Operacja tarczycy metodą MIVAT

Obrazowanie wnętrza organizmu przy pomocy kamer znajduje zastosowanie zarówno w procesach diagnostycznych (gastroskopia endoskopowa), jak i w przypadku różnych zabiegów operacyjnych. Jednym z takowych sposobów jest MIVAT - technika stosunkowo małoinwazyjna, stosowana w leczeniu niektórych schorzeń gruczołu tarczowego.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Choroby tarczycy są jednymi z najczęściej występujących w Polsce schorzeń. Według badań z ich powodu cierpi już co piąty mieszkaniec kraju. Najpopularniejsze w schorzeniach tarczycy jest leczenie farmakologiczne, część chorób tarczycy wymaga jednak leczenia operacyjnego. Jak i w innych zabiegach chirurgicznych, również i w tych dotyczących gruczołu tarczowego coraz popularniejsze stają się techniki małoinwazyjne.

Co to jest operacyjne leczenie chorób tarczycy techniką MIVAT?

Określenie MIVAT pochodzi od angielskich słów "Minimally Invasive Video-Assisted Thyroidectomy". Pierwszy opis tej metody leczenia tarczycy pochodzi z 1998 roku. Zabieg stanowi alternatywę dla klasycznej operacji tarczycy z otwartym dostępem do operowanych tkanek.

Czy wiesz, że: Operacje tarczycy MIVAT wykonywane są z zastosowaniem kamery, którą wprowadza się w okolice gruczołu tarczowego.

Konieczne do przeprowadzenia zabiegu narzędzia chirurgiczne znajdują się w tzw. trokarach. Pod kontrolą obrazu rejestrowanego przez układ optyczny wykonywane są niezbędne manewry, obejmujące m.in. zamykanie naczyń doprowadzających krew do narządu czy ostatecznie resekcję miąższu tarczycy. W czasie zabiegu pacjent znajduje się pod wpływem znieczulenia ogólnego.

Wielkość nacięcia, wymaganego do wykonania tyreoidektomii (całkowitego usunięcia tarczycy) metodą MIVAT, jest zarówno zaletą, jak i wadą tej techniki. Pozytywny aspekt związany jest z tym, że rozcięcie tkanek dokonywane jest zwykle na nie więcej niż 3 cm, dzięki czemu ewentualna blizna pozostająca po leczeniu jest mniejsza niż w przypadku metod klasycznych. Jest to jednak też ograniczeniem, ponieważ przy dużym rozroście tkanki tarczycy trudne byłoby wyciągnięcie resekowanych tkanek z organizmu i wtedy technika MIVAT jest niezalecana.

Operacje tarczycy metodą MIVAT wykonywane są głównie w przypadku obecności guzków w obrębie tego narządu. Innymi stanami, w których może zostać przeprowadzony ten zabieg, są:

  1. rak brodawkowaty tarczycy (głównie we wczesnych stopniach zaawansowania);
  2. choroba Gravesa-Basedowa;
  3. profilaktyczna resekcja tarczycy u osób predysponowanych do rozwoju nowotworu tego gruczołu (nosiciele mutacji genu RET).

Zalety metody MIVAT

W porównaniu do zabiegów wycinania tarczycy wykonywanych techniką otwartą, MIVAT pozwala zredukować nasilenie dolegliwości występujących w okresie pooperacyjnym, a także poprawić zadowolenie pacjentów z efektów kosmetycznych pozostających po zabiegu. Dowiódł tego Gouda Ellaban, który porównując zabiegi klasyczne z techniką MIVAT zauważył, że pacjenci po przebyciu operacji z wykorzystaniem kamery doświadczali dolegliwości bólowych o mniejszym nasileniu. Co więcej, podczas wizyty kontrolnej po 3 miesiącach od zabiegu, dokonana została ocena efektów kosmetycznych. Bardziej zadowolone w tym wypadku były te osoby, u których operacja tarczycy wykonana została metodą MIVAT.

Poza wymienionymi powyżej aspektami, dla wielu pacjentów znaczenie może mieć również to, że operacje tarczycy metodą MIVAT wiążą się z krótszym czasem przebywania w szpitalu w okresie pozabiegowym niż w przypadku zabiegów wykonywanych techniką otwartą.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja tarczycy sposobem MIVAT

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 47

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…