Operacje plastyczne refundowane przez NFZ

Według niektórych operacje plastyczne polegają wyłącznie na poprawie urody, stąd wielu ludzi uważa je za kaprys i fanaberię. Niesłusznie, ponieważ taki zabieg często przeprowadza się, by przywrócić pacjentowi wygląd sprzed wypadku, w którym np. stracił część twarzy lub uległ poparzeniu.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

W takich przypadkach operacja plastyczna jest jedynym rozwiązaniem. Kiedy wygląd znacząco odbiega od normy, jest dla danego człowieka źródłem wielu kompleksów. Może też przyczynić się do poczucia wyobcowania, kiedy taka osoba zdaje sobie sprawę, że społeczeństwo traktuje ją inaczej.

Czy operacja plastyczna może podlegać refundacji?

Z reguły operacje plastyczne nie są refundowane. Istnieją jednak przypadki, kiedy można ubiegać się o zabieg wykonany w ramach kontraktu z NFZ. Do takich sytuacji zalicza się korekta zniekształcenia twarzy bądź ciała wywołanego urazem lub wypadkiem, można także zniwelować nieprawidłowości wyglądu spowodowane skutkami ubocznymi leczenia jakiejś choroby. Można również starać się o refundację zabiegu usunięcia defektu wrodzonego (typu rozszczep wargi) lub nabytego w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonej akcji porodowej.

Do najczęstszych operacji plastycznych refundowanych przez NFZ należą zabiegi usuwania blizn powstałych na skutek oparzenia. Zabiegowi w ramach kontraktu z Funduszem może poddać się mężczyzna dotknięty ginekomastią oraz kobieta z przerostem gruczołów piersiowych. Dotkliwe bóle i zmiany w kręgosłupie wywołane przez zbyt obfity biust są wystarczającymi przesłankami medycznymi do przeprowadzenia mammoplastyki, czyli chirurgicznego zmniejszenia biustu. Wcześniej jednak lekarz specjalista (neurolog i ortopeda) musi jednoznacznie stwierdzić, że operacja jest w przypadku danej pacjentki koniecznością.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Warunki i kryteria kwalifikacji do refundacji

Trzeba pamiętać, że o możliwość refundacji należy starać się przed zabiegiem, a także o tym, że przed każdą operacją konieczne jest skierowanie lekarskie. Jeżeli pacjent podda się leczeniu „na własną rękę" i będzie domagać się zwrotu kosztów od NFZ dopiero po operacji, nie będzie miał na to najmniejszych szans. O refundację mogą ubiegać się następujące osoby:

  • Pacjenci po wypadkach - osoby, które doznały poważnych obrażeń w wyniku wypadków komunikacyjnych, przemysłowych lub domowych, które wymagają chirurgicznej rekonstrukcji, mogą kwalifikować się do refundacji.

  • Pacjenci onkologiczni - pacjenci, u których przeprowadzono operacje onkologiczne, takie jak mastektomia z powodu raka piersi, mogą ubiegać się o refundację operacji rekonstrukcyjnych.

  • Osoby z wadami wrodzonymi - pacjenci z wrodzonymi wadami anatomicznymi, takimi jak rozszczep wargi i podniebienia, deformacje uszu, opadające powieki czy inne anomalie wymagające chirurgii plastycznej, mogą być kwalifikowani do refundacji.

  • Pacjenci po dużej utracie wagi - osoby, które przeszły masywną utratę wagi, na przykład po operacjach bariatrycznych, mogą kwalifikować się do operacji usunięcia nadmiaru skóry, które mogą być refundowane przez NFZ.

  • Pacjenci z chorobami przewlekłymi - pacjenci z przewlekłymi chorobami, które prowadzą do deformacji ciała lub twarzy (np. przewlekłe owrzodzenia skóry), mogą również ubiegać się o refundację.

Zalety korzystania z refundowanych zabiegów

Korzystanie z refundowanych zabiegów operacji plastycznych przez NFZ przynosi liczne korzyści, w tym zmniejszenie kosztów leczenia, dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej, kompleksową opiekę przed i po operacji, poprawę jakości życia oraz zmniejszenie ryzyka powikłań. Refundacja umożliwia pacjentom dostęp do niezbędnych procedur medycznych, które w innym przypadku mogłyby być dla nich finansowo nieosiągalne.

 Czy wiesz, że: Refundacja obejmuje konsultacje przedoperacyjne, badania diagnostyczne oraz opiekę pooperacyjną. Pacjenci są monitorowani na każdym etapie leczenia.

Pamiętaj: W wielu przypadkach refundacja obejmuje również rehabilitację, która jest kluczowa dla pełnego powrotu do zdrowia po operacji plastycznej.

Wymagane dokumenty i procedura składania wniosku o refundację operacji plastycznej przez NFZ

Aby uzyskać refundację operacji plastycznej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), pacjent musi zgromadzić określone dokumenty i przejść przez kilka etapów formalności.

Wymagane dokumenty

  • Skierowanie od lekarza specjalisty - skierowanie na zabieg musi być wystawione przez lekarza specjalistę, np. chirurga plastycznego, ortopedę czy onkologa, w zależności od rodzaju operacji. Skierowanie powinno zawierać uzasadnienie medyczne oraz diagnozę pacjenta.

  • Dokumentacja medyczna - historia choroby, wyniki badań, opinie lekarskie, jeśli były konsultowane.

  • Dowód ubezpieczenia zdrowotnego - potwierdzenie, że pacjent jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia (np. zaświadczenie z zakładu pracy, legitymacja ubezpieczeniowa).

  • Dokumenty tożsamości - kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pacjenta.

Procedura składania wniosku

  • Konsultacja z lekarzem specjalistą - pacjent musi umówić się na wizytę u lekarza specjalisty, który przeprowadzi badania i wystawi skierowanie na operację plastyczną, jeśli uzna to za medycznie uzasadnione.

  • Zgromadzenie dokumentacji medycznej - skierowanie, wyniki badań i historie choroby.

  • Wypełnienie wniosku o refundacji - wniosek o refundację można uzyskać w placówce medycznej lub na stronie internetowej NFZ. Należy go dokładnie wypełnić, dołączając wszystkie wymagane dokumenty.

  • Złożenie wniosku w oddziale NFZ - wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w odpowiednim oddziale NFZ, właściwym dla miejsca zamieszkania pacjenta. Można to zrobić osobiście, pocztą lub elektronicznie (jeśli jest taka możliwość).

  • Ocena wniosku przez NFZ - NFZ przeprowadza ocenę formalną i merytoryczną wniosku. Może to obejmować dodatkowe konsultacje i opinie medyczne.

  • Decyzja o refundacji - po pozytywnej ocenie wniosku, NFZ wydaje decyzję o przyznaniu refundacji. Pacjent otrzymuje pisemne potwierdzenie, które pozwala na przystąpienie do operacji.

  • Przeprowadzenie zabiegu - pacjent umawia się na zabieg w certyfikowanej placówce medycznej, która realizuje operacje refundowane przez NFZ. Placówka ta również rozlicza się z NFZ w zakresie refundacji.

Źródła:


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (39)

Elżbieta Szewczyk 5 lata temu

Witam, mam pytanie. Czy zabiegi blizn po oparzeniu są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Córka ma skończone 16 lat, w wielu 2,5 lat miała poparzone 50% ciała. Stosowaliśmy różne maści, ubranka uściskowe,ale blizny pozostały. Szczególnie zależy nam na korekcie blizn na ręku. Odpowiedz

natalia 8 lata temu

Część nazywam się Natalia mam 22 lata i bym chciała sobie powiększyć biust bo nie czuje się kobieco czy jest możliwość na NFZ Odpowiedz

Marcela do natalia 8 lata temu

No zlituj się dziewczyno. Powiększenie piersi na NFZ? ?? Ha ha ha. Powód: nie czuje się kobieca? Odpowiedz

szkot do Marcela 8 lata temu

Natalia tylko grzecznie zapytała. Jeżeli nie umiesz kulturalnie odpowiedź to nie zabieraj głosu.

Julita 6 lata temu

Czy jest tu ktoś z Państwa, kto miał przeprowadzona korekte nosa (przegroda garb) na NFZ? Odpowiedz

Kwiatuszek do Julita 5 lata temu

Julita dowiedz się na szaserów w Warszawie wiem że robią przegrodę i plastyczną razem Odpowiedz

Kikiii 9 lata temu

A co z obrzękiem lipidowym , liposukcja jest jedyną szansą na normalne życie, czy ktoś mi podpowie czy można się starać o zwrot kosztów i czy w ogóle można się starać poprzez NFZ. .... Odpowiedz

monia do Kikiii 7 lata temu

kikiii i co udało ci sie gdzies uzyskac pomoc ? Odpowiedz

Zadowolony do Kikiii 6 lata temu

Miałem skierowanie od okulisty . Powieki ograniczają pole widzenia . W Sosnowcu miałem zrobione gratis, NFZ Odpowiedz

Diana 7 lata temu

Witam mam 28lat mam problem z bardzo dużym i wiszacym brzuchem byłam w 3ciazach ostatnia ciąża blizniacza w której przytylam 25kilo dość dużo już zeszło ale dostała skóra lekarz który wykonywał cesarskie cięcie bardzo źle mnie zeszyl jedna strona brzucha jest wyżej druga niżej bardzo widać czy ktoś wie czy jest możliwość zrobienia plastyki brzucha na fundusz we Wrocławiu lub okolicy ? Odpowiedz

Gabi 7 lata temu

Gabi 42 Witam ! Mam pytanie czy można gdzies zrobic plastyke brzucha na NFZ ? Odpowiedz

Roksana 5 lata temu

Czy jest mozliwosc starania sie ma nfz o powiekszenie piersi. Potrzebuje pomocy mam 28lat dwoje dzieci po których straciłam całkiem piersi wyglądam jak mężczyzna nie stać mnie żeby zapłacić za operację jestem na skraju wytrzymałości nie czuje się kobieca od 10 lat nie sciagam koszulki nie ubieram stroju to jest straszne codziennie patrząc na siebie przed lustrem płacze nie mam chęci do życia nie czuje się kobieca i nie radzę sobie z tym pragnę ubrać kiedyś strój rozebrać się niw dopuszczam nikigo do siebie. Może tutaj dowiem.sie czy jest w stanie mi ktoś pomoc dziekuje Odpowiedz

Gabi 6 lata temu

Witam czy zmniejszenie warg sromowych może być refundowane? Odpowiedz

Adam 5 lata temu

Witam dostałem od laryngologa skierowanie na plastyke nosa, mam bardzo skrzywiona przegrode i mój nos ogólnie źle wygląda garb i skrzywienie, gdzie wykonują takie zabiegi na NFZ jakie są terminy jak to najlepiej rozegrać? Pozdrawiam Odpowiedz

Żyleta 5 lata temu

Witam , czy któraś z Pań pomniejszała na NFZ piersi i jest zadowolona , proszę o jakieś opinie :) Dzięki Odpowiedz

Andzia 5 lata temu

Witam . Czy jest refundowane powiększenie piersi . Jak jedna pierś odkąd pamiętam czyli od 20lat jest mniejsza w znacznym stopniu od drugiej . W wieku 15 lat ginekolog powiedział że jest jeszcze czas do unormowania się piersi i że jak się nie unormuja same to jedynie operacja . Po ciąży się nasililo i nierówność piersi jest bardzo widoczna Odpowiedz

Zuzanna 5 lata temu

Moja córka ma zrosty na ręce po oparzeniu. Czy mogę się starać o refundację na zabieg i gdzie mam szukać pomocy, gdyż córka jest mała i gdzie dzwoniłam to na NFZ nie przyjmują tak małych dzieci. Odpowiedz

Staś 6 lata temu

Witam . Mam taki mały ale bardzo widoczny problem a mianowicie ubytek obrąbka małżowiny usznej w znacznym stopniu . Czy taki zabieg rekonstrukcyjny może zrefundować NFZ . Odpowiedz

Adam 8 lata temu

Witam mam problem z opadajaca powieka i uszami wygladaja jak po walce a czuje sie z tym niedobrze poratujcie prosze was oto jesli mozecie błagam Adam. Odpowiedz

Jol-la do Adam 7 lata temu

Opadająca powieka nad jednym okiem jest refundowana , ale do drugiej trzeba dopłacić . Odpowiedz

Goha23 do Jol-la 7 lata temu

Gdzie można wykonać podniesienie powieki/brwi na nfz? ( po porażeniu nerwu twarzowego)

Paulix do Jol-la 6 lata temu

Łęczna, Pani obok mnie na sali miała taki zabieg.

Grażka 6 lata temu

Witam wszystkich. Mam problem praktycznie od urodzenia, mam znamię (tzw ogień) na szyi. Jestem już na emeryturze i nie bardziej mnie stać na pelnoplatna operację usunięcia zamienia. Cale życie chodzę w golfach, latem to bardzo uciążliwe. Dlaczego dopiero teraz, bo teraz po przejściu na emeryturę, zaczęłam śpiewać w churze i przy wyciętych dekoltach w bluzkach u całego zespołu, to jest b widoczne, nie mogę jedna stać w golfie. Czy ktoś zna przypadki refundacji tego typu operacji przez NFZ. Proszę o pomoc. Odpowiedz

ob 9 lata temu

Mam pytanie? czy któraś z Pań rekonstruowała pierś po oparzeniu... Odpowiedz

Gosia do ob 7 lata temu

Bydgoszcz, szpital Dr Jurasza Odpowiedz

Tadeusz 7 lata temu

Witam mam problem i wstydzę się sam za siebie mam 56 lat mam partnerkę od kilku lat ale czasem myślę że za mnie się wstydzi mam takie dołki na policzkach nie raz myślę że nie jestem już nikomu potrzebny a nie stać mnie na operację czy na jaki kolejek zabieg mam niewielki dochód żyje tylko z renty niewielkiej jaką posiadam może byłby ktoś kto byłby w stanie mi pomóc Odpowiedz

Natalia 7 lata temu

Witam Czy rekonstrukcja stóp jest refundowane? Mam 25 lat, haluksy, narośl kostka pod kostkami, przed ostatnie palce zbyt małe i wychodzą do góry... To nie tylko poprawa kosmetyczna dla mnie ale towarzyszy mi z tym ból stawowy i psychiczny... Zmagam się z tym od dzieciństwa :'( Odpowiedz

MARTA 7 lata temu

Jest możliwość usunięcia blizny z łydki? Blizna nie była zszywana, ponieważ za późno dojexhalm Do szpitala. Minęło 1.5 roku od rozciecia. Niestedy blizna jest głęboka, bolesna, szeroka. Zmienia kolory w zależności od wysiłku i uniemożliwia niektóre ruchy. Odpowiedz

Basia 7 lata temu

Witam. Czy jest możliwość wykonania na NFZ zabieg podniesienia galki ocznej i zabieg na to samo oko aby zlikwidowac zaćmę? Odpowiedz

Xyz 8 lata temu

Korekcja nosa na NFZ (widoczne skrzywienie)? Odpowiedz

Patrycja 8 lata temu

Gdzie mogę znaleźć lekarza który zmniejszyłby piersi na nfz Odpowiedz

Justyna 8 lata temu

Witam mam problem mam strasznie zniszczony brzuch po ciąży wstydzę się komuś pokazywać Odpowiedz

8 lata temu

Czy refundowane jest usuwanie blizn na twarzy po gronkowcu ? Odpowiedz

sbdhuiasn 9 lata temu

Ja uważam, że każda forma leczenia powinna być przynajmniej w części refundowana przez nfz... a nie wybierają tylko choroby, które oni chcą. Jeśli nie zmuszano by mnie do płacenia comiesięcznego haraczu, to już dawno uzbierałabym na prywatną operacje... Paranoja Odpowiedz

Alex 9 lata temu

Czy któraś z Pań tutaj miała refundowany zabieg wyrównania asymetrycznych piersi? Jeśli tak bardzo proszę o info w jaki sposób się o to starać, z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Odpowiedz

magda 9 lata temu

gdzie znajde lekaza ktory zekonstruuje mi biust? Odpowiedz

karolina 10 lata temu

Gdzie mogę znaleźć lekarza, który wykonuje zabiegi po oparzeniowych? Odpowiedz

miki 10 lata temu

Gdzie mogę znaleźć lekarz który przeprowadzi korektę uszu w ramach nfz w szczecinie ? Odpowiedz

Kasia 11 lata temu

Gdzie znaleźć lekarza,który wykonuje zabiegi na NFZ (usunięcie blizn po operacyjnych ). Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Chirurgia plastyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 76

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…