta w przypadkach występowania tego nowotworu w rodzinie. Początkowe objawy raka prostaty mogą być podobne do objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego i są to przeważnie zaburzenia w oddawaniu moczu (np. wąski strumień moczu, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, krwiomocz). Brak leczenia lub opóźnienie w leczeniu raka prostaty prowadzi do rozprzestrzenienia się złośliwych komórek do węzłów chłonnych, kości i innych narządów. Taki stan obniża szansę skutecznego leczenia. Wczesne wykrycie komórek nowotworowych daje możliwość wyleczenia choroby.
W zależności od stopnia złośliwości, liczby wykrytych komórek nowotworowych i stopnia zaawansowania choroby leczenie może być prowadzone kilkoma metodami, m.in. operacyjnie (z radykalnym wycięciem prostaty i węzłów chłonnych włącznie), za pomocą radioterapii, chemioterapii lub terapii hormonalnej. Każda z tych metod jest jednak dość inwazyjna i ma swoje skutki uboczne. W przypadku zabiegu operacyjnego mogą to być problemy z utrzymaniem moczu oraz zaburzenia lub brak erekcji.
NanoKnife - małoinwazyjna metoda leczenia raka prostaty
Nowym sposobem małoinwazyjnego leczenia raka prostaty ( a także trzustki, wątroby i płuc) jest zabieg z wykorzystaniem urządzenia NanoKnife amerykańskiej firmy AngioDynamics. W Polsce metoda pojawiła się po raz pierwszy w 2012 r., kiedy to zaprezentowano ją na zjeździe Adeptów Urologii organizowanym przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Polega ona na wykorzystaniu zmiennego pola elektrycznego o napięciu nawet 3000 V na cm2, poprzez przyłożenie do poddanego zabiegowi obszaru 3-6 elektrod w kształcie igieł. Aplikacja serii impulsów w odstępach co 100 mikrosekund prowadzi to do powstania nieodwracalnych porów w błonie komórki nowotworowej, a w konsekwenji jej obumarcia. To biofizyczne zjawisko określane jest terminem nieodwracalnej elektroporacji (IRE – irreversible electroporation) i wykorzystywane jest do likwidacji ognisk nowotworowych w tkance stercza.
Bardzo istotną zaletą terapii NanoKnife jest jej wybiórczość, pozwalająca uniknąć zniszczenia sąsiadujących z guzem struktur naczyń krwionośnych, naczyń chłonnych, nerwów, mięśni, włókien kolagenowych tym samym zachować ich funkcje. Bardzo precyzyjne działanie kierowanego komputerowo systemu NanoKnife pozwala na leczenie nowotworów, których dotychczas z uwagi na ich umiejscowienie nie można było leczyć chirurgicznie z powodu braku technicznych możliwości wykonania operacji bez uniknięcia poważnych powikłań i komplikacji. Po rozpadzie komórek ich zwartość, cytoplazma oraz inne resztki uszkodzonych komórek usuwane są przez układ limfatyczny. Typowa procedura zniszczenia (ablacji) guza średnicy ok 3 cm trwa około 5 minut, możliwe jest także przeprowadzenie elektroporacji kilku guzów w narządzie oraz większych obszarów, np. prostaty o średnicy około 5 cm, poprzez przemieszczanie elektrod podczas zabiegu pod kontrola USG. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, w ramach "chirurgii jednego dnia" a kilka godzin po jego zakończeniu pacjent moze udać się do domu. Rekonwalescencja po zabiegu NanoKnife jest również stosunkowo krótka i zależy od narządu w którym był wykonywany zabieg.
Cena zabiegu NanoKnife w Polsce
W dotychczasowej historii terapii przeprowadzanych z wykorzystaniem urządzenia NanoKnife nie stwierdzono występowania skutków ubocznych charakterystycznych dla innych metod zwalczania nowotworów prostaty. Cena zabiegu oscyluje w granicach 40-60 tys. zł. Zabieg leczenia raka prostaty metodą NanoKnife nie jest refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.Urządzeniami NanoKnife dysponują placówki medyczne w Polsce:
- Centrum Onkologii w Bydgoszczy
- Centrum Medyczne "Klara" w Częstochowie
- Szpital Świętej Elżbiety Mokotowskie Centrum Medyczne w Warszawie
- Prywatna Lecznica Certus w Poznaniu
Rozwiązanie na miarę naszych czas czasów. Gratuluję sukcesu.