Z oszacowań GUS wynika, że w 2004 roku w Polsce na zaćmę chorowało około 773 tys. osób (2,4% populacji ogólnej), zaś na jaskrę 417 tys. Polaków (1,3% populacji ogólnej). Oba schorzenia należą do chorób narządu wzroku, których występowanie wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy w szczególności osób powyżej 50 roku życia, stąd współwystępowanie zaćmy i jaskry jest najczęściej spotykane u osób starszych. Ze względu na wydłużenie średniej długości życia i tym samym starzenie się społeczeństwa, liczba takich przypadków będzie sukcesywnie wzrastać.
Jaskra a zaćma - na czym polega różnica?
Zaćma, łac. cataracta, polega na postępującym zmętnieniu soczewki, prowadzącym do upośledzenia ostrości wzroku. Najczęściej jest wynikiem procesu starzenia się. Tworzenie się zaćmy jest procesem nieodwracalnym, a jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny.
Z kolei jaskrą, łac. glaucoma, nazywamy grupę chorób prowadzących do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czego efektem jest ograniczenie pola widzenia oraz ostrości wzroku. Przyczyną jest przede wszystkim wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Leczenie pacjentów z zaćmą lub jaskrą, obecnie nie przysparza już problemów specjalistom. Jednak ze względu na starzenie się społeczeństwa, do okulisty coraz częściej zgłaszają się chorzy, którzy cierpią jednocześnie na obie dolegliwości. Na szczęście możliwe jest leczenie jaskry i zaćmy w trakcie jednego zabiegu - zabieg taki nazywa się fakotrabekulektomią.
Kto może skorzystać z fakotrabekulektomii?
Fakotrabekulektomia jest metodą pozwalającą na jednoczesne leczenie operacyjne zaćmy i jaskry. Jest szczególnie polecana pacjentom, którzy mają dobrze kontrolowaną jaskrę, ale wymagają interwencji chirurgicznej w związku z zaćmą. Dodatkowo wykonana trabekulektomia może zmniejszyć ilość stosowanych w leczeniu jaskry leków. Kandydatami do takiego zabiegu są również pacjenci, u których ze względu na stan ogólny wykonanie dwóch odległych w czasie zabiegów jest niemożliwe, oraz pacjenci, u których mimo regularnego stosowania leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe nie można uzyskać stabilizacji ciśnienia na bezpiecznym poziomie, a zmętniała soczewka zdecydowanie upośledza ostrość wzroku.
Zaćma, jaskra i fakotrabekulektomia - wszystko, co musisz wiedzieć
Fakotrabekulektomia polega na równoczesnym przeprowadzaniu zabiegów fakoemulsyfikacji i trabekulektomii, które od lat z powodzeniem stosowane są w leczeniu jaskry i zaćmy. Fakoemulsyfikacja polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków i usunięciu jej rozbitych fragmentów. Następnie soczewka zostaje zastąpiona sztucznym odpowiednikiem. Zabieg może być stosowany na każdym etapie rozwoju zaćmy. Natomiast trabekulektomia jest procedurą, mającą na celu wytworzenie nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka, co skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Obydwie procedury są skuteczne w leczeniu zaburzeń wzroku oraz takich objawów jaskry i zaćmy jak ból gałek ocznych, ból głowy, zaczerwienione oko czy chwilowa utrata ostrości widzenia.
Łączony zabieg fakoemulsyfikacji i trabekulektomii może zostać przeprowadzony za pomocą jednego lub dwóch cięć. Zabieg wykonany z jednego cięcia, znacznie skraca czas jego trwania, ale jednocześnie grozi wystąpieniem niekontrolowanego krwawienia. Zastosowanie osobnych cięć dla fakoemulsyfikacji i trabekulektomii, mimo dłuższego czasu trwania zabiegu, jest obecnie najbardziej polecaną techniką, ponieważ zmniejsza ryzyko powikłań.
Rekonwalescencja po fakotrabekulektomii - czego można oczekiwać?
Okres rekonwalescencji po zabiegu łączonym jest taki sam jak po zabiegu pojedynczym, a większość pacjentów wraca do pełnej aktywności już po kilku dniach. W związku z tym, że jest to jednak interwencja chirurgiczna, pacjent może odczuwać dyskomfort i lekkie bóle w oku. W ciągu pierwszych kilku dni może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk okolicy operowanej. Lekarz może przepisać odpowiednie krople do oczu w celu łagodzenia objawów.
W okresie rekonwalescencji powinno się unikać wszelkich działań, które mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia oka, takich jak:
- podnoszenie ciężkich przedmiotów
- intensywna aktywność fizyczna
- pocieranie lub naciskanie na oko
- zanurzanie twarzy w wodzie
Lekarz może również zalecić noszenie okularów ochronnych, zwłaszcza w sytuacjach narażenia na kurz, zanieczyszczenia lub urazy mechaniczne.
Powrót do codziennych aktywności zależy od indywidualnego stanu pacjenta i zaleceń lekarza. Zwykle pacjenci mogą wracać do pracy i lżejszych czynności po kilku dniach, ale pełne wyleczenie może zająć kilka tygodni.
Ceny jednoczasowego leczenia zaćmy i jaskry wahają się między 4 500 zł w Katowicach i Bydgoszczy do 7 150 zł w Warszawie.
Źródła:
- Afrouz Ahmadzadeh, Line Kessel, Yousif Subhi and Daniella Bach-Holm, "Comparative Efficacy of Phacotrabeculectomy versus Trabeculectomy with or without Later Phacoemulsification: A Systematic Review with Meta-Analyses" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 2021
- Danny Lam, David Z. Wechsler, "Five-Year Outcomes of Trabeculectomy and Phacotrabeculectomy" (www.cureus.com), www.cureus.com, 2021
- Yunhe Song, Wulian Song, Yi Zhang i inni, "Efficacy and safety of phacotrabeculectomy versus phacogoniotomy in advanced primary angle-closure glaucoma: study protocol for a multicentre non-inferiority randomised controlled trial (PVP Study)" (bmjopen.bmj.com), BMJ Journals, 2021
- Tangshou Xie, Xi Liu, Wenrong Rao, Jie Zhu, "Phacotrabeculectomy vs Phacoemulsication Glaucoma coexist Cataracts: a Meta-analysis of randomized controlled trials" (www.researchsquare.com), www.researchsquare.com, 2022
- Matteo Sacchi, Gianluca Monsellato i inni, "Intraocular pressure control after combined phacotrabeculectomy versus trabeculectomy alone" (journals.sagepub.com), Sage Journals, 2021