Objawy stulejki - jak rozpoznać schorzenie?

Stulejka to najczęstsza nieprawidłowość w budowie napletka, która wbrew pozorom stanowi poważny problem psychologiczno-społeczny. Jest częstą przyczyną zaburzeń wzwodu, uniemożliwiając tym samym współżycie i nierzadko prowadząc do zaburzeń o charakterze depresyjnym. Istotne znaczenie ma więc szybkie zdiagnozowanie schorzenia i zastosowanie odpowiedniej terapii, co pozwoli uniknąć groźnych powikłań.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Mianem stulejki (łac. phimosis) określa się zwężenie ujścia napletka, które utrudnia lub uniemożliwia jego zsuwanie poza żołądź prącia. O wspomnianej patologii mówimy również w momencie, gdy podczas wzwodu, udaje się odprowadzić napletek do rowka zażołędnego, ale jest on napięty i prowadzi do dolegliwości bólowych w trakcie stosunku. Występuje w postaci wrodzonej oraz nabytej, dotyczy 12% nieobrzezanych mężczyzn i może pojawić się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. U podstaw wrodzonej postaci opisywanego schorzenia leżą uwarunkowania genetyczne. Z kolei, do rozwoju stulejki nabytej dochodzi w następstwie urazu, niewłaściwej pielęgnacji w okresie niemowlęcym, nieprzestrzegania zasad higieny, cukrzycy, łuszczycy, a także stanów zapalnych w obrębie cewki moczowej, napletka oraz żołędzi. 

Bagatelizowanie stulejki prowadzi zwykle do jeszcze większego pogłębiania się problemu. Przewlekłe schorzenie powoduje bowiem powstawanie mikropęknięć w obrębie napletka, co stymuluje proces bliznowacenia. W konsekwencji, następuje powiększanie się stulejki, które w ostateczności może być przyczyną krytycznego zarośnięcia napletka i powodować trudności z oddawaniem moczu lub jego całkowite zatrzymanie. Co więcej, w trakcie stosunku  może dojść do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym, prowadzącego do rozwoju załupka (łac. paraphimosis), który wymaga doraźnego leczenia chirurgicznego.

Jakie są objawy stulejki?

U najmłodszych pacjentów w przypadku występowania stulejki nierzadko występują dolegliwości bólowe podczas mikcji, czemu może towarzyszyć uczucie pieczenia. Powoduje to wstrzymywanie oddawania moczu, czego konsekwencją jest brak stymulacji napletka do wzrostu w następstwie jego mechanicznego rozciągania. Ponadto, wśród typowych objawów stulejki, obserwowanych we wszystkich grupach wiekowych, znajdują się: zaczerwienienie napletka oraz nieprzyjemny zapach. Problemy z odprowadzeniem napletka utrudniają usuwanie gromadzącej się pod nim mastki, co w konsekwencji powoduje zaleganie wydzieliny bakterii oraz innych drobnoustrojów i skutkuje rozwojem stanów zapalnych, często o charakterze nawrotowym. Tego typu sytuacje stanowią swego rodzaju zagrożenie, ponieważ mogą prowadzić do zakażenia dróg moczowych na drodze wstępującej.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że stany zapalne stanowią niebezpieczeństwo również dla partnerki, ponieważ patogeny mogą być przekazywane podczas stosunku i wywoływać infekcje dróg moczowych i żeńskich narządów płciowych. Ciągłe drażnienie wewnętrznej powierzchni napletka oraz żołędzi wiąże się z ryzykiem rozwoju zwężenia w obrębie zewnętrznego ujścia cewki moczowej, a nawet stanów przednowotworowych.

Kolejnym symptomem opisywanego schorzenia jest ból, a zwłaszcza ten, występujący podczas współżycia, co utrudnia prowadzenie prawidłowego życia seksualnego i odczuwanie doznań. Dolegliwości bólowe uniemożliwiają utrzymywanie prawidłowej higieny, sprzyjając tym samym rozwojowi wspomnianych już wcześniej stanów zapalnych, których konsekwencją jest obrzęk napletka.

Leczenie stulejki u dzieci polega zwykle na zastosowaniu metod zachowawczych, natomiast u dorosłych konieczne jest wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego. Należy jednak pamiętać, że przed operacją konieczne jest wyleczenie współistniejącego zapalenia, co ma istotne znaczenie dla okresu pooperacyjnego i efektów zastosowanej terapii.

Źródło: Andrzej Borkowski, "Urologia - podręcznik dla studentów medycyny", wyd. 2, PZWL, Warszawa, 2015, ISBN: 978-83-200-4924-4

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…