Łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to problem, który dotyczy 1% - 3% społeczeństwa, w tym 15% osób czynnych zawodowo wykonujących prace manualne (wg lekarzy z The Orthopedic Institute of Wisconsin) oraz tylko 10% sportowców grających zawodowo w tenisa. Jednak badania przeprowadzone przez P.A. Hume w 2006 oraz D. Mackay w 2003 sugerują, że od 40% do 50% osób rekreacyjnie uprawiających sport odczuje dolegliwości ze strony łokcia tenisisty w ciągu swojego życia.
Nazwa ta po raz pierwszy została użyta przez H.P. Major’a w 1883 r. Łokieć tenisisty jest ogólnym określeniem zespołu objawów bólowych występujących po bocznej stronie łokcia. Przyczyną ich występowania jest przede wszystkim stan przewlekłego napięcia i przeciążenia powodującego powstawanie mikrourazów w ścięgnach mięśni prostowników przy ich przyczepie do nadkłykcia bocznego. Uszkodzone ścięgna nie są prawidłowo ukrwione i odżywione, może dochodzić do ich obrzęknięcia, a nawet zwapnienia.
Innymi przyczynami łokcia tenisisty mogą być: zbyt słabe mięśnie prostowniki, ogólnoustrojowe obrzęki tkanek powodujące ucisk na nerwy w okolicach stawu łokciowego, a nawet zaburzenia w ustawieniu i funkcjonowaniu obręczy barkowej czy kręgosłupa szyjnego.
Objawy łokcia tenisisty
Ból występuje na zewnętrznej stronie łokcia. Może być palący, samoistny i ciągły, najczęściej nasilający się w trakcie naciśnięcia na nadkłykieć, zaciśnięcia dłoni lub w trakcie oporowanego zgięcia grzbietowego nadgarstka np.przy chwytaniu i dźwignięciu jakiegoś przedmiotu. Objawy pojawiają się także przy ruchach skrętnych nadgarstka, np. przy wykonywaniu takich czynności jak zamiatanie czy odkręcanie słoików oraz przy próbie „otwarcia” dłoni z szerokim rozstawieniem palców.
Niektórzy pacjenci odczuwają poranną sztywność w łokciu, która mija po rozruszaniu. Czasami widoczny jest obrzęk zewnętrznej strony stawu łokciowego, ale wg obserwacji dr Nirschl’a, występuje on rzadko.
Objawy bólowe nie ograniczają się wyłącznie do łokcia. Często ból promieniuje po zewnętrznej stronie przedramienia aż do nadgarstka. Mięśnie w tej okolicy mogą być wyraźnie napięte, a ich uciśnięcie również będzie bolesne.
Dolegliwości mogą spowodować, że nawet utrzymanie stosunkowo lekkiego przedmiotu w dłoni może być dla pacjenta niewykonalne, a siła uścisku dłoni będzie wyraźnie zmniejszona. Dr E.R. Dorf w 2007 r. porównał siłę uścisku dłoni w zależności od ustawienia łokcia (w wyproście i w zgięciu). Badania wykazały, że wśród 81 pacjentów cierpiących na łokieć tenisisty wszyscy mieli o 50% zmniejszoną siłę uścisku dłoni na wyprostowanym łokciu, w porównaniu ze „zdrową” ręką.
Łokieć tenisisty jest bolesnym i nawracającym problemem. Pacjenci często pomagają sobie nosząc wokół stawu opaskę uciskową lub ortezę odciążającą. Wówczas rzeczywiście najczęściej objawy bólowe są mniejsze. Jednak jeśli problem sam nie ustąpi mimo odciążenia stawu i unikania czynności wywołujących ból, należy zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Testem diagnozującym łokieć tenisisty jest Test Thomsona. Innymi badającymi bolesność bocznego przedziału stawu łokciowego jest Test Milla oraz Test Cozena. Lekarz może dodatkowo zalecić wykonanie badania obrazowego, np.USG lub MRI, które wykażą uszkodzenia lub stan zapalny tkanek miękkich lub wykonanie zdjęcia RTG, które oceni stan kostny stawu łokciowego. Aby obiektywnie zbadać siłę mięśniową mięśni prostowników nadgarstka i palców wykonuje się badanie EMG, czyli elektromiografię, w trakcie którego oceniane jest przewodnictwo nerwowo-mięśniowe badanych mięśni.
Źródło: The Sports Physiotherapist
Źródła:
- Centrum Medyczne KORE, "Łokieć tenisisty – jak wyleczyć?" (centrum-kore.pl), https://centrum-kore.pl/lokiec-tenisisty-leczenie-bol-lokcia-przyczyny-poznan/