Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn

Nieotrzymanie moczu dotyka rzadziej mężczyzn, niż kobiety, ale i tak jest traktowane przez panów jak wstydliwy problem, z powodu którego unika się lekarza. Tymczasem zaniedbanie leczenia może prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego warto skorzystać z konsultacji lekarskiej od razu, gdy pojawią się objawy nieotrzymania moczu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

W badaniu prowadzonym kilka lat temu przez TNS OBOP okazało się, że nieotrzymanie moczu (NTM) zostało uznane przez 30% Polaków za najbardziej krępującą dolegliwość. Nic dziwnego, że chorzy, a szczególnie mężczyźni, odwlekają najdłużej, jak tylko mogą wizytę u lekarza. 58% chorych wolało na początku leczyć się samemu, zażywając preparaty roślinne, a w tej grupie było aż 78% mężczyzn.

Problem nietrzymania moczu wcale nie jest marginalny. Statystyki pokazują, że na tę dolegliwość cierpi blisko jedna trzecia mężczyzn po 80 roku życia. W raporcie „Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2015” stwierdza się nawet, że u 39% panów występuje co najmniej jedno zdarzenie nietrzymania moczu w ciągu 12 miesięcy. Z danych NFZ wynika, że w 2014 roku wydano na leczenie pacjentów cierpiących na NTM 353 702 789 zł, czyli o 7% więcej, niż w 2013 roku.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – objawy

Definicja nietrzymania moczu (NTM) została ściśle określona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i przez Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji (ICS). Mówi ona, że NTM to niezależny od woli wyciek moczu z pęcherza moczowego, stanowiący problem estetyczny, higieniczny i społeczny.

Wyróżnia się trzy typy przewlekłego nietrzymania moczu i w zależności od tego, można obserwować różne objawy schorzenia:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – często występuje w rezultacie osłabienia mięśni dna miednicy. Efektem jest brak prawidłowego zaciskania cewki moczowej. Objaw tego rodzaju NTM to nietrzymanie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania, podnoszenia ciężkich przedmiotów, a zdarza się nawet, że przy zmianie pozycji ciała;
  • nietrzymanie moczu z nagłym parciem – pojawia się przy nieprawidłowej i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Ten ostatni kurczy się zbyt wcześnie, zanim otrzyma sygnał z mózgu. Głównym objawem jest pojawiająca się nagle potrzeba oddania moczu, a chwilę później rzeczywiście dochodzi do jego wypływu. Takie nietrzymanie moczu może się pojawiać w różnych sytuacjach, np. przy zmianie pozycji ciała, przy dźwiękach lejącej się wody, a nawet podczas stosunku płciowego. Przyczyną tej dolegliwości może być choroba gruczołu krokowego, zapalenie pęcherza, a nawet choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane). Gdy nie można określić przyczyny NTM z parciem, mówi się wtedy o zespole nadpobudliwego pęcherza;
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – często pojawia się w przypadku powiększonego gruczołu krokowego. Ten typ nietrzymania moczu wiąże się z przeszkodą w jego odpływie z pęcherza, który jest nie tylko rozciągnięty, ale także przepełniony. Wtedy mocz okresowo, a nawet stale może wyciekać.

Gdy któryś z wymienionych objawów nietrzymania moczu będzie się powtarzał, nie wolno tego lekceważyć i należy bezwzględnie udać się do lekarza.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 46

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…