Od zamierzchłych czasów (bo najstarsze wzmianki pojawiły się już 3000 lat p.n.e.) ludzie próbowali ingerować w swój wygląd. Zrozumiałe więc, że w miarę pojawiania się coraz to nowszych możliwości, wciąż zwiększa się liczba osób poddających się zabiegom medycyny estetycznej.
Operacje plastyczne nosa (określane jako rhinoplastyka) są technicznie dość skomplikowane, wymagają od przeprowadzających je chirurgów dużej wiedzy i umiejętności.
Proces gojenia po operacji plastycznej nosa

Pewne wyobrażenie na temat efektu istnieje już przed zabiegiem - jego przebieg ustalany jest wcześniej z lekarzem, dodatkowo wielu specjalistów wykonuje symulacje graficzne przedstawiające efekt po plastyce.
Czas potrzebny na normalizację kształtu nosa jest szacowany na około dwanaście miesięcy. Przyczyn tak długiego procesu zdrowienia jest niezwykle wiele. Pewne zmiany widoczne są od razu, na inne trzeba poczekać, a część z nich nawet... przeczekać.
Mowa tutaj o takich sytuacjach, które mogą spowodować lęk u pacjenta, natomiast należą one do normalnych procesów związanych z rhinoplastyką.
Bezpośrednio po operacji wystąpić mogą:
- obrzęk tkanek twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek;
- zasiniaczenie okolic oczu (mija po około 10 dniach);
- krwawienie z nosa (uważa się, że do trzeciej doby po operacji nie powinno niepokoić chorego).
Techniki operacyjne a czas rekonwalescencji
Jednym z czynników wpływających na czas rekonwalescencji jest technika operacyjna. Rhinoplastyka otwarta umożliwia chirurgowi lepszą widoczność struktur nosa, co może być korzystne w skomplikowanych przypadkach, ale często wiąże się z dłuższym czasem gojenia. Rhinoplastyka zamknięta, wykonywana przez nacięcia wewnątrz nosa, zazwyczaj skutkuje krótszym okresem rekonwalescencji, jednak nie zawsze jest możliwa do zastosowania.
Czynniki wpływające na gojenie
Różne czynniki mogą wpływać na proces gojenia, w tym wiek pacjenta - młodsze osoby zazwyczaj goją się szybciej. Rodzaj skóry ma również znaczenie; grubsza skóra może wymagać więcej czasu na pełne wygojenie. Ogólny stan zdrowia pacjenta wpływa na czas rekonwalescencji, dlatego przed operacją ważne jest, aby pacjent był w jak najlepszej kondycji fizycznej.
Jednak niektóre objawy mogą wskazywać na komplikacje i wymagają konsultacji lekarskiej. Należy zwrócić uwagę na:
- utrzymujący się ból, który nie ustępuje po zastosowaniu standardowych środków przeciwbólowych,
- nadmierne krwawienie,
- gorączkę lub objawy infekcji, takie jak zaczerwienienie i obrzęk nasilający się z czasem.
Najdłużej utrzymuje się obrzęk (jednak najsilniejszy jest on bezpośrednio po operacji korekcji nosa, później utrzymują się jedynie drobne zmiany, rzadko są one wyraźnie widoczne), ten objaw wydłuża w czasie moment pojawienia się ostatecznego efektu korekty. Zminimalizować go można m.in. przez zmniejszenie spożycia soli czy utrzymywanie głowy w podniesionej pozycji.
Zalecenia pooperacyjne

Celem osiągnięcia jak najlepszego rezultatu należy przestrzegać pewnych zaleceń. W pierwszym okresie pacjent nie powinien zbyt mocno się uśmiechać, raczej nie zaleca się także wydmuchiwania nosa (przejściowo może wystąpić uczucie jego zatkania, nie przekracza ono jednak zwykle tygodnia).
Dobór ubrań także ma znaczenie, by nie narażać korygowanej tkanki lepiej zakładać odzież z guzikami niż tę wciąganą przez głowę. Przez około miesiąc po operacji nie powinno się nosić okularów. Unikać należy też uprawiania sportów, podczas których nos mógłby ulec obrażeniom.
Dieta i styl życia po operacji nosa
Odpowiednia dieta i styl życia mogą wspomóc proces gojenia. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C oraz białko, które wspierają regenerację tkanek. Należy unikać alkoholu i palenia tytoniu, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na proces gojenia.
Podczas omawianych zabiegów dokonywane są zmiany w obrębie tkanki chrzęstnej lub kostnej. Procesy gojenia potrzebują czasu, jest to kolejny czynnik powodujący, że aby ocenić nowy wygląd nosa, pacjent musi wykazać się odrobiną cierpliwości.
Zmiany ciągle się dokonują, mimo że otoczenie może ich nie zauważać, wnikliwie obserwujący swoje ciało pacjent dostrzeże procesy przekształceń, które potwierdzi i oceni lekarz podczas wizyt kontrolnych.
Możliwe komplikacje i kolejne operacje
Nawet najdokładniejsza konsultacja przed zabiegiem nie jest w stanie uchronić przed ryzykiem, że pacjentowi nie będzie odpowiadał ostateczny efekt. Można wykonać kolejną rhinoplastykę, ale najwcześniej dopiero po upływie roku - tyle bowiem czasu trwa zazwyczaj powrót struktur nosa do pełnej funkcjonalności i dopiero wtedy można ocenić, jaki efekt wywarł pierwszy przeprowadzony zabieg.
Warto również zwrócić uwagę na potencjalne komplikacje, które mogą pojawić się po operacji. Należą do nich: infekcje, nieprawidłowe gojenie się ran, asymetria lub niezadowalający kształt nosa.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Regularne wizyty kontrolne po operacji pomagają w monitorowaniu procesu gojenia i wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów.
Źródła:
- Rollin K. Daniel, Péter Pálházi, "Rhinoplasty", Springer International Publishing AG, 2018
- Elizabeth Mia Floyd, Sandra Ho, Eli Gordin i inni, "Systematic Review and Meta-analysis of Studies Evaluating Functional Rhinoplasty Outcomes with the NOSE Score", Sage Journals, 156(5), 2017
- Matias Fichman, Ignacio T. Piedra Buena, "Rhinoplasty" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 2024
- Floris van Zijl i inni, "Evaluation of Measurement Properties of Patient-Reported Outcome Measures After Rhinoplasty: A Systematic Review", JAMA Facial Plastic Surgery, 21(2), 2019
Witam, mam pytanie. Jestem 5 miesięcy po operacji nosa(całkowita korekta). Nos po operacji był mały i zgrabny a teraz jest wyraźnie większy i do tego mam stan zapalny. Czy po wyleczeniu stanu zapalnego nosa wroci on to wcześniejszego wyglądu po operacji ? Bo raczej niemożliwe jest aby urósł prawda?:( mam wyraźnie większą opuchniętą chrząstkę.