Twórcą idei zastosowania nici liftingujących i podwieszania tkanek w medycynie estetycznej jest wybitny chirurg plastyk doktor Marlen Sulamanidze, który jest właścicielem firmy Aptos. Ponad dwadzieścia lat temu wpadł na pomysł zastosowania nici chirurgicznych w liftingu twarzy. Nierozpuszczalne nici polipropylenowe zostały wprowadzone na rynek w 1998 roku. Pierwsze zabiegi wykonywano z wykorzystaniem nici gładkich, co zmuszało chirurgów do ich podwieszania i wykonywania minimalnych nacięć na skórze. Technika ta z dobrym skutkiem wykorzystywana jest w niektórych zabiegach do dziś. Wyniki liftingu okazały się tak dobre, że postanowiono rozwijać tą metodę, czego efektem było opracowanie specjalnych mikrowypustów ułożonych jedno- lub dwukierunkowo wzdłuż nici oraz rozwój oferty nici wchłanialnych. Dzięki nim implantacja możliwa jest bez przyszywania nici do tkanek miękkich.
Kolejnym wynalazkiem doktora Sulamanidze było zespolenie nici z parą specjalistycznych igieł, co znacznie poprawiło metody ich implantacji. Takie połączenie pozwala nadawać dowolny kierunek niciom wszczepianym podskórnie. Możliwe jest tworzenie pętli grupujących tkanki i przeprowadzanie skutecznego liftingu we wszystkich obszarach twarzy, a szczególnie w okolicach brwi, kości jarzmowej i podbródka oraz nadawanie twarzy objętości, a nawet korekcja owalu. Efekty podobne do operacji plastycznych uzyskuje się wykonując jedno wkłucie oraz jedno lub dwa punkty wykłucia igły.
Jak działają nici Aptos?
Nici Aptos działają dwukierunkowo. Podstawą ich skuteczności jest odpowiedni dobór nici do korekcji wyglądu poszczególnych obszarów twarzy i ciała. Zabiegom mogą poddawać się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nici implantowane są podskórnie. Dzięki mikrowypustom lub specjalnej budowie przestrzennej przypominającej spiralę lub warkocz, nici utrzymują tkanki we właściwej pozycji. Zakotwiczenie nici w tkankach za pomocą mikrowypustów umożliwia grupowanie tkanek, przemieszczanie ich na właściwą pozycję oraz unoszenie, czyli lifting. Specjalna metoda armirowania, tj. tworzenia podskórnego szkieletu utrzymującego opadające tkanki, nadaje twarzy objętości. Drugą komponentą skuteczności nici Aptos jest materiał, z które są wytwarzane. Bazą tych nici jest bioresorbowalna mieszanina wykonana z wchłanialnego kopolimeru kwasu L-polimlekowego i kaprolaktonu (L-lactic-e-caprolactone). Dzięki właściwościom biochemicznym nici te posiadają dodatkowe działanie rewitalizujące na otaczające tkanki. Długotrwały efekt liftingujący zawdzięczany jest pobudzeniu produkcji własnego kolagenu.
Nici Aptos Excellence
Excellence to linia bioresorbowalnych nici Aptos do armirowania twarzy i ciała. Obecnie nici te zostały znacznie udoskonalone w stosunku do tych, które były wprowadzone na rynek jako pierwsze. Mają zmodyfikowaną grubość mikrowypustów, ich rozmieszczenie wzdłuż nici oraz kąt mocowania. Traumatyczność zabiegu ograniczona jest do minimum, dlatego że korekcja całej twarzy może być przeprowadzona z tylko jednego wkłucia. Przy wyborze dłuższych nici wkłucie wykonuje się na granicy linii włosów, dzięki temu jest niewidoczne nawet bezpośrednio po zabiegu. Ponadto stosowane mikrokaniule posiadają bezurazowy koniec opracowany specjalnie na potrzeby serii nici Excellence, dzięki czemu przenikają przez tkanki bez ich uszkadzania. W niciach Aptos Excellence Visage nowe typy wypustów mocowane są naprzeciw siebie tworząc spiralę wokół nici. Każdy z wypustów skierowany jest w inną stronę, dzięki czemu nici są mocno zakotwiczone w tkance podskórnej. Implantacja nici Excellence Visage stosowana jest najczęściej na policzki w celu usunięcia objawów starzenia w postaci grawitacyjnych przemieszczeń tkanek i likwiduje np. „chomiki”. Są to jedne z dłuższych nici w ofercie (15 cm). Nici Excellence Elegance posiadają tradycyjnie ułożone wypusty i specjalną igłę prowadnicę, która minimalizuje liczbę punktów wkłuć. Nici te umieszczane są podskórnie w tkankach miękkich i służą do armirowania, jednak efekt liftingu jest delikatniejszy niż w przypadku poprzednich.
Linia Excellence Contour
Nici Excellence Contour to nowy typ nici. Są one znacznie cieńsze, a zamiast wypustów posiadają węzełki mocujące je w tkance podskórnej. Przeznaczone są do korekcji skóry tych w obszarach, gdzie jest ona szczególnie delikatna, np. wokół oczu, ust, na szyi i dekolcie. Nici Excellence Body dedykowane są przede wszystkim do liftingu, czyli unoszenia tkanek. Stosowane są u pacjentów chcących poprawić wygląd ciała. Wypusty są takie same jak w Excellence Visage. Nici wszczepiane są w linii prostej, ale dzięki silnemu zakotwiczeniu w tkankach mogą je przesuwać i naprowadzać na właściwe położenie. Implantację wykonuje się za pomocą atraumatycznych tępo zakończonych kaniul jedynie przez punkty wkłucia, bez ich wykłuwania. Zabiegi liftingu przeprowadza się na wewnętrznej stronie ramion i ud. Za jego pomocą można wygładzić fałdy nadkolanowe oraz unieść i wymodelować piersi. Zabieg doskonale sprawdza się u pacjentów z utratą jędrności, opadaniem tkanek i zmniejszeniem ilości podściółki tłuszczowej. Bardzo dobre efekty daje w obszarach, gdzie skóra jest gruba i objęta cellulitem.
Nici Aptos Light Lift
Linię nici Light Lift wyróżnia obecność igły prowadzącej, która jest wysoce wyspecjalizowana, dostosowana do danego obszaru zabiegowego i techniki implantacji. Podobnie jak poprzednie propozycje, również te nici są biowchłanialne oraz zaopatrzone w mikrowypusty kotwiczące je w tkankach. Nić Light Lift Thread 2G przymocowana jest do dwóch czasowo złączonych, jednostronnie ostrych igieł. Przy pomocy tego zestawu wykonuje się jedno wkłucie, a następnie po wprowadzeniu igły na odpowiednią głębokość zostaje ona rozłączona tworząc dwie niezależne igły. Dzięki tej metodzie uzyskuje się bardzo mocny i trwały lifting. Nić z podwójną igłą bardzo dobrze sprawdza się podczas korekcji obszaru brwi, linii żuchwy i podbródka. Może być stosowana dla nadania objętości w obszarze kości policzkowej. Natomiast nić Light Lift Needle 2G posiada podwójną igłę, ale obustronnie ostrą oraz dwukierunkowe wypusty. Zestaw pozwala na podskórne wszczepienie nici i swobodne tworzenie jej wektorów. Utworzone przez nią pętle i koła doskonale zabezpieczają tkanki miękkie przed przemieszczeniem i stabilnie utrzymują w oczekiwanym położeniu. Zabieg nadaje objętości policzkom oraz umożliwia lifting żuchwy i modelowanie podbródka.
Nici Aptos Light Lift Spring korzystają z odmiennej technologii, w której materiał szewny w kształcie małych sprężynek mocowany jest wokół igły. Nici te implantowane są w okolice twarzy w celu likwidacji opadających kącików ust i usunięcia zmarszczek określanych jako „linie marionetki”.
W ofercie firmy Aptos znajduje się również instrument Light Lift Wire. Jest to stalowa nić tnąca zaopatrzona w igłę. Przyrząd ten wprowadza się podskórnie w celu uwolnienia głębokich zmarszczek i blizn od zrostów z tkankami położonymi niżej. Służy także do wyrównania powierzchni skóry i tkanki podskórnej po nieudanych zabiegach liposukcji. Podczas zabiegu nie ma konieczności nacinania skóry, gdyż specjalnie zaprojektowany instrument Aptos Wire wprowadzany jest w tkankę podskórną jedynie przez punkty wkłucia.
Lifting z wykorzystaniem nici Aptos - efekty
Bogata oferta i indywidualnie dostosowana metoda implantacji nici znajduje odzwierciedlenie w bardzo dobrych efektach. Lekarze mają do dyspozycji ponad 20 produktów i ponad 50 metod zabiegowych, dzięki czemu mogą elastycznie dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Nici Aptos zostały tak zaprojektowane, aby zabiegi liftingu były jak najmniej inwazyjne i bardzo bezpieczne. Większość z nich wykonywana jest tylko z jednego wkłucia umiejscowionego na granicy linii włosów. Ta metodologia spełnia wymagania pacjentów aktywnych, którzy nie mają czasu na rekonwalescencję i zaraz po zabiegu chcą wrócić do swoich codziennych obowiązków.
Efekt liftingu widoczny jest od razu po zabiegu, jednak na pełny rezultat trzeba poczekać 2-3 tygodnie. Niewielkiego stopnia opuchnięcie skóry i jej zaczerwienienie może utrzymywać się do kilku dni po zabiegu i ustępuje samoistnie. Do całkowitego rozpuszczenia nici dochodzi po upływie roku od implantacji. Podczas rozpuszczania się nici następuje uwalnianie kwasu mlekowego, który dodatkowo rewitalizuje tkanki i wzmacnia ich strukturę, dlatego korzystny efekt liftingu utrzymuje się do 2 lat, co zależne jest od wyjściowej kondycji skóry i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Opracowanie całej twarzy trwa około 30-40 minut, a pojedynczej strefy zabiegowej zaledwie 10-15 minut. Po zabiegu, przez 2-3 tygodnie należy unikać rozgrzewania i masażu okolicy poddanej zabiegowi oraz powstrzymać się od wykonywania intensywnej gestykulacji wykorzystującej mimikę twarzy. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do implantacji nici Aptos. Trzeba jedynie odstawić leki spowalniające krzepnienie krwi. Nie wykonuje się zabiegu u pacjentów z ciężkimi i przewlekłymi chorobami, u kobiet ciężarnych oraz w przypadku infekcji skóry w okolicy planowanego zabiegu.
Nici Aptos - cena zabiegu
Koszt zabiegu z wykorzystaniem nićmi Aptos zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest obszar ciała, jaki chcemy ujędrnić. Za usuwanie tak zwanych chomików zapłacimy średnio około 2000 zł. Z podobnym wydatkiem wiąże się usuwanie zmarszczek poziomych czoła. Droższą procedurą jest redukcja podwójnego podbródka nićmi Aptos. Taki zabieg kosztuje od 500 do nawet 6000 zł.
Źródła:
- M. A. Sulamanidze et al., "Facial lifting with APTOS threads" (www.researchgate.net), International Journal of Cosmetic Surgery and Aesthetic Dermatology, 2001
- M. A. Sulamanidze, G. Sulamanidze, "APTOS Suture Lifting Methods: 10 Years of Experience" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Clinics in Plastic Surgery, 2009