Obiecujące badania nad nową techniką operacji raka jajnika

Nowotwory jajnika leczy się głównie operacyjnie. Aby uzyskać wyleczenie, usunięta powinna być cała masa guza - zazwyczaj o zakresie operacji decydował chirurg na podstawie tego, co widział i wyczuwał rękami podczas zabiegu. Obecnie lokalizowanie komórek nowotworu może stać się znacznie bardziej precyzyjne dzięki odkryciom holenderskich lekarzy.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Naukowcy z Leiden University Medical Center podjęli próby opracowania substancji znakujących komórki nowotworu jajnika. Choć badania nadal jeszcze trwają, prawdopodobnie można już mówić o sukcesie: okazało się, że z użyciem znacznika lekarze usuwali podczas operacji o około 29% więcej tkanek niż wtedy, gdyby działali tylko pod kontrolą wzroku. 

Nie jest jeszcze wiadome, jak na przeżywalność kobiet chorujących na raka jajnika wpłynie zwiększenie ilości resekowanych tkanek. Metoda jest nowa, ale wiadome jest, że pozostawienie części guza skutkować może tym, że rozrośnie się on w przyszłości ponownie. W związku z tym usunięcie większej ilości komórek powinno zwiększyć czas przeżycia operowanych pacjentek.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Jak można lepiej uwidocznić komórki nowotworu jajnika?

Badacze wykorzystali to, że komórki nowotworowe posiadające tzw. receptor kwasu foliowego alfa (FRα) mogą akumulować w swoim wnętrzu znaczniki. W tym przypadku użyto połączenia kwasu foliowego i barwnika fluorescencyjnego, które nazwano OTL38. Obrazowanie ciała pacjentki przy pomocy specjalnej techniki, wykonywane śródoperacyjnie, pokazuje lekarzom gdzie znajdują się komórki guza - czyli określają, jak dużo tkanek należy usunąć podczas operacji raka jajnika. Jak mówi jeden z badaczy opracowujących metodę, dr Alexander L. Vahrmeijer, znacznik uwidacznia nie tylko powierzchnię patologicznych tkanek, ale i wnika na kilka centymetrów wgłąb nich.

Czy metoda okaże się przydatna? Prawdopodobnie tak, ponieważ nawet 9 na 10 raków jajnika posiada wspomniane receptory. Choć występują one również w tkankach prawidłowych, to jednak ich stężenie jest znacznie mniejsze od tego, które jest obserwowane w patologicznych komórkach.

Opracowano na podstawie: www.medicalnewstoday.com


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne predyspozycji do raka jajnika

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…