Przepuklina rozworu przełykowego (łac. hernia hiatus oesophagi) polega na przesunięciu się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Schorzenie to jest spowodowane zaburzonym funkcjonowaniem przepony. Przemieszczenie części żołądka następuje przez rozwór przełykowy, czyli miejsce przechodzenia przełyku przez przeponę.
Hernia hiatus oesophagei - charakterystyka
Najczęściej występującą odmianą przepukliny rozworu przełykowego jest przepuklina wślizgowa, czyli taka, która polega na przesunięciu się jedynie wpustu żołądka. Badania wskazują, iż schorzenie to zwykle dotyka osoby między 40. a 70. rokiem życia, z czego znaczną większość stanowią kobiety. Na hernia hiatus oesophagei szczególnie narażone są osoby z dużą nadwagą, uzależnione od tytoniu oraz obciążone ciągłym stresem.
Objawy kliniczne, które najczęściej wywołuje przepuklina rozworu przełykowego to:
- zgaga
- zaburzenia związane z połykaniem
- wymioty
- bóle w nadbrzuszu
Leczenie przepukliny rozworu przełykowego
Leczenie przepukliny rozworu przełykowego jest uzależnione od jej rodzaju oraz stopnia rozwoju. Jeśli schorzenie znajduje się na wczesnym etapie i nie jest rozległe, specjaliści zwykle zapisują pacjentom odpowiednie leki. Jeżeli jednak nie są one tolerowane przez pacjenta lub przepuklina jest już zaawansowana, wówczas konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna.
Operacje przepukliny rozworu przełykowego najczęściej wykonywane są metodą fundoplikacji Nissena, która polega na przyszyciu dolnej części żołądka wokół końcowej ściany przełyku. Zabieg powinien być uzupełniony o gastropeksję, która ma celu ustabilizowanie żołądka poniżej przepony oraz powinien zostać zwężony poszerzony rozwór przełykowy. Zabieg może być wykonany metodą klasyczną bądź laparoskopową. W przypadku zaopatrzenie przepukliny rozworu przełykowego techniką laparoskopową pacjent jest w stanie opuścić szpital 2-3 doby po zabiegu. Ponadto owa metoda pozwala choremu szybciej powrócić do pełnej aktywności.
Ile kosztuje fundoplikacja Nissena?
Cena operacji, jaką jest fundoplikacja Nissena, jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. renomy i lokalizacji danej placówki medycznej. W Warszawie jest to średnio 6500 zł, jednak w innych miejscach Polski za zabieg trzeba zapłacić nawet 9000 zł.
Źródła:
- Eric Monnet, "Hiatal Hernia" (www.researchgate.net), 123-128
- Lisandro Montorfano, Jihui Li, Raul J. Rosenthal, "Laparoscopic Nissen Fundoplication" (www.researchgate.net), Mental Conditioning to Perform Common Operations in General Surgery Training, 165-168