Operacja przepukliny brzusznej z użyciem siatki

Nieprawidłowe przemieszczenie się narządów wewnętrznych poza miejsce ich właściwej lokalizacji nazywamy przepukliną. Często, nie licząc obecności widocznego uwypuklenia w powłokach ciała, przepukliny nie dają żadnych objawów. Może to prowadzić do mylnego przeświadczenia pacjentów, że rozwój przepukliny nie prowadzi do poważnych następstw zdrowotnych, co wcale nie jest prawdą. Skuteczną metodą leczenia przepuklin jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, często z użyciem specjalnej siatki.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepukliny, choć w większości bezobjawowe, prowadzić mogą w niektórych sytuacjach do poważnych następstw. Powikłanie w postaci uwięźnięcia przepukliny jest stanem zagrożenia życia, które wymagają pilnej interwencji chirurgicznej. Wynika z tego, że przepuklinę najlepiej zoperować w momencie, kiedy nie doszło jeszcze do żadnych związanych z nią komplikacji.

Obecnie uważa się, że metody leczenia zachowawczego z wykorzystaniem tzw. pasa przepuklinowego są nieefektywne i stosowane powinny być tylko w wyjątkowych przypadkach. Jedynie przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu chirurgicznego daje pacjentowi możliwość wyleczenia przepukliny i trwałego pozbycia się związanych z nią problemów. 

Zastosowanie siatek w operacyjnym leczeniu przepuklin brzusznych

Operację przepukliny brzusznej przeprowadzić można tzw. metodą napięciową lub beznapięciową. Klasyczne, napięciowe metody korekcji przepuklin polegają na tym, że w procesie zamykania wrót przepuklin wykorzystywano tkanki własne pacjenta. Odpowiednie zszycie wybranych struktur skutkowało tym, że części zszywane były napięte, co ma wpływ m.in. na ryzyko nawrotu przepukliny w miejscu operowanym.

Rozwój medycyny sprawił, że możliwe stało się wykorzystanie w operacjach przepuklin specjalnych siatek, wykonanych z materiałów syntetycznych, m.in. polypropylenu lub polyesteru, w procesie zamykania wrót przepuklin. Odpowiednio wprowadzona i umocowana w ciele pacjenta siatka powoduje, że tkanki własne pacjenta nie są narażone na nadmierne naciągnięcie i napięcie. Zabiegi z użyciem specjalnych siatek nazywane są operacjami beznapięciowymi.

Jak działa siatka przepuklinowa?

Same siatki przepuklinowe, zwane też łatami, posiadają dwie różne powierzchnie, z których jedna kierowana jest przez chirurga w stronę wnętrza jamy brzusznej, a druga w kierunku ściany brzucha. Obie powierzchnie charakteryzują się różnymi właściwościami. Powierzchnia skierowana do wnętrza jamy brzusznej, a więc również jelit, nie wywołuje reakcji zapalnej ze strony pobliskich tkanek. Ewentualny stan zapalny w tej części naszego ciała mógłby stać się przyczyną groźnych dla zdrowia i życia powikłań w postaci zwężenia, a nawet niedrożności jelit. Powierzchnia zewnętrza siatki, skierowana w stronę rany operacyjnej, wywołuje lokalny odczyn zapalny, który wspomaga proces stabilizacji wprowadzonej łaty. Proces ten sprawia, że umieszczona w ciele pacjenta siatka lepiej przylega do otaczających tkanek, co ma wpływ na zapobieganie nawrotom przepuklin w tym miejscu. 

Warto wiedzieć: Od zastosowania siatki można odstąpić w przypadku wcześnie rozpoznanej przepukliny, kiedy jej wrota są jeszcze niewielkich rozmiarów. Operacje przepuklin brzusznych wymagają najczęściej zastosowania znieczulenia ogólnego.

Klasyfikacja przepuklin brzusznych

Przepukliny brzuszne dzielą się m.in. na:

  • pachwinowe
  • udowe
  • kresy białej
  • pępowinowe

Spośród nich jedną z częściej spotykanych przepuklin jest przepuklina pachwinowa, którą obecnie najczęściej leczy tzw. metodą Lichtensteina. W metodzie Lichtensteina lekarz przeprowadzający zabieg stara się kolejno wypreparować worek przepuklinowy, odprowadzić jego zawartość do jamy brzusznej, a następnie zamknąć wrota przepukliny z użyciem siatki, która wzmacnia tylną ścianę kanału pachwinowego.

W operacjach przepuklin brzusznych siatki mocowane są do okolicznych tkanek szwami, a rozrost tkanki łącznej w sąsiedztwie i pełna stabilizacja wszczepionego materiału zachodzą zazwyczaj po około 2 tygodniach od zabiegu.

Należy pamiętać, że każdy zabieg operacyjny obarczony jest nawet znikomym ryzykiem powikłań. W przypadku operacji przepuklin wystąpić może m.in. zakażenie rany pooperacyjnej czy uformowanie się krwiaka.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja przepukliny brzusznej z użyciem siatki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 30

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…