Nowe badania na temat choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka aż 27 milionów dorosłych Amerykanów. Towarzyszą jej takie objawy jak ból, obrzęki i ograniczenie ruchomości stawów. Objawy te początkowo są obecne wyłącznie podczas ruchu, jednak wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się także w spoczynku. W zaawansowanej chorobie stwierdza się wyrośla kostne oraz wysięk w stawach, co prowadzi do zniekształcenia obrysów stawu.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Wyróżnia się wiele czynników, sprzyjających rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów, jednak do tej pory nie udało się określić bezpośredniej przyczyny jej powstawania. Dużym krokiem do zrozumienia istoty choroby są wyniki badań, przeprowadzonych przez Jamesa Kirklanda i współpracowników w The Robert and Arlene Kogod Center on Aging w Mayo Clinic w Rochester. Udowodnili oni, że rozwój choroby jest związany z obecnością starych komórek, które utraciły już zdolność do podziału. 

Badanie polegało na podaniu do stawu kolanowego myszy komórek pobranych z ucha gryzonia. Części zwierząt podawano komórki stare, bez zdolności do podziału, a części komórki młode z zachowaną zdolnością podziałową. Po 10-dniowej obserwacji okazało się, że kolana z wszczepionymi starymi komórkami zaczęły prezentować objawy choroby zwyrodnieniowej. Kolana z młodymi komórkami natomiast takich zmian nie prezentowały.

Opisane wyniki muszą zostać potwierdzone kolejnymi badaniami, jednak pozwalają mieć nadzieję na lepsze poznanie choroby i opracowanie nowych, skutecznych metod terapii choroby zwyrodnieniowej stawów. Obecnie stosowane jest wyłącznie leczenie objawowe lub zastępowanie uszkodzonych stawów protezami. Poznanie przyczyn choroby może sprawić, że możliwe będzie skuteczne zapobieganie i leczenie choroby.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Artroskopowa operacja w zmianach zwyrodnieniowych kolana

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 58

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…