Operacja żylaków powrózka nasiennego

Zazwyczaj żylaki powrózka nasiennego wiązane są wyłącznie z problemem samego mężczyzny. Jednak rzutując na męską płodność stają się problemem także jego najbliższych i wpływają na życie całej rodziny. Aktualne badania donoszą, iż leczenie żylaków w młodości zapobiega niepłodności u 50% leczonych mężczyzn i zwiększa szanse na posiadanie potomstwa.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są to nadmiernie poszerzone naczynia splotu wiciowatego, który zbiera krew z jądra. Ze względu na budowę anatomiczną są o wiele bardziej powszechne po lewej stronie (80%). W patogenezie schorzenia ma udział niewydolność zastawek żylnych i związany z tym patologiczny przepływ wsteczny w naczyniach (refluks) oraz względy anatomiczne: ujście lewej żyły jądrowej od nerkowej pod kątem prostym, a także wzrost ciśnienia w żyle nerkowej spowodowany jej uciskiem pomiędzy tętnicą nerkową a tętnica krezkową górną (objaw tzw. dziadka do orzechów).

Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Dopiero przy dużych rozmiarach żylaków chory może skarżyć się na ból jądra z promieniowaniem do moszny i nieprzyjemne uczucie dyskomfortu i ciężkości w mosznie. Rozpoznie stawiane jest zazwyczaj podczas badań z innego powodu, a bardzo często w trakcie diagnostyki obniżenia płodności. Stawiane jest przez urologa na podstawie dokładnie zabranego wywiadu, badania przedmiotowego pacjenta oraz badania USG Doppler.

Varicocele są najczęstszą przyczyną słabej jakości nasienia i obniżenia płodności. Według doniesień opublikowanych w International Journal of Urology operacja żylaków powrózka nasiennego zwiększa produkcję testosteronu u poddanych zabiegowi mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego powodują upośledzenie funkcji komórek Leydiga, które są odpowiedzialne za regulację produkcji testosteronu. Mechanizm upośledzenia ich funkcji jest niejasny. Według niektórych badaczy dochodzi do eliminacji wymiany ciepła w naczyniach żylnych, co powoduje wzrost temperatury w mosznie. Naukowcy odkryli, że poziom testosteronu u operowanych pacjentów wzrósł o 97 ng/dl w porównaniu z poziomem przedoperacyjnym. Są to optymistyczne doniesienia i skłaniają chorych do zgłaszania się do urologa i odpowiedniego leczenia schorzenia. Oprócz zaburzeń płodności istnieją także inne wskazania do leczenia zabiegowego takie jak zahamowanie wzrostu jąder po chorej stronie u nastolatków potwierdzone w badaniu orchidometrem, wystąpienie objawów oraz w przypadku obustronnych żylaków.

Leczenie operacyjne żylaków powrózka nasiennego może zostać przeprowadzone metodą klasyczną (sposobem Benneta i Kochera, Palomo lub Bernardi’ego), laparoskopowy, mikrochirurgiczny lub z wykorzystaniem technik wewnątrznaczyniowych. Metody klasycznego leczenią wiążą się z największą rozległością zabiegu, co bezpośrednio przekłada się na czas powrotu do zdrowia. Cechują się ok. 80% skutecznością i 10% ryzykiem powikłań, wśród których na pierwszy plan wysuwa się obrzęk moszny i wodniak jądra. Alternatywą jest leczenie techniką laparoskopową, która ma podobną skuteczność co metody klasyczne, ale wyróżnia się mniejszą inwazyjnością, co sprzyja szybszemu osiągnięciu pełnej sprawności.

Najmniej inwazyjną spośrod wymienionych metod jest technika wewnątrznaczyniowa. Za jej wykonanie odpowiedzialni są radiolodzy interwencyjni, którzy pod kontrolą RTG, przy użyciu substancji obliterujących zamykają zmienione żyły. Ze względu na miejscowe znieczulenie zabieg przebiega bez żadnych dolegliwości, a pacjent po zabiegu w ciągu dwóch godzin jest w stanie o własnych siłach opuścić klinikę.

Inną możliwością leczenia, która według wielu autorów powinna być złotym standardem w leczeniu żylaków powrózka nasiennego jest technika mikrochirurgiczna. Cechuje się wysoką skutecznością i niskim ryzykiem powikłań. Jednak ze względu na trudność techniczną samego zabiegu jak i nadal jeszcze niewielki dostęp do tak specjalistycznego sprzętu nie jest on szeroko dostępny w Polsce.

Zależnie od wybranej metody powrót do pełnej sprawności po zabiegu nieco się różni. Po operacjach klasycznych trwa on ok. miesiąca i tyle samo wynosi okres niezdolności do pracy. W przypadku technik laparoskopowych i wewnątrznaczyniowych jest on krótszy i wynosi odpowiednio ok. 2 tygodni czy nawet tylko 1-2 dni w metodzie wewnątrznaczyniowej. Szwy są zdejmowane po 10 dniach od zabiegu. Ważną informacją jest by pierwsza kąpiel odbyła się najwcześniej po 48 godzinach od operacji, pod prysznicem i by woda nie była zbyt ciepła. Do dwóch miesięcy pacjent powinien unikać większego wysiłku fizycznego, a z aktywnością seksualną należy się wstrzymać do całkowitego powrotu do zdrowia.

Zabiegi wykonywane w trybie ambulatoryjnym są przeprowadzane w ramach Chirurgii Jednego Dnia i są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką umowę ma podpisaną większość z klinik oferujących podobne zabiegi. Jednak nie wszystkie metody leczenia wpisują się w tryb jednodniowy. W takim wypadku cena leczenia operacyjnego żylaków powrózka nasiennego zależy od dobranej techniki i waha się od 1900 do 4500 zł.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Żylaki powrózka nasiennego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…