Opaska żołądkowa a ciąża

Najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości jest bez wątpienia leczenie chirurgiczne. Jedną z najpopularniejszych metod jest założenie regulowanej opaski, która ogranicza pojemność żołądka. Pacjent po takim zabiegu może przyjąć jednorazowo niewielką ilość pokarmu, co prowadzi do znacznego spadku masy ciała. Niestety nie każda chętna osoba może poddać się operacji bariatrycznej. Czy wśród przeciwwskazań wymienia się również ciążę?

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Kobiety otyłe czesto mają trudności z zajściem w ciążę, co jest wynikiem między innymi zahamowania czynności owulacyjnej. Zmniejszenie masy ciała pozwala na odwrócenie tych zmian i wzrost prawdopodobieństwa poczęcia. Autorzy licznych publikacji nie są zgodni co do okresu po zabiegu bariatrycznym, po którym można bezpiecznie zajść w ciążę, jednak szacuje się go na około 12-18 miesięcy. Wcześniejsze poczęcie jest niebezpieczne, ponieważ podczas pierwszego roku od zabiegu dochodzi do największego spadku masy ciała i mogą wystąpić niedobory witamin czy składników mineralnych, które są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. 

Zmniejszenie żołądka a ciąża

Jak można się tego domyślić, ciąża jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia jakiegokolwiek zabiegu bariatrycznego. Również zajście w ciążę w trakcie terapii regulowaną opaską żołądkową jest niewskazane. Opaska mogłaby bowiem zmienić swoje położenie, doprowadzając np. do ostrych wymiotów. Jedno z badań wskazuje, że tego rodzaju problemy dotyczą nawet 1/4 ciężarnych kobiet z opaską żołądkową. Z tego względu pacjentki w trakcie leczenia powinny chęć zajścia w ciążę skonsultować z lekarzem prowadzącym. Dzięki temu, że opaskę można zdjąć, raz założona absolutnie nie przekreśla szans na poczęcie. Należy jednak mieć na uwadze, że kobiety, które mocno schudły dzięki zabiegom bariatrycznym i planują macierzyństwo, powinny znajdować się pod opieką bariatry, dietetyka oraz oczywiście ginekologa. Pomoże to zapobiec wystąpieniu ewentualnych komplikacji.

Opieka dietetyczna - dlaczego jest tak ważna?

Założona opaska żołądkowa oraz inne zabiegi bariatryczne mogą stać się przyczyną nieprawidłowego wchłaniania i niedoborów żelaza, witaminy D czy B12. W okresie starań o dziecko oraz już w ciąży, pacjentki po operacji bariatrycznej powinny być szczególnie czujnie monitorowane. Konieczne jest opracowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacja pierwiastków, których w organizmie jest zbyt mało. Niezwykle istotne jest przyjmowanie przez kobietę kwasu foliowego, który zabezpiecza przed powstaniem wad cewy nerwowej. Nieprawidłowa dieta oraz brak suplementacji mogą prowadzić do zbyt niskiej masy urodzeniowej, porodu przedwczesnego, krzywicy czy niedoboru wapnia u dziecka.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Założenie regulowanej opaski żołądkowej chirurgicznie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 58

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…