Wyglądu nosa nie zmieni w istotny sposób nawet najbardziej profesjonalny makijaż. Można konturować twarz, można nieestetyczny nos w odpowiedni sposób maskować, można wreszcie odwracać od niego uwagę, podkreślając inny element twarzy, np. oczy lub usta, jednak to tylko środki doraźne. A nos ma dla wyglądu twarzy ogromne znaczenie. Nic w tym dziwnego, skoro położony jest centralnie, na samym jej środku, a więc w sposób naturalny skupia uwagę naszych rozmówców. Z tego względu nos nieproporcjonalnie duży, krzywy czy za bardzo zadarty może być prawdziwą zmorą i źródłem nieustających kompleksów. Na szczęście można to zmienić.
Operacje plastyczne – „złoty standard” w korekcie kształtu nosa
Chcąc w istotny sposób wpłynąć na wygląd i kształt nosa w pierwszej kolejności myślimy o chirurgii plastycznej. Już nie tylko celebryci poprawiają wygląd twarzy, korygując nos. Według Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS), w 2019 na świecie przeprowadzono ponad 800 tys. takich operacji. Te, oferują bardzo szeroki zakres możliwych modyfikacji. Przy pomocy skalpela można skrócić nos zbyt długi, unieść lub obniżyć jego czubek bądź zmienić jego kształt. Podczas zabiegu można także zmienić wielkość oraz rozstaw nozdrzy. Tak szeroki wachlarz możliwości to efekt wielu wariantów operacji plastycznych nosa. Zabiegi takie mogą dotyczyć tylko jego chrzęstnej części, ingerować w budowę kostnego szkieletu nosa lub mogą wprowadzać zmiany w obu tych elementach. W zależności od tego, co chcemy w wyglądzie nosa zmienić i co konkretnie nam się nie podoba, doświadczony chirurg plastyczny dobierze odpowiedni rodzaj zabiegu, przy pomocy którego będzie można skutecznie skorygować dany mankament.
Alternatywa dla skalpela
Jeśli chcemy skorygować kształt nosa, ale z różnych względów nie chcemy poddawać się operacji plastycznej, możemy skorzystać z szerokiej oferty małoinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Stosowane w celu poprawy wyglądu nosa kwas hialuronowy czy nici liftingujące nie są, oczywiście, w stanie zmienić jego wyglądu w sposób tak radykalny, jak może to uczynić operacja plastyczna, niemniej jednak wiele defektów można w ten sposób skutecznie skorygować. A niebagatelną zaletą takich procedur jest fakt, że są znacznie mniej inwazyjne niż klasyczna operacja: nie wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego, okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy, a i ból pozabiegowy jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku zabiegu, wymagającego złamania i ponownego złożenia kości nosa.
Korekta nosa kwasem hialuronowym
Jedną z najbardziej popularnych metod nieoperacyjnej korekty kształtu nosa są zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy, jako substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, jest bezpieczny, dzięki czemu zabieg taki obarczony jest minimalnym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych. Mimo, iż zabieg jest małoinwazyjny, przy jego pomocy można osiągnąć bardzo dobre efekty estetyczne i wyraźnie skorygować kształt nosa: wstrzyknięcie wypełniacza pozwala m.in. usunąć garb nosowy poprzez wyrównanie linii nosa, zamaskować nos zbyt mały czy skorygować nierówności w obrębie budowy nosa.
Pozostałe małoinwazyjne metody
W korekcji kształtu nosa wykorzystywane są również nici liftingujące. Rodzaj zastosowanych nici i ich ułożenie ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta podczas konsultacji przed zabiegiem, a sama procedura przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Korekcja nosa nićmi liftingującymi umożliwia m.in. zrotowanie czubka nosa ku górze, optyczne zwężenie nosa, korektę kształtu grzbietu nosowego czy poprawę napięcia skóry w obrębie bocznej ściany nosa, zastosowanie nici może mieć też wymiar zdrowotny: z ich pomocą możliwe jest poprawienie drożności nosa poprzez poszerzenie jego zastawki.
Kolejną techniką, wykorzystywaną w małoinwazyjnym modelowaniu nosa, są zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej. Przy pomocy preparatów na bazie toksyny botulinowej można zwęzić rozszerzony nosa lub unieść jego czubek – taki zabieg sprawdza się np. w przypadku osób, u których kształt nosa zmienił się pod wpływem procesów starzenia się.
Źródła:
- red. wyd. pol. L. Majewska, "Wypełniacze - ilustrowany przewodnik kliniczny. Podstawy - wskazania - stosowanie", Warszawa, 2018, ISBN: 978-83-85700-99-9
- M. Goisis, "Iniekcje w medycynie estetycznej. Atlas pełnych zabiegów w rejonie twarzy i ciała", Warszawa, 2018, ISBN: 978-83-64737-66-4