Niepożądanych efektów można jednak skutecznie unikać. W tym celu zaraz po zdjęciu opatrunków i szwów - czyli około siedem-osiem dni po zabiegu - pacjent dostaje specjalną opaskę na głowę. Jest ona wykonana z elastycznego materiału i ma zapobiegać powstawaniu krwiaków lub cofaniu się efektów operacji. Pełni również funkcję ochronną, nie dopuszczając do urazów uszu podczas snu.
Taką opaskę należy nosić przez około miesiąc. O tym, jak długo i przez ile godzin w ciągu dnia pacjent ma jej używać, decyduje lekarz. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania, czas ten może być inny u różnych osób. Zdarza się, że niektórzy pacjenci mogą w ogóle pominąć noszenie opaski w ciągu dnia i zakładać ją tylko na noc. Czasami lekarz skraca czas jej używania do dwóch tygodni lub wydłuża do sześciu.
Zazwyczaj przez pierwsze dwa tygodnie zaleca się zakładać opaskę na cały dzień i noc. Następnie jeżeli lekarz wyrazi zgodę, trzeba będzie ją nosić jedynie w nocy.
Naumann, A. (2008). Otoplasty – techniques, characteristics and risks. GMS Current Topics in Otorhinolaryngology, Head and Neck Surgery, 6: Doc04.