Zgodnie ze swoją nazwą, łagodny przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego. Nie oznacza to jednak, że obecność tej jednostki u pacjenta nie prowadzi do żadnych problemów – chorzy doświadczać mogą np. zwiększenia częstości mikcji, odczuwać zaleganie moczu w pęcherzu czy mieć trudności z rozpoczęciem mikcji. Ze względu na takie problemy, lekarze wciąż analizują przyczyny i możliwości leczenia łagodnego przerostu prostaty.
Odkryto mechanizm, mogący mieć wpływ na rozwój łagodnego przerostu prostaty
Jedne z najnowszych badań nad schorzeniem prowadzili naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston. Analizy przeprowadzono u myszy, u których usunięto z części ich komórek nabłonka prostaty receptory dla androgenów. Receptor ten jest dość istotny w patogenezie łagodnego przerostu prostaty z tego względu, że to właśnie androgeny stymulują komórki gruczołu krokowego do zwiększania swoich wymiarów.
Teoretycznie usunięcie receptorów dla androgenów powinno przynosić korzystne rezultaty, w praktyce okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być. Autorzy badania zauważyli, że w części komórek, które fizjologicznie nie mają takich właściwości, usunięcie receptora wiązało się ze zwiększeniem przez nie produkcji różnych mediatorów stanu zapalnego. Oprócz tego dochodziło również do zmniejszenia zwartości połączeń międzykomórkowych. Ostatecznym efektem likwidacji receptorów dla męskich hormonów płciowych był napływ komórek układu odpornościowego, poza tym zauważono, że wśród wydzielanych substancji była interleukina 1 – mediator, który może uwalniać czynniki wzrostu stymulujące rozrost komórek prostaty.
Odkrycia powiązane są z innymi doniesieniami, według których w przypadku zapalenia gruczołu krokowego dochodzi do zmniejszania się ilości receptorów dla androgenów w komórkach tego narządu. Prace naukowców z Baylor College of Medicine w pewien sposób rzucają nowe światło na leczenie łagodnego przerostu prostaty. Możliwe jest bowiem, że chorzy powinni otrzymywać nie tylko leki blokujące działanie androgenów, ale i preparaty o działaniu przeciwzapalnym.
Źródła: www.medicalnewstoday.com; www.sciencedirect.com