Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, zwane też łokciem golfisty, to zespół dolegliwości ulokowanych po wewnętrznej stronie stawu łokciowego, na które narzeka ok. 0,4% populacji między 20 a 49 r.ż., jak podaje portal coreperformance.pl. Po raz pierwszy zostało opisane w 1882 r. przez dr Henry’ego J. Morrisa.
Problem ten często dotyka sportowców, których dyscyplina wymaga cyklicznego rzucania piłki, dźwigania ciężaru lub wspinania się. Może również dotyczyć osób na co dzień wykonujących prace manualne, takie jak stolarstwo, malarstwo czy praca w ogródku.
Nadrzędną przyczyną łokcia golfisty jest przewlekłe obciążanie mięśni zginających nadgarstek i pronujących przedramię, czyli m.in. mięśnia nawrotnego obłego, m.zginacza łokciowego nadgarstka i m.zginacza promieniowego nadgarstka, które mają wspólny przyczep kostny na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej. Cyklicznie przeciążane mięśnie przestają odpoczywać, są ciągle napięte i, w rezultacie, dochodzi do mikrouszkodzeń w ich włóknach. Zaburza się struktura kolagenowa ścięgien, tworzą się nowe naczynia krwionośne i nerwy, wrażliwe na bodźce mechaniczne i chemiczne. A dodatkowo prof. Andrey Karolev, wiceprzewodniczący Russian Arthroscopic Society, podaje, że w 50% przypadkach łokcia golfisty zajęty procesem chorobowym jest również nerw łokciowy, który może zostać uciśnięty przez przerośnięte mięśnie, np. m.trójgłowy ramienia.
Objawy łokcia golfisty
U każdego mogą występować inne dolegliwości, jednak do najczęstszych zalicza się ból przyśrodkowej okolicy łokcia, promieniujący wzdłuż wewnętrznej strony przedramienia czasami nawet do IV i V palca dłoni. Problem nasila się w trakcie oporowanego zgięcia, łokcia, nadgarstka i palców oraz pronacji przedramienia np. w trakcie chwycenia, ściskania i rzucania piłki, uściśnięcia dłoni, obrócenia klamki lub dźwignięcia zakupów.
Niektórzy zgłaszają uczucie sztywności w łokciu, szczególnie rano po przebudzeniu się lub po dłuższym unieruchomieniu. Poza tym pacjenci skarżą się na dużą wrażliwość i tkliwość nadkłykcia przyśrodkowego w trakcie dotyku lub ucisku bolesnego miejsca.
W zależności od fazy zaawansowania choroby ból może być nieduży i występować tylko na początku ruchu albo być tak duży i dotkliwy, że uniemożliwi kontynuowanie czynności. W skrajnych przypadkach ból może występować nawet w spoczynku. Dlatego bardzo często pacjenci zaczynają unikać wykonywania bolesnych czynności, co w efekcie może prowadzić do osłabienia mięśni dłoniowo zginających nadgarstek i pronujących (czyli obracających do wewnątrz) przedramię.
Objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, w celu ich zdiagnozowania i podjęcia odpowiedniego leczenia. W trakcie badania lekarz może wykonać badanie przedmiotowe, oparte na testach prowokujących ból łokcia golfisty (np. odwrócony test Cozena). Badaniem obrazowym potwierdzającym zmiany w strukturach ścięgnistych jest USG lub MRI, a wykonanie zdjęcia RTG wykaże, czy w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej są zmiany zwyrodnieniowe lub zwapnienia. Badaniem rzadko stosowanym, ale obiektywnym, jest badanie histopatologiczne, czyli tkankowe. Musi być pobrany materiał do badania. W zmienionej chorobowo tkance włókna kolagenu są ułożone bezwładnie, mają inny odcień i są cieńsze. A ilość naczyń krwionośnych jest zwiększona.
Źródło: Kwartalnik Ortopedyczny