Operacja odstających uszu - zalecenia pozabiegowe

Jak podaje portal medscape.com, nawet 5% ludzi posiada jakieś defekty w obrębie swoich uszu. Wśród nich, jednym z najczęstszych problemów jest nadmierne ich odstawanie. Korektę wykonuje się operacyjnie, jednak oczywiście nie jest to koniec leczenia - jak należy więc postępować już po wykonanym zabiegu?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Korekta odstających uszu to jedna z częstszych przyczyn wykonywania otoplastyki. Najlepsze efekty uzyskiwane są wtedy, kiedy zabieg przeprowadzany jest w wieku dziecięcym: procesy wzrostowe nie są jeszcze zakończone, wobec czego można nimi odpowiednio pokierować tak, by uzyskać oczekiwany kształt ucha (nie ogranicza to oczywiście możliwości wykonywania plastyki u osób dorosłych). 

By leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty, konieczne są pewne zachowania, o których zawsze informuje lekarz przeprowadzający zabieg.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Wskazania pozabiegowe po operacji odstających uszu

Zaopatrzenie rany. Bezpośrednio po zabiegu zostaje założony opatrunek, którego noszenie jest konieczne przez okres około tygodnia. Ważne, by nie był on założony zbyt mocno - nadmierny ucisk sprzyja występowaniu stanu zapalnego, mógłby też niekorzystnie odbić się na kształcie operowanych wcześniej struktur. Ochraniać ma on ranę przed infekcją, z tego powodu w okresie noszenia opatrunku pacjent nie powinien myć włosów (wilgoć sprzyja rozwojowi patogenów). Po tym czasie jak najbardziej można myć głowę, należy też oczyszczać okolicę miejsca operowanego - właściwa higiena nie dopuszcza do zakażenia, konieczne jest jednak dokładne osuszenie omawianej okolicy.

Usunięcie szwów. Tych, które założono we wnętrzu ucha, nie usuwa się. Zewnętrzne z kolei zwykle są samorozpuszczalne, jeśli jednak użyto innych, zdejmuje się je po okresie około tygodnia.

Ochrona po usunięciu opatrunku. Na noc zaleca się zakładanie opaski na głowę. Podczas snu człowiek nie jest w stanie kontrolować swoich ruchów, więc metoda służy temu, by uszy nie uległy odkształceniu.

Aktywność sportowa. Pacjentom zaleca się unikanie sportów kontaktowych i grupowych, takich jak koszykówka, siatkówka, przez okres 6-8, czasem nawet 12 tygodni. Podobne ograniczenie dotyczy pływania i innych form aktywności, których trenowanie stanowiłoby ryzyko wystąpienia urazu uszu.

Powrót do życia codziennego. W przypadku osób dorosłych, wystarczający jest zazwyczaj tydzień odpoczynku w domu. Jeżeli chodzi o dzieci, niektórzy lekarze mogą preferować przerwę w chodzeniu do szkoły równą dwóch tygodni - wszystko zależy od wieku oraz stanu pacjenta i jego samopoczucia.

W okresie pozabiegowym mogą występować dolegliwości bólowe. W tej sytuacji zaleca się stosowanie leków zmniejszających nasilenie tego objawu - zwykle paracetamol albo ibuprofen. Rekonwalescenci powinni unikać stosowania kwasu acetylosalicylowego, który zwiększa ryzyko występowania krwawień..

Przemijająco poza wspomnianymi wyżej odczuciami bólowymi występować mogą zaczerwienie, drętwienie, nadmierna wrażliwość skóry. W sytuacjach, gdy pojawią się:

  • silne, nieustępujące po lekach bóle;
  • wysoka (około 38 stopni Celsjusza i powyżej) gorączka;
  • krwawienie bądź silne zaczerwienienie w operowanym miejscu

konieczne jest pilne zgłoszenie się do lekarza.

Nie trzeba wyjaśniać, że odstające uszy mogą powodować kompleksy, szczególnie u dzieci. Badanie tureckich lekarzy z 2014 roku udowodniło, że w populacji dziecięcej z omawianym defektem otoplastyka zmniejsza nasilenie problemów natury psychologicznej. By jednak zabieg przyniósł pełen efekt, należy pamiętać o wydanych przez lekarza zaleceniach i starać się ich przestrzegać.


Opracowano na podstawie: www.baaps.org.uk; www.nhs.uk; www.webmd.com; www.emedicine.medscape.com

Songu M., Kutlu A., "Long-term psychosocial impact of otoplasty performed on children with prominent ears", The Journal of Laryngology and Otology, vo.128/09, Sep 2014, pp 768-771

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Korekcja odstających uszu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 17

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…