Brytyjscy naukowcy zauważyli, że lek o nazwie JQ1 spowalnia rozrost jednego z najbardziej agresywnych i niepodatnych na leczenie nowotworów złośliwych (ang. TNBC - triple negative breast cancer). Celem działania leku jest powstrzymywanie adaptacji komórek rakowych do trudnych warunków. W tym przypadku chodzi o przystosowywanie się do braku tlenu. Jest to ważne dlatego, że komórki nowotworu pod wpływem złych warunków zmieniają swoje cechy biologiczne i stają się oporne na leczenie.
JQ1 już wcześniej był wykorzystywany do walki z rakiem, jednak w przypadku tego odkrycia kluczowa jest jego rola w modyfikowaniu odpowiedzi komórek raka na niedobór tlenu. Jego zadaniem jest powstrzymywanie nowotworu przed zmuszaniem organizmu do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, zaopatrujących jego komórki w natlenowaną krew. Okazuje się, że JQ1 skutecznie zmienia działanie 44% genów indukowanych niedotlenieniem, w tym genu CA9. Lek powstrzymuje wiązanie tzw. czynników transkrypcyjnych (HIF-alfa, HIF-beta) z częściami genu odpowiedzialnymi za odpowiedź na niedotlenienie. Dzięki temu nowotwór staje się niedożywiony, nie może się rozrastać i tworzyć przerzutów.
Źródła: Da Motta, L., Ledaki, I., Purshouse, K., Haider, S. i in. (2016). The BET inhibitor JQ1 selectively impairs tumour response to hypoxia and downregulates CA9 and andiogenesis in triple negative brast cancer. Oncogene advance, doi: 10.1038/onc.2016.184, www.onkologia.org.pl