Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Jednym z elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe. Ich obecność pozwala m.in. na zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży, w warunkach patologicznych może jednak dochodzić do nadmiernego rozrostu tych komórek i pojawiania się łagodnych tworów - mięśniaków. W razie konieczności leczenie tych zmian bazuje zarówno na technikach operacyjnych, jak i tych bez użycia skalpela.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Co to są mięśniaki macicy?

Jak sugeruje już sama nazwa, mięśniaki macicy są tworami, rozwijającymi się z komórek mięśniowych. Zlokalizowane we wnętrzu żeńskich dróg rodnych guzy u niektórych pacjentek nie wywołują żadnych objawów, u innych kobiet z kolei pojawiać się mogą przedłużone, obfite miesiączki, czy też dolegliwości bólowe. 



W razie zaistnienia takiej potrzeby leczenie mięśniaków macicy może być farmakologiczne, operacyjne czy oparte na pewnych zabiegach małoinwazyjnych. Wybór terapii zależy m.in. od wieku pacjentki, tego, czy zamierza ona jeszcze zachodzić w ciążę oraz od ewentualnych dolegliwości, wynikających z obecności zmiany w macicy.

Chirurgiczne usuwanie mięśniaków na macicy

Jak zapewne łatwo się domyślić, mięśniaka można po prostu usunąć chirurgicznie. Zabiegi takie nazywane są myomektomią i wykonywane mogą być one laparoskopowo (przy niewielkiej ilości zmian i gdy są one niewielkiej wielkości) lub też techniką klasyczną, otwartą (przy gorszej lokalizacji mięśniaków i większym rozmiarze zmian). Procedury wykonywane są również z dostępu przezpochwowego, wtedy mięśniaki usuwa się podczas tzw. histeroskopii.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

Farmakoterapia vs chirurgia -  leczenie mięśniaków w macicy bez skalpela

Niektóre pacjentki są jednak niechętne do przebycia zabiegu z użyciem skalpela. Dla takich kobiet dostępne są inne techniki, jak np. farmakoterapia mięśniaków macicy. Dostępne środki pozwalają jednak raczej na zmniejszenie wielkości zmian w macicy niż na ich całkowite usunięcie. Zastosowanie znajdują:

  • analogi gonadoliberyny (ich stosowanie powoduje wystąpienie stanu podobnego do menopauzy, pojawić się mogą np. nagłe uderzenia gorąca, zatrzymanie miesiączek)
  • octan uliprystylu (moderator receptorów progesteronowych, który wpływa m.in. na obumieranie komórek mięśniaka.

Pamiętaj: Techniki takie jak zastosowanie analogów gonadoliberyny oraz stosowanie octanu uliprystalu zapewniają pacjentkom nieinwazyjne opcje, pozwalające na kontrolę nad rozwojem mięśniaków, jednocześnie minimalizując potrzebę interwencji chirurgicznej.

Innowacje w leczeniu mięśniaków macicy - techniki małoinwazyjne i bezinwazyjne

Z kolei w leczeniu zabiegowym mięśniaków macicy coraz większą popularność zdobywają techniki małoinwazyjne. Embolizacja tętnic macicznych polega na wprowadzeniu do tętnic cewnika i dostarczeniu do naczyń zaopatrujących mięśniaka substancji zamykających ich światło. Zablokowanie dostaw krwi sprawia, że do zmiany nie docierają substancje odżywcze i po pewnym czasie do występuje jej obkurczenie się.

Dostępne są też zabiegi laparoskopowe, korzystające z innych rozwiązań niż skalpel. Wprowadzone przez niewielkie nacięcia na skórze jamy brzusznej narzędzia umożliwiają wykonanie np. zabiegu miolizy laserowej, zastosowanie do zniszczenia komórek mięśniaka zimna jest z kolei określane jako kriomioliza. Poza wymienionymi, podejmowane są również procedury destrukcji zmian w macicy przy pomocy fal dźwiękowych o częstotliwości radiowej.

Jedną z nowszych technik leczenia mięśniaków macicy jest zabieg całkowicie bezinwazyjny, nazywany MRgFUS. Do zobrazowania mięśniaka służy wtedy rezonans magnetyczny. Po uwidocznieniu kierowane są na niego fale ultradźwiękowe, powodujące wzrost temperatury w jego obrębie i obumieranie patologicznych komórek.

Czy wiesz, że: Techniki małoinwazyjne w leczeniu mięśniaków macicy, takie jak embolizacja tętnic macicznych, mioliza laserowa, kriomioliza oraz MRgFUS, zyskują na popularności dzięki ograniczeniu potrzeby interwencji chirurgicznej i potencjalnym korzyściom w postaci krótszego czasu rekonwalescencji i mniejszego ryzyka powikłań. 


Żadna z wymienionych metod leczenia mięśniaków macicy niestety nie gwarantuje, że nie dojdzie w przyszłości do nawrotu choroby. Gwarancja taka pojawia się natomiast w przypadku wykonania histerektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy. W przypadku mięśniaków operacja ta jest skuteczna, jej przebycie całkowicie uniemożliwia jednak możliwość posiadania w przyszłości dzieci.

Źródła:

  • Jaroslaw Krzyzanowski, Slawomir Wozniak, Piotr Szkodziak i inni, "Minimally invasive treatment options for uterine fibroids", Ginekologia Polska, vol. 93, no. 3, 242–247, 2022
  • Mohamed Ali, Michał Ciebiera, Marta Wlodarczyk i inni, "Current and Emerging Treatment Options for Uterine Fibroids", Drugs, 83, 1649–1675, 2023
  • Jacques Donnez, Marie-Madeleine Dolmans, "Uterine fibroid management: from the present to the future" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, 2016

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie mięśniaków macicy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…