Znaczenie badania nasienia w leczeniu niepłodności męskiej

Kłopoty z uzyskaniem potomstwa mają niekiedy swoje źródło w nieprawidłowym funkcjonowaniu męskiej płodności. Szacuje się, że za ok 40% niepłodności par odpowiada czynnik męski, drugie tyle czynnik żeński zaś  pozostałe 20% dotyczy obojga partnerów. Niestety  świadomość troski o męską płodność jest znikoma w naszym społeczeństwie. Po pomoc zgłaszają się głównie pacjenci, u których roczne starania o poczęcie były  nieskuteczne oraz gdy lekarz ginekolog ich partnerki zasugerował badanie nasienia partnera. Tak więc jako, że  niepłodność męska nie daje żadnych objawów panowie często zwlekają z przeprowadzeniem chociażby podstawowej diagnostyki swojej płodności co w przyszłości może skutkować obniżonym potencjałem prokreacyjnym.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Diagnostyka niepłodności

Podstawowym kryterium oceny potencjału płodności mężczyzny jest badanie nasienia (spermatogram, spermiogram), gdzie ocenia się jego cechy biofizyczne: ilość ejakulatu, kolor, pH, lepkość, koncentrację plemników w  mililitrze nasienia, całkowitą liczbę plemników, ich ruchliwość, żywotność. Uzyskujemy również informację o budowie plemników oraz obecności innych komórek takich jak leukocyty czy komórki spermatogenezy. Jednakże należy mieć świadomość iż jednokrotne badanie nasienia nie wystarczy by móc postawić diagnozę.

Badanie należy powtórzyć przynajmniej z jeszcze jednej próbki, zwłaszcza gdy poszczególne parametry są obniżone. Wynika to z fizjologii męskiego układu rozrodczego, z faktu że spermatogeneza (produkcja plemników) trwa ok. 3 miesięcy oraz z uwarunkowań osobniczych pacjenta, gdzie zmiany w jakości nasienia obserwowane są z różnym natężeniem. U niektórych panów mamy do czynienia z dość stabilnym profilem spermiogramu zaś u innych wartości te dość znacznie mogą się różnić. Do interpretacji wyników nasienia należy podchodzić więc z ostrożnością wiedząc, że również niebagatelne znaczenie mają warunki środowiskowe, styl życia pacjenta (aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu, dieta) oraz ogólna kondycja organizmu (lekko podwyższona  temperatura ciała może niekorzystnie wpływać na wyniki badania).

Ważne: Spermiogram jest kluczowym badaniem umożliwiającym ocenę parametrów nasienia, takich jak ilość, kolor, pH, lepkość, koncentracja plemników, ich ruchliwość i żywotność. Daje to kompleksowy obraz zdolności reprodukcyjnych mężczyzny.

Diagnostykę płodności mężczyzn można poszerzyć o:

  • dodatkowe badania ogólnointernistyczne, urologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne
  • badania obrazowe (głównie USG)
  • badania hormonalne, w tym przede wszystkim testosteronu i FSH, testy genetyczne, bakteriologiczne
  • zabiegi diagnostyczne jak np. biopsja jąder

Pamiętaj: Zalecane jest powtarzanie badania spermiogramu, zwłaszcza gdy wyniki pierwszego badania są niepokojące lub pokazują obniżone parametry. Powtarzanie badań plemników pozwala na uzyskanie bardziej wiarygodnych danych dotyczących jakości nasienia, co jest kluczowe dla właściwej diagnozy.

Przyczyny niepłodności męskiej

Niepłodność rozpoznaje się  jako chorobę cywilizacyjną  o złożonej etiologii. Zarówno czynniki środowiskowe jak i genetyczne mogą predysponować do obniżonej płodności. Możemy rozróżnić niepłodność pierwotną  (gdy aktywność seksualna mężczyzny nigdy nie doprowadziła do zapłodnienia u partnerki) lub niepłodność wtórną (do zapłodnienia doszło w przeszłości, aktualnie są trudności).

Do czynników mających negatywny wpływ na płodność mężczyzn zaliczyć należy:

  • przebyte infekcje (rzeżączkowe zapalenie jąder, powikłania po śwince, choroby przenoszone drogą płciową)
  • przebyte operacje w obrębie układu moczowo-płciowego
  • choroby innych układów (układ krążenia, zapalenie nerek, cukrzyca, niedokrwistość, choroby wątroby i trzustki, alkoholizm)
  • czynniki środowiskowe takie jak: wysoka  temperatura prowadząca do przegrzewania jąder ( gorące kąpiele, sauny, długotrwałego siedzenie za kierownicą, przy biurku, przetrzymywania na kolanach laptopa) ciasna bielizna, ciasne spodnie, środki ochronny roślin, barwniki anilinowe
  • zażywanie leków (morfina, kokaina, duże dawki androgenów i kortykosterydów)
  • wiek powyżej 40 roku życia
  • styl życia (stres, palenie tytoniu, otyłość, dieta)

Czy wiesz, że: Niepłodność męska jest zjawiskiem o złożonej przyczynowości, obejmującym czynniki zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Rozumienie tych czynników jest kluczowe dla efektywnego diagnozowania i leczenia.

Leczenie

Ustalenie przyczyny niepłodności narzuca pewne rozwiązania, do których zaliczyć należy:

  • metody chirurgiczne (np. leczenie żylaków powrózka nasiennego, azoospermii obstrukcyjnej)
  • leczenie przeciwzapalne (antybiotykoterapia może zwalczyć infekcje w obrębie układu moczowo-płciowego)
  • terapia farmakologiczna problemów współżycia seksualnego ( zaburzeń erekcji, przedwczesnych wytrysków)
  • terapia hormonalna (suplementacja androgenów)
  • suplementacja mikroelementów i witamin (wit. C, wit. E, koenzym Q-10 i inne antyoksydanty, które zmniejszają fragmentację DNA i wpływają na poprawę jakości nasienia)

Niestety czasem mimo rzetelnie przeprowadzonej diagnostyki płodności nie zawsze uda się uchwycić  prawdziwą przyczynę niepłodności. Dzieje się tak przez wzgląd na naturę tego schorzenia, na jej wieloaspektowy wymiar. Jednak lekarz specjalista zawsze zaproponuje pacjentowi procedury lecznicze zwiększające jego potencjał rozrodczy.

Uwaga: Badanie płodności może prowadzić do zastosowania wielu metod leczniczych, w zależności od zidentyfikowanych przyczyn problemów z płodnością. Metody te obejmują interwencje chirurgiczne, terapie przeciwzapalne, leczenie farmakologiczne zaburzeń seksualnych, terapię hormonalną oraz suplementację mikroelementów i witamin.

Podsumowanie

  • Szacuje się, że około 15% par na świecie ma problemy z niepłodnością, a męskie czynniki są odpowiedzialne za 20-30% tych przypadków, a w 20-30% przypadków współistnieją zarówno męskie, jak i żeńskie czynniki.

  • Wśród czynników ryzyka niepłodności męskiej wymienia się problemy z jądrami, zaburzenia hormonalne, problemy z ejakulacją, a także uszkodzenia DNA plemników. Czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na toksyny czy palenie tytoniu, również odgrywają rolę.

  • Problemy z płodnością mogą występować u mężczyzn w każdym wieku, ale częstość problemów wzrasta z wiekiem, szczególnie po 40. roku życia.

  • Wiele przypadków niepłodności męskiej jest diagnozowanych po roku regularnych, niezabezpieczonych stosunków seksualnych bez ciąży.

  • Techniki wspomaganego rozrodu, takie jak in vitro (IVF) czy wstrzyknięcie pojedynczego plemnika do komórki jajowej (ICSI), mają coraz większe znaczenie w leczeniu niepłodności, szczególnie w kontekście męskich problemów z płodnością.

  • Postępy w medycynie i technologii umożliwiły wielu mężczyznom odzyskanie płodności poprzez leczenie podstawowych przyczyn niepłodności lub za pomocą metod wspomaganego rozrodu.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Seminogram - badanie ogólne nasienia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…