Od zamierzchłych czasów (bo najstarsze wzmianki pojawiły się już 3000 lat p.n.e.) ludzie próbowali ingerować w swój wygląd. Zrozumiałe więc, że w miarę pojawiania się coraz to nowszych możliwości, wciąż zwiększa się liczba osób poddających się zabiegom medycyny estetycznej.
Operacje plastyczne nosa (określane jako rhinoplastyka) są technicznie dość skomplikowane, wymagają od przeprowadzających je chirurgów dużej wiedzy i umiejętności.
Kiedy zoperowany nos uzyskuje finalny kształt?
Pewne wyobrażenie na temat efektu istnieje już przed zabiegiem - jego przebieg ustalany jest wcześniej z lekarzem, dodatkowo wielu specjalistów wykonuje symulacje graficzne przedstawiające efekt po plastyce.
Czas potrzebny na normalizację kształtu nosa jest szacowany na około dwanaście miesięcy, przyczyn tak długiego procesu zdrowienia jest niezwykle wiele. Pewne zmiany widoczne są od razu, na inne trzeba poczekać, a część z nich nawet... przeczekać.
Mowa tutaj o takich sytuacjach, które mogą spowodować lęk u pacjenta, natomiast należą one do normalnych procesów związanych z rhinoplastyką. Bezpośrednio po niej wystąpić mogą:
- obrzęk tkanek twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek;
- zasiniaczenie okolic oczu (mija po około 10 dniach);
- krwawienie z nosa (uważa się, że do trzeciej doby po operacji nie powinno niepokoić chorego).
Najdłużej utrzymuje się obrzęk (jednak najsilniejszy jest on bezpośrednio po operacji, później utrzymują się jedynie drobne zmiany, rzadko są one wyraźnie widoczne), ten objaw wydłuża w czasie w moment pojawienia się ostatecznego efektu korekty. Zminimalizować go można m.in. przez zmniejszenie spożycia soli czy utrzymywanie głowy w podniesionej pozycji.
Celem osiągnięcia jak najlepszego rezultatu należy przestrzegać pewnych zaleceń. W pierwszym okresie pacjent nie powinien zbyt mocno się uśmiechać, raczej nie zaleca się także wydmuchiwania nosa (przejściowo może wystąpić uczucie jego zatkania, nie przekracza ono jednak zwykle tygodnia). Dobór ubrań także ma znaczenie, by nie narażać korygowanej tkanki lepiej zakładać odzież z guzikami niż tą wciąganą przez głowę. Przez około miesiąc po operacji nie powinno się nosić okularów. Unikać należy też uprawiania sportów, podczas których nos mógłby ulec obrażeniom.
Podczas omawianych zabiegów dokonywane są zmiany w obrębie tkanki chrzęstnej i/lub kostnej. Procesy gojenia potrzebują czasu, jest to kolejny czynnik powodujący, że aby ocenić nowy wygląd nosa, pacjent musi wykazać się odrobiną cierpliwości. Zmiany ciągle się dokonują, mimo, że otoczenie może ich nie zauważać, wnikliwie obserwujący swoje ciało pacjent dostrzeże procesy przekształceń, które potwierdzi i oceni lekarz podczas wizyt kontrolnych.
Nawet najdokładniejsza konsultacja przed zabiegiem nie jest w stanie uchronić przed ryzykiem, że pacjentowi nie będzie odpowiadał ostateczny jego efekt. Można wykonać kolejną rhinoplastykę, ale najwcześniej dopiero po upływie roku - tyle bowiem czasu trwa zazwyczaj powrót struktur nosa do pełnej funkcjonalności i dopiero wtedy można ocenić, jaki efekt wywarł pierwszy przeprowadzony zabieg.
Opracowano na podstawie: www.webmd.com; www.medicinenet.com;
Witam, mam pytanie. Jestem 5 miesięcy po operacji nosa(całkowita korekta). Nos po operacji był mały i zgrabny a teraz jest wyraźnie większy i do tego mam stan zapalny. Czy po wyleczeniu stanu zapalnego nosa wroci on to wcześniejszego wyglądu po operacji ? Bo raczej niemożliwe jest aby urósł prawda?:( mam wyraźnie większą opuchniętą chrząstkę.