Nos ma ogromny wpływ na to, jak nasza twarz jest odbierana przez innych. Nadmiernie odstający, zbyt duży, nieforemny czy garbaty może być zatem powodem frustracji jego właściciela. Jeśli nos jest przyczyną poważnych kompleksów, warto rozważyć jego operację. W zależności od tego, jakie elementy tego narządu muszą być zmniejszone bądź usunięte, zabiegowi poddaje się nos kostny lub nos chrzęstny. Czym różnią się od siebie poszczególne procedury i co można dzięki nim osiągnąć?
Plastyka nosa kostnego: co to za zabieg?
Poprzez korektę nosa kostnego można dokonać bardzo wyraźnej zmiany w jego wyglądzie: usunąć garb nosowy lub wypełnić wgłębienie w grzbiecie nosa. Możliwe jest również wyrównanie symetrii nosa lub zmiana jego ustawienia w przypadku, gdy jest nadmiernie przekrzywiony w jedną lub w drugą stronę. Korekcja kostnych części nosa bywa także konieczna w sytuacji, gdy narząd ten został zdeformowany w wyniku urazu lub złamania.
Plastykę kostnych części nosa nierzadko przeprowadza się w sytuacji, gdy ten nie funkcjonuje prawidłowo. Pozwala to uniknąć przeprowadzania dwóch operacji i usunąć problemy zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, podczas jednego zabiegu. Podczas operacji plastycznej nosa najczęściej prostuje się jego przegrodę, co udrażnia drogi oddechowe. Możliwe jest również usunięcie polipów z nosa czy poprawienie drożności zatok poprzez zamknięcie perforacji w przegrodzie nosowej, z zastosowaniem specjalnej płytki lub własnej chrząstki pacjenta.
Operacja nosa chrzęstnego
Podczas korekty nosa chrzęstnego można zmienić wygląd tych elementów nosa, które zbudowane są z chrząstki. Najczęściej wybieranymi zabiegami z tej kategorii są zatem operacje czubka nosa, który nierzadko ma duży wpływ na wygląd całego nosa. Podczas zabiegu można go podnieść albo obniżyć. Możliwe jest również jego zwężenie bądź poszerzenie.
Korekta nosa chrzęstnego jest zabiegiem znacznie mniej inwazyjnym od operacji nosa kostnego. O ile plastykę części kostnych zawsze przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, operacje plastyczne nosa chrzęstnego w części przypadków można wykonać jedynie przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.. Rekonwalescencja po takiej operacji trwa również krócej, a efekty widoczne są szybciej niż w przypadku zabiegów, wymagających przebudowy kostnych struktur nosa.
Totalna korekcja metodą na całkowitą zmianę wyglądu nosa
Procedurą, która łączy w sobie przebudowę zarówno kostnej, jak i chrzęstnej części nosa, jest tak zwana totalna korekcja. Podczas takiego zabiegu można w bardzo szerokim zakresie zmienić wygląd nosa: wpłynąć na jego proporcje w stosunku do twarzy, a także proporcje poszczególnych jego części w stosunku do siebie. Możliwe jest także skrócenie lub wydłużenie tego narządu, jak również sprawienie, że jego czubek będzie bardziej zadarty, a nozdrza - inaczej rozstawione.
W trakcie takiej operacji można również skorygować defekty w zakresie budowy nosa: udrożnić go, wyprostować skrzywioną przegrodę czy usunąć inne problemy związane z jego funkcjonowaniem. Innymi słowy, totalna korekcja nosa łączy w sobie wszystkie zmiany, które są możliwe do wprowadzenia podczas operacji jego części kostnej, jak i chrzęstnej.
Źródła:
- Bariş Çakir et al., "Rhinoplasty: Surface Aesthetics and Surgical Techniques" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Aesthetic Surgery Journal, 2013
- Abel-Jan Tasman, "Rhinoplasty - indications and techniques" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), 2008